Interiérová schodiště
Schodiště dělíme na dva základní druhy, a to exteriérová /vnější/ a interiérová /vnitřní/.
Podle tvaru můžeme schodiště rozdělit na přímá, lomená ve tvaru písmen L, U, několikanásobně lomená, točitá a zakřivená. U lomených schodišť je dobré použít mezipodestu, na níž si můžeme odpočinout.
Schodiště může být součástí stavby /železobetonová konstrukce/, nebo je samostatným celkem, který se dodává jako část nábytku. Skládá se z nosné konstrukce, stupňů /nášlapů/ a zábradlí, jež je většinou ukončeno madlem. Některá schodiště mají i podstupně. V některých případech může nosnou konstrukci tvořit zábradlí nebo nášlapy přichycené ke zdi.
Konstrukce schodiště může být různá:
- železobetonová, na niž můžeme položit dlažbu nebo dřevo,
- celodřevěná s podstupni nebo bez podstupňů,
- ocelová se stupni ze dřeva, kamene, skla, poloroštů nebo
- dřevěná konstrukce s nášlapy z kamene nebo skla.
Nedílnou součástí schodiště je zábradlí, které může mít vlastní konstrukci nebo je připevněno k nášlapům, popřípadě ke konstrukci schodiště. Hlavním požadavkem kladeným na zábradlí je zabránit pádu ze schodiště. Musí tedy splňovat předepsané bezpečnostní normy.
Exteriérová schodiště
Exteriérová schodiště můžeme rozdělit na požární /úniková/ a klasická /přímá, lomená ve tvaru písmen U, L, několikanásobně lomená, točitá, zakřivená/. U exteriérových schodišť je třeba klást důraz na použitý materiál z důvodu povětrnostních vlivů. Pro exteriérová schodiště je proto vhodným materiálem beton, dlažba, kámen, teraso, žárově zinkovaná ocel, nerezová ocel a kombinace těchto materiálů. Nevhodným materiálem pro exteriérová schodiště je dřevo, pokud není chráněno proti povětrnostním vlivům například zastřešením
Jaký použít materiál?
Vhodnost a kombinace použitého materiálu dokáže organicky začlenit schodiště do jakéhokoliv stylového interiéru, a vytvořit tak soulad s nábytkem nebo naopak velmi působivou dominantu. U interiérových schodišť je výběr materiálů širší, lze použít dřevo /smrk, borovici, modřín, javor, jasan, buk, dub a různá exotická dřeva/, dýhovanou dřevotřísku, kámen, umělý kámen, ocel /lakovanou, chromovanou, niklovanou/, nerez ocel /broušenou, leštěnou, pískovanou/, leštěnou mosaz nebo sklo. Použití masivu je dáno především vlhkostí interiéru - ve vlhkém prostředí může totiž dojít k popraskání dřeva.
Tvar a sklon schodiště
U schodiště, které se používá denně, mají jeho tvar a sklon velký vliv na pohodlnou chůzi. Proto bývá doporučená výška nášlapu 16 až 16,5 cm a šířka nášlapu 30 až 31cm. Hodně lidí se domnívá, že do malého půdorysného prostoru je vhodné točité schodiště, což není pravda. Pro pohodlné točité schodiště potřebujeme průměr alespoň 2,2 metru.
Ceny schodišť se pohybují od 35 000 Kč výše. Odvíjí se od použitých materiálů a pracnosti daného schodiště, přičemž vhodnou kombinací různých materiálů můžeme ušetřit 10 -15% z ceny.
Povrchová úprava a údržba schodiště
V dnešní době není nutné materiály, pokud mají vhodnou povrchovou úpravu, nijak zvlášť udržovat. K údržbě postačí běžně dostupné čisticí prostředky. Povrchovou úpravu volte takovou, aby nepotlačila přirozenost materiálu a přitom jej maximálně ochránila. Například na dřevěné části použijte protiskluzové a otěruvzdorné laky. Kámen, umělý kámen a nerez není nutno povrchově chránit. U nášlapů z leštěného kamene a skla nezapomeňte na protiskluzové proužky.
Co požadovat od prodejce?
Při výběru typu schodiště je důležitá porada s bytovým architektem, nebo oslovení některé renomované firmy. Od této firmy požadujte návrh schodiště /prostorový obrázek/, použité materiály, povrchovou úpravu použitých materiálů, rozpočet, termín dodání, cenu schodiště a cenu montáže, dobu trvání záruky a na co se záruka vztahuje. Při objednání schodiště uzavřete vždy kupní smlouvu a tu si dobře přečtěte. Ušetříte si tím další starosti.
Foto: autor