Čištění okapů by mělo patřit k základním pracím, na které je nutné si při péči o dům vyhradit čas. Přestože jde o činnost nepříliš oblíbenou a v některých případech i nebezpečnou, neměli bychom se jí vyhýbat. Jak často je třeba čištění okapů provádět závisí na tom, kde se náš dům nachází – tedy kolik stromů roste v jeho blízkosti, jaké množství ptactva se v jeho okolí vyskytuje a také z jakého materiálu a v jakém stavu se nachází střešní krytina. Doporučováno je provádět čištění dvakrát ročně a to na jaře a na podzim. Okapy je třeba prohlédnout a zbavit je nejen spadaného listí, ale také písku, hlíny či ptačího trusu. Vítr do nich dokáže zavát spoustu nečistot.
Proč je čištění okapů důležité?
Pravidelné čistění okapů zamezí ucpávání okapových svodů, nedochází k zanášení odtokových kanálků a okapových vpustí a také se tím vyhneme poškození střešních říms. Je tak možné ušetřit spoustu peněz, které by bylo třeba jinak vynaložit na jejich opravu. V zanesených a nečištěných okapech se drží přebytečná voda, kvůli které pak okapy rychle reznou.
Jak na to?
Čistění okapů je složité z toho důvodu, že do nich ze země nevidíme a jsou vždy umístěny vysoko nad námi. Snadnější to mají majitelé bungalovů a nižších domů se sedlovou střechou. Ti si většinou zvládnou okapy vyčistit sami. U vyšších rodinných domů to může být někdy problém, stejně tak jako u městských činžovních budov, proto se na tyto práce často objednávají firmy se specializací na výškové práce.
Čištění okapů svépomocí
Pokud jste přesvědčení, že vyčistit okapy dokážete na svém domě, chatě či chalupě sami, pak máte několik možností, jak to provést.
1. žebřík + smeták
Lezení po žebříku, který nejde pořádně stabilizovat, může být dosti nebezpečné. Je to však jeden ze způsobů, jak se můžeme zbavit nečistot v okapech. Žebřík opřeme o dům a pomocí smetáčku okap vymeteme. Tato metoda je však nevýhodná v tom, že máme umožněno vyčištění vždy tak jednoho metru okapu, poté musíme ze žebříku slézt, posunout jej a znovu vylézt nahoru. Je to zdlouhavé, nepohodlné a na nestabilním žebříku i nebezpečné.
2. výsuvná teleskopická tyč
Asi nejlepším řešením, jak vyčistit okapy, aniž bychom museli někam složitě šplhat a ohrožovat tak své zdraví, je pořízení teleskopické tyče. Ta dosáhne do výšky až 5 metrů a přitom zůstane stabilní. Délka je regulována objímkou a upevňovacím šroubem. Okapy tak můžeme čistit pohodlně ze země a nemusíme se nikam šplhat. Maximálně si můžeme pomoci dostat se výš spodními příčkami žebříku. Násady na teleskopické tyči se navíc dají vyměňovat, takže ji využijeme nejen pro čištění okapů, ale také pro další práce okolo domu. Násada určená na čistění okapů je vybaveny kloubem a tak je umožněno nastavení správného úhlu pro čištění. Nejdříve však stěrkou, která je umístěna na opačné straně násady, shrneme nečistoty a až poté kartáčem okap dočistíme. Výhodou teleskopické tyče je, že je snadno skladovatelná a nezabere tak téměř žádné místo.
3. robotický čistič
S čištěním zanesených okapů nám může pomoci také robotický čistič, který může pracovat samostatně, nebo jej můžeme ovládat pomocí dálkového ovládání na vzdálenost až 15 metrů. Robotický čistič stejně jako teleskopická tyč eliminuje riziko úrazu při čištění okapů. Je vybaven čisticí hlavou s gumovými vyhazovači nečistot, kartáči a lopatkami, které zbaví okapy listí, větviček, jemného prachu i ptačího trusu. Jakmile se čistič zašpiní, stačí jej umýt pod tekoucí vodou. Jeho výhodou jsou malé rozměry a lehkost, za nevýhodu je pak považována poměrně vysoká pořizovací cena, která se pohybuje okolo 7 tisíc korun. Odměnou za vynaloženou investici je však jednoduché a bezpečné čištění okapů.
Jak udržet okapy čisté?
Jakmile máme okapy dokonale vyčištěné, měli bychom se zaměřit na to, jak je co nejdéle takto udržet. Můžeme do nich instalovat například plastovou mřížku, která je bude před všemi možnými nečistotami chránit. Listí nebude ulpívat uvnitř okapu, ale vítr jej snadno odfoukne až na zem. Tyto mřížky jsou k sehnání u výrobců okapů a dají se pořídit také do svodů, kde hrozí, že listí ucpe kovovou vpusť.
- jpa -
Foto: archiv firem Fiskars, iRobot