Hlavním úkolem fasády je spolehlivě chránit zeď proti povětrnostním vlivům a mechanickému poškození. Obvodový plášť – vlastně pláštěnka domu, zabírá největší plochu z celkové konstrukce objektu, a proto zásadně ovlivňuje nejen jeho vzhled, ale také jeho užitkové vlastnosti. Požadavky na fasádní obklady se řídí podle toho, jak dokážou vytvořit optimální vnitřní prostředí a současně respektovat ekonomické, technické, technologické i estetické hlediska při zachování minimální energetické náročnosti.

Jen suchá zeď izoluje

Klasická fasáda bývá obvykle provedena ze štukové omítky, která je následně opatřena finálním nátěrem. Zpravidla se však stěny pod fasádou takzvaně zpotí, vlhnou a jejich izolační schopnosti se ztrácejí. Tuto potíž dokážou vyřešit moderní odvětrané fasády.

Odvětraným fasádám se obecně říká také zavěšené, předsazené, nekompaktní nebo se zadní ventilací. Pojem zavěšená fasáda není zcela přesný, protože se vyskytují i pevné, klasicky zděné cihelné obezdívky se zadní ventilační mezerou, které mají svůj základ a nezavěšují se. Konkrétní řešení každé skladby obvodové zdi domu se může hodně lišit. V zásadě se však vždy jedná o nosné zdivo, izolační vrstvu, větrací mezeru a zavěšenou fasádu.

Odvětrané fasády vkládají mezi fasádu a obvodovou zeď vzduchovou mezeru. Pokud je mezi obvodovou zdí a fasádou mezera, která zajišťuje přirozené proudění vzduchu, vlhkost může volně unikat. Skutečně odolná a trvanlivá fasáda chrání obvodové zdi domu a nedovolí vlhkosti vstoupit do domu, ale také nepropustí žádnou vlhkost směrem ven. Suché zdi rozhodně zajistí zdravé bydlení a šetří výdaje za topení.

Přírodní materiál – dřevo

Použitím dřevěného obkladu získává dům na osobitosti a vypovídá o vkusu svého majitele. U rodinných domů je v poslední době vidět stále vyšší obliba kombinací probarvené omítky a dřevěného obkladu fasády. Dřevěné fasády však vyžadují pravidelnou údržbu, která dřevo ochrání před škůdci a povětrnostními vlivy, a zároveň nepatří k nejlevnějším. Je třeba počítat s faktem, že při pravidelné údržbě, která zahrnuje také zapůjčení a stavbu lešení či jiné manipulační techniky, nebývá cena právě zanedbatelná. Podle použitého obkladového materiálu je nutné například minimálně jednou ročně olejovat exotické dřevo a barvy či silnovrstvé lazury vyžadují ošetření alespoň jednou za 4 roky.

Zajímavou variantou jak pořídit skvělou fasádu a zároveň se zbavit starostí s údržbou, je možnost použít obkladových prken z materiálu Werzalit, který je speciálně vyvinut pro venkovní použití. Odvětrávané fasády z přírodních materiálů na bázi dřeva, jejichž obsah tvoří 65 % dřeva, jsou zdravotně nezávadné a ekologické. Zkušenosti s jeho použitím dokazují jeho kvalitu a trvanlivost. Stačí si jen vybrat v množství dekorů dřeva a jejich široké škále barevných mutací.

Profily mohou být montovány svisle, diagonálně nebo vodorovně. Podstatnou výhodou těchto fasádních prken je jejich snadná montáž na připravený podkladový rošt. Rošt může být kovový – hliníkový nebo ocelový s antikorozní úpravou. U rodinných domů se však používají především svislé dřevěné latě. Rošt by měl být trvanlivý a jeho životnost by měla být minimálně taková jako životnost fasádního obkladu. S použitím systémových doplňků by montáž měl zvládnout průměrně šikovný domácí kutil.

Tento typ materiálu lze s úspěchem využít také v těžko přístupných místech stavby jako třeba při podbití krovů, štítů apod. Oproti klasickým profilům z masivního dřeva nebo například palubek nevyžaduje fasádní prkno Werzalit žádnou údržbu. Jeho pořizovací náklady jsou sice vyšší než u klasické dřevěné fasády, ale když vezmeme v úvahu její bezúdržbovost, vrátí se tato investice v průměru za 6 let.

Kompozitní materiály

Zavěšená fasáda je vhodná i pro zateplení panelových domů. Kompozitní materiály se skládají ze dvou hliníkových vrchních plechů a plastového jádra. Povrchy těchto sendvičových desek jsou hladké a odolné vůči povětrnostním podmínkám. Výběr povrchových úprav nabízí nejen nejrůznější odstíny sytých barev, ale třeba také metalické provedení nebo s napodobením žuly, mramoru, broušeného nerezu či dřeva. Žádaným materiálem pro odvětrávané fasády jsou v poslední době také cementopískové desky Cetris Finish, jejich nespornou výhodou je pestrá paleta konečných barev.

Venkovní obklady typu Twinson O-Face jsou vyrobeny z kompozitního materiálu, který tvoří směs dřeva a PVC. Spojení obou materiálů v několika barevných variantách zaručí moderní vzhled vašeho domu. Venkovní obklady Murvinyl představují zajímavý sortiment produktů z PVC, které nabízejí kompletní řešení pro obložení fasád, štítů a říms. Díky svým technickým vlastnostem jsou tyto venkovní obklady velmi odolné vůči nepříznivým vlivům počasí a jejich využitím rozhodně uspoříte energii při vytápění.

Pozoruhodnou kombinací materiálů se vyznačuje odvětrávaná fasáda systému Marmoroc. Vnější vrstvu tvoří betonové probarvené obkladové desky, které se zachycují na kovovou konstrukci nebo rošt z impregnovaných dřevěných latí. V současné době se začínají prosazovat i difúzně otevřené stavby. Příkladem je použití důmyslného systému betonových prvků Novabrik, který umožní vytvoření skládané fasády difúzně otevřené konstrukce. Takovou fasádu je možné snadno rozebrat a použít na jiném místě. Její podstatnou výhodou je nízká hmotnost a vysoká odolnost proti požáru.

Keramické obklady

Keramika jako tradiční stavební materiál není žádnou novinkou, protože svou odolnost vůči okolním vlivům prokázala již ve starověku. Obklady venkovních stěn keramickými deskami si své pevné místo ve stavebnictví zajistily už pře mnoha desetiletím a i nyní jsou nedílnou součástí moderních fasád. Keramické obklady fasád v kombinaci s vhodnou tepelnou izolací z minerální hydrofobizované vlny a spodní nosnou konstrukcí nejlépe ze slitin hliníku lze použít pro předsazené fasády se zadním větráním. V poslední době se objevují řešení keramických obkladů na vnějších plochách se samočistitelným povrchem Hydrotect.

Světově unikátní jsou obkladové desky sklokrystalické. Speciální výrobní linka, která byla nedávno uvedena do provozu v Praze je schopna tepelným zpracováním směsí drceného skla, písků a barviv vytvořit na zakázku sintrované desky tloušťky 12 mm. Jemně zrnitá až sametově lesklá lícová strana má charakteristický vzhled a barvy skla. Výrobky jsou stálobarevné a plně recyklovatelné. Rozsáhlé spektrum vzorů od ledově průsvitných až po syté odstíny barev dávají možnost zajímavého využití desek pro průsvitné dělicí konstrukce a podsvícené obklady.

Plastové obkladové desky z plastu od výrobců světových značek si teprve hledají uplatnění. Je však potřeba zdůraznit, že jejich efektní vzhled a možnost spojování do velkých formátů odpovídají soudobým nárokům kladeným na moderní vzhled fasádních obkladů.

-ar-

Foto: archiv firem Novabrik, Cetris, Cembrit, Teak Gallery