Co potřebuje klasická domovní fasáda
Každá domovní fasáda začne časem blednout, způsobují to vnější vlivy. Následně může začít i praskat a drolit se. Před těmito následky ji můžeme chránit preventivními opatřeními, jako jsou pravidelné čištění a mytí fasády. Tím můžeme působení škodlivin na fasádu alespoň zmírnit, v některých případech dokonce i zastavit. Smog, prach a saze způsobují na fasádě chemické reakce, v jejichž důsledku začne povrch fasády černat. Tato vrstva však již není odstranitelná vodou. Je třeba použít na její odstranění speciální chemické prostředky. Ty je nutné vybírat podle jednotlivých typů fasád a následně je nanášet jako postřik na fasádu. Speciální přípravky tohoto typu jsou schopné odstranit nečistoty jak z přírodních, tak i z umělých typů fasád. Poradí se s nečistotami na betonu, cihlách, kameni i na dalších stavebních materiálech. Na znečištěnou plochu se nejprve nanese speciální roztok, nechá se působit na povrchu fasády a na konec se tlakově spláchne vodou.
Problémy cihelných zdí
U cihelných zdí bývají problémy častější, než u zdí z kamene. Mechy, řasy případně solné výkvěty nejsou sice esteticky zanedbatelné, ale rozhodně pro stavbu představují vždy menší riziko. Ani mrazem nebo jinými činnostmi vydrolená malta nebo rozpadající se cihla není nijak nebezpečná. Pro každý dům představují závažný problém svislé trhliny ve zdi. Pak už je možné řešení jen vybourat závadnou část a tu znovu vyzdít.
Čištění cihelných a kamenných zdí
Jestliže jsou na cihelné zdi usazeny povlaky bílých solí, jedná se nejčastěji o případy, kdy se na nové zdivu vysrážejí bělavé usazeniny v důsledku vysychání solí rozpustných ve vodě. Tak se tyto soli z vnitřku zdiva dostávají na jeho povrch. Krystalizující soli dostávají na vnější straně cihel podobu bílého prachovitého filmu. Tento proces je zcela normální a na odstranění výkvětu solí obvykle pomůže ocelový kartáč. Výkvěty solí nikdy neodstraňujeme za pomocí vody, neboť by se k povrchu dostávaly další a další soli a celkově by se situace ještě zhoršila.
Přečtěte si také Rekonstrukce fasády s použitím obkladových cihelných pásků
Ochrana dřevěného exteriéru domu proti hnilobě
Pro houby způsobující hnilobu dřeva jsou nejpříznivější podmínky vzniku tam, kde dřevo vysychá až naposledy, to je ve spodní části domu, v blízkosti okenních rámů anebo na postranních stěnách či na nejníže položených prknech. V případě dřevěného obložení platí více než u jakéhokoli jiného typu omítky prevence. Záchrana již napadeného dřeva je náročná a ne vždy vede k vítěznému cíli. Proto se vyplatí využít preventivně fungicidní prostředky, které by se měly dostat co nejhlouběji do dřeva. Proto se měkká dřeva impregnují tlakem.
Konzervovat nebo pravidelně natírat?
U měkkého dřeva je možné uplatňovat jednu ze dvou metod. Buďto jej pravidelně po dvou letech natírat konzervačním prostředkem, nebo je nutné udržovat na povrchu dřeva vodotěsný potah pomocí opakovaných nátěrů speciálními prostředky. Moderní konzervační prostředky jsou na bázi vody a na povrchu vytvoří vodotěsný avšak prodyšný film. Vždy při nákupu prověřte, zda prostředek obsahuje fungicid. Před samotným ošetřením je třeba povrch dřeva odrhnout a pak jej nechat oschnout. Zvolte pro natírání suchý den a štětcem nanášejte konzervační přípravek v bohatém množství. S nátěrem začínejte ve spodní části a pokračujte směrem ke střeše. Vyplatí se věnovat zvláštní pozornost koncovým řezům dřeva.
Jak na graffiti
Graffiti na fasádě domu nikdo z nás nevítá s nadšením. Proto přišli výrobci fasádních nátěrů na trh se speciálními nátěry nabízejícími aktivní ochranu fasád před graffiti. Po nanesení ochranného nátěru na fasádu se na ní vytvoří film, přes nějž barva ze sprejů nepronikne. Přípravek seženete buďto pod názvem Antigraffiti nátěr nebo Graffiti Magic.
Jak na houby, plísně, řasy a mechy na fasádě
Tento druh organických nečistot představuje na fasádách domů poměrně častý problém. Zbavíte se jich použitím prostředků s názvem SCALP. Ty pomohou navrátit čištěným povrchům původní pěkný vzhled. A to není vše, poskytnou budovám i preventivní ochranu před opětovným napadením fasády organickými nečistotami. Přípravky SCALP lze spolehlivě použít na různé fasádní materiály, například na kámen, cihlu, beton, keramiku, teraco i na barevné nebo probarvené povrchy.
Text: Zuzana Bohdalová