Na co se při výběru garážových vrat zaměřit
Garážová vrata zabírají celkem velkou plochu a tím se stávají výrazným prvkem domu. I z toho důvodu je třeba je vybírat s citem, aby se nejednalo o něco, co bude na první pohled bít do očí.
Typ vrat
Co se týče konkrétního provedení, pak se určitě zaměřte na typ vrat. Existuje totiž hned několik základních typů otevírání s tím, že každému může vyhovovat něco úplně jiného. Nejčastěji se můžete setkat s těmito typy:
- Výklopná garážová vrata
- Sekční garážová vrata
- Posuvná garážová vrata
- Rolovací garážová vrata
- Dvoukřídlá garážová vrata
Materiál
Důležitou roli hraje bezesporu i materiál a s ním související povrchová úprava a dekor. Klasikou, kterou zná asi každý majitel garáže, jsou plechová vrata. Dnes už je však plech nahrazován spoustou jiných materiálů, které odpovídají konkrétní konstrukci. Materiál by měl být pevný, neměl by podléhat slunečním a povětrnostním vlivům či korozi a dobrým bonusem je například ohnivzdornost. Oblíbeným a prověřeným materiálem je ocel s povrchovou fólií.
Velikost
Kupovat v dnešní době vrata v předem daných rozměrech už je spíše přežitek. Pokud máte garáž, do níž by taková vrata pasovala, je to určitě dobře a nejspíš díky tomu ušetříte, ale lepší je nechat si udělat vrata na míru. Vyhnete se tak různým nerovnostem a mezerám, které by mohly způsobovat problémy.
Ovládání
Typ ovládání je dalším aspektem, na který je třeba brát zřetel. Komu nevadí menší nepohodlí a raději se spoléhá na klasiku, může zvolit klasické manuální ovládání. Moderní garáže ale bývají vybaveny spíše elektrickým ovládáním, buďto na spínač u garáže nebo na dálkové ovládání.
Konkrétní typy garážových vrat a jejich způsoby ovládání si představíme v následujících odstavcích.
Výklopná garážová vrata
Tento typ vrat by se dal zařadit do spolehlivé klasiky. Lety prověřený mechanismus zajistí základní potřeby garáže a jeho výhodou je hlavně cena. Patří totiž k nejlevnějším.
Typ ovládání:
Mechanické, pomocí pružin. Lze vybavit také elektronickým ovládáním. Vrata zajíždějí pod strop garáže.
Materiál:
Plech. Výklopná vrata bývají obvykle nezateplená, ale mohou mít i zateplení.
Cena:
Přibližně od 6 000 Kč.
Výhody:
Nízká cena, životnost.
Nevýhody:
Kvůli vyklápění zaberou tato vrata hodně prostoru, proto je potřeba počítat s tím, aby otevřeným vratům nic nepřekáželo a aby nezasahovala například na chodník, kudy procházejí lidé.
Foto: Have 2000 a Hörmann
Sekční garážová vrata
Sekční vrata patří momentálně k těm nejoblíbenějším a nejvyužívanějším. Mezi jejich hlavní přednosti patří dlouhá životnost, dobrá izolace i bezpečnostní prvky. Obvykle se vyrábějí na míru a s různými dekory, takže není problém je sladit například s okny či vchodovými dveřmi.
Typ ovládání:
Sekční vrata mívají elektronické ovládání s tím, že se postupně vysouvají po kolejnici pod strop, aniž by jakkoliv zasahovaly do prostoru před garáží.
Materiál:
Tato vrata bývají vyrobena z ocelového pozinkovaného plechu nebo z laminátu s vyplněným z polyuretanové vaty a s kvalitním povrchem.
Cena:
Zhruba od 12 tisíc.
Výhody:
Nepřekážejí, dají se udělat na míru pro různé typy otvorů, mají kvalitní provedení a jednoduché ovládání.
Nevýhody:
Vyšší cena
Foto: Hörmann, Lomax
Posuvná garážová vrata
Posuvná garážová vrata se hodí hlavně pro větší vjezdy, například pokud máte místo na dvě auta. Na rozdíl od předchozích dvou typů se neposouvají ke stropu garáže, ale do strany. Jsou ideální tam, kde je garáž využívaná i k jiným účelům a člověk tudy často prochází. Dají se totiž snadno vysunout jen částečně, aby se tudy dalo pohodlně projít.
Typ ovládání:
Manuální i elektrické na dálkové ovládání. Je třeba vyhradit dostatečný prostor pro to, aby se vrata mohla plně zasunout do strany. Posuvná vrata jsou vyráběna na míru a dobře těsní. Posuvná vrata lze pořídit i v kombinaci se sekčními vraty, to znamená, že mohou být zhotovena například i do oblouku a vertikálně se zasouvat po jednotlivých sekcích.
Materiál:
Základ bývá podobný jako u sekčních vrat, ideální je kvalitní ocel.
Cena:
Zhruba od 20 tisíc
Výhody:
Díky jen částečnému posuvu pro procházení brání úniku tepla, vhodné pro široké vjezdy.
Nevýhody:
Vyšší cena
Foto: Vratostav, Elvrata
Rolovací garážová vrata
Od dražších variant se opět vrátíme k levnějším. Rolovací vrata jsou oblíbená díky prostorové nenáročnosti, dostupné ceně. Lehkosti i tichému provozu.
Typ ovládání:
Ovládání pružinou nebo elektropohonem.
Materiál:
Rolovací vrata se vyrábí z různých typů lamel, nejčastěji hliníkových. Nebývají zateplená. Dekor může být díky variabilitě lamel v jednoduchých odstínech nebo například v dekorech dřeva.
Cena:
Od 15 tisíc Kč.
Výhody:
Jsou tichá, lehká, snadno omyvatelná, skladná.
Nevýhody:
Kvůli menší tloušťce jsou rolovací vrata méně odolná vůči mechanickému poškození, nejsou příliš bezpečná a nemají příliš dobré izolační vlastnosti.
Foto: Elvrata, Hörmann
Mezi další typy vrat patří také například vrata dvoukřídlá, fasádní či průmyslová, ale jako taková jsou využívána spíše do větších průmyslových prostor.
Ať už si vybíráte kterýkoliv druh vrat, nechce si je ideálně udělat na míru, mnoho z výrobců si poradí i s atypicky řešenými garážemi. Montáž je pak lepší nechat na dané firmě. V některých případech lze zvolit typ ovládání, vybrat si také můžete z různých dekorů. Elektronické ovládání může mít vícero podob, například na dálkový ovladač, na dotykovou klávesnici nebo i díky chytrým aplikacím skrze tablet či telefon. Záleží na tom, co daný výrobce nabízí a od toho se také odvíjí výsledná cena.
Nejlevnější variantou jsou dvoukřídlá garážová vrata. Foto: Okna Macek
Za opravdu kvalitní garážová vrata na míru s elektronickým pohonem a bezpečnostními prvky zaplatíte něco mezi 30 a 50 tisíci Kč.
Autor. Eliška Střelková