Detektory mohou zachránit lidský život

I bez zavinění cizí osoby se může z bytu či domu stát nebezpečná past, pokud se například pokazí některý ze spotřebičů, praskne vodovodní trubka nebo začne unikat plyn. V takovém případě je více než žádoucí, abyste o nehodě věděli co nejdříve. Jenže pokud zrovna nikdo není doma nebo je noc a všichni spí, bez příslušných přístrojů jen těžko dojde k detekci nebezpečného úniku včas. A právě proto není vůbec od věci si pořídit užitečné pomocníky, které v takových případech mohou dost možná i zachránit lidský život.

Na trhu jsou dnes k dispozici detektory či senzory, které dokážou rozpoznat kouř, únik plynu i vody, nebo dokonce tříštění skla v případě, že by se do domu dostala cizí osoba. K ochraně proti vniknutí cizích osob slouží i alarmy, které mohou případného zloděje od jeho záměru odradit.

Nyní se pojďme podívat na jednotlivé přístroje, díky nimž bude vaše domácnost dostatečně zabezpečena proti neočekávaným nehodám i nežádoucím návštěvám.

1. Detektor kouře

Detektor kouře neboli hlásič požáru je první z řady bezpečnostních přístrojů, díky nimž lze předejít možné katastrofě. I když se tyto detektory automaticky instalují do novostaveb nebo rekonstruovaných objektů, obzvláště hasiči je doporučují do každé domácnosti. Největší nebezpečí totiž nepředstavuje vzniklý požár, ale kouř, díky němuž se mohou osoby uvnitř objektu udusit.

Detektory, senzory a alarmy
Detektor kouře LOXONE

Na trhu se objevují detektory optické, detektory teplotní nebo detektory oxidu uhelnatého. Jejich cílem je detekovat ve vzduchu kouřové částice a na to konto spustit alarm. Je však třeba pravidelně kontrolovat baterii, aby byl hlásič funkční. Baterie by měla vydržet minimálně rok. Některé hlásiče pouze spustí alarm, jiné vám mohou odeslat upozornění na telefon. Cenově se pohybují už od zhruba 200 Kč, ty dražší a propracovanější můžete pořídit kolem 2 000 Kč. Alarm se spustí až při detekci většího množství kouře, nemusíte se tak bát, že by se spustil například při kouření cigarety nebo zapálení svíčky.

Detektory, senzory a alarmy

2. Detektor plynu

Když uniká plyn, hrozí velké nebezpečí, že to vůbec nezaregistrujete. Krom zápachu, který nemusí být přítomen vždy, se únik nijak neprojevuje a proto je nejlepším řešením pořídit citlivý senzor, který na toto nebezpečí ihned upozorní. V domácnostech, kde se topí plynem nebo jsou zde přítomny plynové hořáky či karma na vytápění, by takovýto detektor neměl chybět. Tyto detektory fungují na podobném principu, jako hlásiče kouře a v případě, že plyn detekují, spustí se alarm a majitel domu obdrží poplašný signál.

Detektory, senzory a alarmyDetektory, senzory a alarmy
Detektory úniku plynu Aluzan a Honeywell

Nejdůležitější je detektor správně umístit, aby zachytil přítomnost plynu už na dolní hranici výbušnosti. Rozlišují se přístroje k detekci těžkých i lehkých plynů, které se drží buďto u země, nebo naopak u stropu.

Detektory, senzory a alarmy
Detektor úniku plynu (oxidu uhelnatého) Smartwares, Lidl

Detektory plynu lze pořídit od zhruba 300 Kč, dražší detektory s doplňkovým příslušenstvím vyjdou zhruba na 1 000 Kč a výš.

3. Detektor tekoucí vody

I tento přístroj je velice praktický a vaši domácnost může zachránit před vytopením. Někdy se totiž stane, že zapomenete vypnout kohoutek nebo vám kdesi praskne trubka a nepříjemná nehoda je na světě. Detektor tekoucí vody však může vytopení zabránit a ušetřit vás tak zbytečných výdajů za opravy.

Detektory vody se obvykle instalují do kuchyní, koupelen či sklepů, kde existuje největší riziko úniku vody. Některé detekují samotný únik vody s tím, že díky propracovanému systému mohou zdroj vody vypnout, jiné pouze spustí alarm a další detekují hladinu vody.

U posledního jmenovaného typu dochází k detekci vody například u myčky, pračky, vany a podobně v případě, že už se voda dostane na podlahu. A proto bývá detektor umístěn právě tam, aby zamezil větším škodám při nárůstu hladiny vody. Ty nejlevnější detektory úniku vody lze pořídit od zhruba 250 Kč, ty propracovanější pak přibližně od 1 500 Kč. Možné je i odeslání signálu o úniku vody do chytrého mobilního telefonu.

4. Detektor tříštění skla

Zde už se dostáváme k jinému druhu nebezpečí, obzvláště ze strany cizích osob. Tyto detektory slouží k hlídání skleněných ploch, jejichž rozbitím by například zloděj mohl vniknout do objektu. Citlivé senzory vnímají tlakovou vlnu vzniklou nárazem do skla i zvuk jeho tříštění. Citlivost detektoru lze nastavit dle vzdálenosti od oken nebo jiných prosklených ploch. Detektor je napojen na klasický alarm, který na rozbití skla ihned upozorní.

Detektory, senzory a alarmy
Detektor tříštění skla AJAX GlassProtect

Detektor by měl být namontován na rovnou plochu do blízkosti okna či prosklených dveří, obvykle do maximální vzdálenosti 9 metrů. Napájení je obvykle na baterie a stejně jako další druhy detektorů lze v některých případech odeslat zprávu o poškození skla na mobilní telefony či podobná zařízení. I když vás zrovna nepřijde nikdo vykrást, sklo může být rozbito prohozeným předmětem zvenčí, spadlým stromem nebo jiným způsobem a vždy je dobré o tom vědět. Cenově se tyto detektory pohybují už od zhruba 130 Kč.
 

5. Pohybový senzor

Pohybové senzory mají mnoho využití, z hlediska bezpečnosti se jedná hlavně o sledování pohybu například před vaší bránou nebo na vaší zahradě, abyste věděli, že k vám někdo jde. Pokud bydlíte u frekventované silnice nebo máte na zahradě například bazén a zároveň máte malé děti nebo domácí mazlíčky, pomocí pohybového senzoru je můžete ochránit před pádem do vody nebo vstupem na silnici.

Detektory, senzory a alarmyDetektory, senzory a alarmy
Pohybové senzory Steinel a Panlux

Jestliže tento senzor navíc propojíte s kamerou umístěnou ve vašem domě, můžete dění venku i sledovat. U některých zařízení je dokonce možné nechat si zaslat záznamy z kamery do mobilního telefonu, tabletu či PC. Bezpečnostní pohybový senzor lze zároveň propojit s ovládáním osvětlení, aby byla jeho funkce využita na maximum. K senzoru je možné připojit i alarm. Cenově se tyto senzory pohybují od zhruba 180 Kč.

6. Dveřní a okenní alarm

Starou dobrou klasiku v rámci zabezpečení domácnosti představují bezpečnostní alarmy. Ty slouží hlavně k ochraně majetku před zloději. Alarmy jsou oblíbené také na chatách či chalupách, které nejsou hlídány během celé sezóny a k vykrádání jsou proto náchylnější. Jakmile se dveře nebo okno otevře, budete o tom vědět. Ovládání je jednoduché, pořizovací náklady nízké a k provozu postačí i běžné baterie.

Detektory, senzory a alarmyDetektory, senzory a alarmy
Dveřní alarm Vivanco a Tchibo

Ohlídat tak můžete nejen hlavní vstupy a okna, ale i sklepní okýnka, zadní vchody, verandy atd. Ty nejzákladnější alarmy můžete pořídit už od 50 Kč a i díky takto nízkým nákladům je instalovat na víc míst ve vašem domě, chalupě, ale i v zahradním domku.

Zabezpečení domácnosti díky těmto pomocníkům se opravdu vyplatí a nemusíte mít ani nijak zvlášť velký rozpočet, abyste svůj majetek i sami sebe co nejlépe ochránili.

Autor: Eliška Střelková

Foto: archiv firem