Vysoká místnost má pochopitelně výhodu v tom, že je velmi vzdušná, ale zase na druhou stranu se spotřebuje více energie pro její vytápění. V současnosti se výška místností velmi často upravuje stropními podhledy.
To však není jediná, ba mnohdy ani hlavní funkce podhledů. V různých administrativních budovách, bankách, kancelářích apod. jsou stropní podhledy velmi běžné, prostor mezi nimi a stropem totiž obvykle slouží k vedení inženýrských a technologických sítí (vzduchotechnika, kabely aj.).
A co byty a rodinné domy? I tam se podhledy velmi rozšířily, bohužel mnohdy na úkor dobrého vkusu, vyvolávaje otázky o hranici mezi útulností a kýčem… Skoro se zdá, jakoby to byla nějaká móda, takže podhledy nacházíme i tam, kde pro ně není žádné opodstatnění a místnost jen hyzdí. Plastová imitace kazetového stropu, neuměle kopírující zámecké komnaty, nepůsobí v panelákovém bytě (ostatně ani nikde jinde) zrovna dobře, stejně jako supermoderní podhled s futuristickými svítidly v gotické budově. Ale to jsme trochu odbočili…
Jak již bylo řečeno, podhledy mohou přinést úsporu tepelné energie, a to nejen díky snížení místnosti a tím zmenšení vytápěného prostoru, ale samy často také složí jako izolace, případně se izolační hmota může umístit mezi ně a strop. Stejně tak se mohou použít jako izolace hluková, například když máte v bytovém domě nad sebou příliš hlasité sousedy. I doma můžete do prostoru mezi podhledy a strop umístit např. rozvody kabelové televize či internetu, a samozřejmě také osvětlovací tělesa a přívody k nim.
A z jakých materiálů vlastně podhledy zhotovit? Možností je opravdu celá řada. Rozšířený je zejména sádrokarton, který si můžete na strop umístit buď sami, nebo využít některý z prefabrikovaných nosných systémů. Kromě něj se dá využít dřevo, dřevotříska, hobra, MDF desky a jiné materiály, vyrábí se také systémy na bázi plastů (polystyren, PVC aj.). Některé z nich jsou velmi elegantní a účelné, u jiných se o tom dá s úspěchem pochybovat.
Při montáži podhledů bychom kromě estetických hledisek měli pamatovat na to, aby místnost nepůsobila příliš klaustrofobicky, ať si doma nepřipadáte jako někde v bunkru. Dalším důležitým požadavkem je požární bezpečnost. Prostor nad podhledy je ideální pro šíření ohně, v případě větších ploch by proto měl být rozdělen vertikálními přepážkami (nejlépe nehořlavými), zabraňujícími průvanu a případnému „rozfukování“ plamenů. Obzvláště musíme dbát bezpečnostních předpisů při instalaci elektrických kabelů, aby v případě zkratu podhledy či izolace, mnohdy ze snadno hořlavých materiálů, nevzplály.
Ve vlhkých místnostech hrozí vznik plísní v důsledku kondenzace, v půdních prostorách se zase nad podhledy mohou skrývat hlodavci. Na to všechno je dobré při navrhování a stavbě pamatovat.
Stropní podhledy mohou zkrátka být velmi užitečné a hezké, ale měly by vždy ladit s celkovým charakterem domu a místnosti, a také splňovat všechny podmínky z hlediska praktičnosti a bezpečnosti.
Autor: Michal Hamšík