Nejen to k čemu jí hodláte využívat, hraje velkou roli v tom, jak jí zastřešíte. Před samotnou realizací si ujasněte, zda chcete, aby střechou pronikalo světlo, zda chcete, aby sloužila jako ochrana před horkým letním sluncem, nebo má být bytelná a chránit vás před poryvy větru a deště.
A už zvolíte jakýkoliv materiál, vždy by měl doplňovat ten, který jste použili již při stavbě domu, popřípadě při realizaci zahrady.
Tradiční zastřešení
Plech
Plech oceníte především jako lehkou krytinu, jejíž tloušťka může být jen asi půl milimetru a která se může použít i při velmi malém sklonu střechy, již od tří stupňů. Vyrábí se z kvalitního hliníku nebo oceli s vrchní vrstvou barvy, která má nejen barevně lahodit vašemu oku, ale také slouží coby ochrana plechu proti rezivění. Vybírat můžete v nejrůznějších cenových relacích, od nejlevnějších krytin vyrobených z oceli až po kvalitní titanzinkové krytiny, které jsou k dostání ve tvaru čtverce či kosočtverce a vyznačují se výbornou těsností.
Foto: hliníkové zastřešení firmy PAVAP s.r.o.
Výhodou těchto krytin je možnost jejich použití i ve vyšších nadmořských výškách i v oblastech, kde nejsou celoročně zrovna příznivé povětrnostní podmínky. Plech je lehký a snadno se s ním manipuluje. Při práci s ním dbejte na to, abyste neporušili ochranou barevnou vrstvu, mohlo by dojít ke korozi. Z hliníku jsou na trhu k dostání také celé konstrukce určené pro zastřešení teras, které stačí vhodně doplnit bočními, vrchními i předními markýzami nebo sklem.
Tašky
K zastřešení terasy je vhodné použít stejný materiál, který jste použili na střechu domu, což bývá nejčastěji pálená taška. Její velkou výhodou je dlouhá životnost, garantovaná i výrobci. Je odolná proti povětrnostním vlivům a na střechy i terasy našich domů patří již po celá staletí. Široký je i výběr barev a tvarů. Nevýhodou je její velká hmotnost. Budete potřebovat stabilní konstrukci, která jí unese.
Za dobrou cenu a s úsporou práce díky větším rozměrům jednotlivých tašek pořídíte tašky betonové. Výrobci je nabízejí v široké barevné škále a dávají na ně záruku několik desetiletí.
Šindel
Šindele jsou na střechy teras vhodné především díky své nízké hmotnosti a možnosti použití i na střechy s velmi malým sklonem. Za pomoci samolepících pásů se snadno pokládají a jsou odolné proti vlivům počasí. Na trhu jsou již i šindele s kovovou povrchovou úpravou.
Zastřešení v souladu s přírodou
Rákos
V posledních letech se zase rákos vrací na naše zahrady a terasy. A není se čemu divit, rákosové střechy jsou velmi zajímavé na pohled, jednoduše se začlení do okolní krajiny a nevyžadují žádnou velkou údržbu. Střechy z rákosu jsou vodotěsné, ale zároveň propouští páru a tím mohou dýchat, mimo to skvěle tepelně izolují, a pokud jsou vyrobeny z opravdu kvalitního rákosu, mají i poměrně dlouhou životnost.
Dřevo
K zastřešení terasy je dřevo jako stvořené. Bude skvěle ladit s okolní zelení a můžete k tomu použít již téměř zapomenutý dřevěný šindel. Materiál, který byl dříve nejpoužívanějším a dnes jej, možná i k naší škodě, nahradily moderní krytiny.
Dřevo není obecně považováno za materiál s dlouhou životností, ovšem pokud se obrátíte na skutečné odborníky, pak i dřevěná střecha vydrží dlouhá léta. Především je potřeba klást důraz na prostředí, ve kterém bude střecha sloužit. Dřevo je nutné ošetřit přípravky, které jej ochrání před povětrnostními vlivy, mechem i dřevokaznými houbami.
Výrobci uvádějí v případě ošetření tlakovou impregnací životnost i osmdesát let, což není zrovna málo. Jeho nespornou výhodou je určitě minimální ekologická zátěž, nízká hmotnost i vzdušnost. Nevýhodou bude docela jistě vyšší pořizovací cena i hořlavost.
Použít můžete i prefabrikované mřížoviny, které jsou k dostání již hotové ve specializovaných obchodech pro zahrádkáře a nechat je porůst popínavými rostlinami.
Břidlice
Břidlicové střechy zažívají svůj velkolepý návrat a není se čemu divit. Úžasný vzhled břidlice i dokonalá odolnost vůči veškerým povětrnostním vlivům z ní činí žádoucí materiál. K přichycení břidlicových tašek je potřeba dřevěného bednění nebo OSB desek. K dostání jsou v několika různých tvarech, a pokud se vám nechce do zastřešení terasy investovat až tolik peněz, pak můžete použít její levnější umělou variantu, která je stejně odolná proti nejrůznějším rozmarům počasí a svým vzhledem vás jistě také potěší.
Jednoduché a levné zastřešení
Celtovina, plachtovina
Pojmy, které si většina lidí spojí spíše s tábory a stany, ovšem nenechte se mýlit, dají se a s velkým úspěchem se i používají na zastřešení teras. Jejich výhodou je dokonalá ochrana před sluncem. Celtovina je k dostání v různých hustotách, ty nejhustější poskytují až pětaosmdesáti procentní ochranu proti slunci. V nabídce jsou nejrůznějších barvách a nejčastěji v šíři tři metry. Řezání však nechte na odbornících, je k tomu potřeba pájedlo.
Plachtovina nepropouští vodu, tedy alespoň ta, která je určená pro zastřešení, je pevná a cenově dostupná. Vybírat můžete stejně jako u celtoviny z různých barev a vzorů, omezená je pouze svou poměrně krátkou životností.
Foto: zastřešení Dalida 3x3m, firma LIMES spol. s r. o.
Sklolamináty
Velmi oblíbená krytina zvláště pro svou lehkost a variabilnost. Nabídka tvarů, rozměrů, šíří i barev je tak široká, že si z ní vybere opravdu každý. Snadno se montují, mají dlouhou životnost a hlavně se velmi snadno udržují. Potřebujete-li mít prosvětlenou terasu, pak jsou k dostání i průsvitné s UV ochranou.
Autor: Petra Martišková