Co je to difúze vodních par?

Difúze vodních par ve vztahu ke stavební konstrukci je proces, při kterém vodní páry přecházejí přes obvodovou konstrukci z oblasti s vyšší koncentrací (více vodních par) do oblasti s nižší koncentrací (méně vodních par). Během topné sezóny proudí vlhkost zevnitř domu skrz obvodové konstrukce směrem ven a dostává se tak ještě v samotné konstrukci do chladnější zóny, kde může zkondenzovat a dále se hromadit. U zděných staveb ke kondenzaci par v místě rosného bodu běžně dochází, pro dřevostavbu však kondenzace uvnitř konstrukce znamená katastrofu. Aby k rosnému bodu ve dřevostavbě nedocházelo, musí být jejich obvodové konstrukce na vnitřní straně opatřeny difúzní clonou - parozábranou. Žádný materiál však není absolutně nepropustný.

Postup výstavby dřevostavby HK-Dřestav
Dřevostavba RD v Lipně nad Vltavou, HK-Dřestav

Difúzně uzavřené stavby

Klíčovým ukazatel parotěsnosti daného materiálu je hodnota difúzního odporu Sd [m], který označuje jak tlusté vrstvě vzduchu daná vrstva materiálu odpovídá. Např. u parotěsné fólie používané v difúzně uzavřených konstrukcích HK-Dřestav je Sd = 120 m. Aplikaci parozábrany je pak nutné provádět s maximální pečlivostí s použitím těch nejkvalitnější materiálů a lepidel. U difúzně uzavřených konstrukcí představují chyby v technologickém postupu to největší riziko. Nevýhodou tohoto systému je tedy náročnost na dodržování technologických postupů, výhodou je naopak nižší pořizovací cena.

Schéma difúzně uzavřené stavby HK-Dřestav

Difúzně otevřené stavby

Pokud je částečný přechod vodních par do konstrukce a následně do exteriéru umožněn, pak hovoříme o difúzně otevřené konstrukci, která má díky tomu možnost vysychat do exteriéru a interiéru. Klíčová je v tomto případě správná skladba konstrukce, která postupný průchod vodních par umožní a zároveň zaručí dostatečnou tepelnou izolaci a příjemné klima v interiéru.

Schéma difúzně otevřené stavby HK-Dřestav

Princip difúzní konstrukce

Difúzní konstrukce je taková, která umožňuje prostup plynů a tedy i vodních par mechanismem molekulárního přenosu. V praxi to znamená, že díky přesně daným, odzkoušeným a certifikovaným materiálům, při udržení požadovaného prostupu tepla, nepoužíváme v konstrukcích žádné parozábrany.

Stavba tak díky správné konstrukci, použitým materiálům a jejich správné montáži může „dýchat“ a přitom si zachovává svoji vysokou tepelnou izolaci. Hlavní podíl na možnosti vyvinout difúzně otevřenou skladbu stěny mají dřevovláknité izolační desky na bázi dřeva používané z vnější strany konstrukce jako venkovní izolace stěn společně s certifikovaným omítkovým systémem nebo dřevěným obkladem.

Dřevostavba s dřevěným obkladem v Rumburku, HK Dřestav
Dřevostavba s dřevěným obkladem v Rumburku, HK-Dřestav

Hlavní výhody difúzně otevřených konstrukcí

Mezi hlavní výhody difúzně otevřených staveb můžeme zařadit zdravé vnitřní klima, velmi dobrou tepelnou izolaci, přirozenou regulaci vlhkosti v interiéru a také přirozenou výměnu vzduchu.

Zajímá vás technologie a výstavba dřevostaveb z panelů? Podívejte se na stránky HK-Dřestav.

- PR článek -