Pochopitelně jedním z nejstarších materiálů pro výrobu plotů je dřevo, které ani dnes neztrácí na oblibě. Dřevěný plot může mít mnoho forem. V základu by se dalo použít rozdělení na ploty celodřevěné, nebo s podezdívkou z jiného materiálu – kamenů, cihel či betonu. Ať tak či tak, plot zpravidla mívá nosné sloupky, umístěné v určitých rozestupech a zapuštěné do země či do podezdívky, eventuelně uchycené do patek, a mezi sloupky umístěné výplňové latě. Klasická konstrukce má dvě či více vodorovných latí upevněných na nosné sloupky, na nichž jsou uchyceny svislé latě (ty nejsou, na rozdíl od nosných sloupků, upevněny v podkladu). Avšak jsou možná i jiná provedení, například pouze s vodorovnými latěmi, s latěmi šikmo do kříže aj.

A proč vlastně používat podezdívku? Když nosné dřevěné sloupky zarazíte přímo do země, jejich životnost je omezená. Podezdívka vydrží déle a navíc, případná oprava nebo výměna dřevěných dílů je snazší. Jednoduchý dřevěný plot, o kterém nepředpokládáme, že má stát věčně, se však klidně bez podezdívky obejde. Například na venkovskou chalupu se hodí tradiční plot z kulatých nebo půlkulatých planěk, které mohou klidně být i trochu pokroucené a mít nepravidelný tvar.

Pokud chceme životnost plotu maximálně prodloužit, je dobré nosné sloupky na spodu opálit a ošetřit kvalitním nátěrem. Menší sloupky se zatloukají (konec se nejdříve zašpičatí, až poté opálí a povrchově upraví), větší zakopávají. V takovém případě dejte do spodní části jámy štěrk pro lepší odvod vody.

Potřeba podezdívky se dá obejít využitím kotev či tzv. patek z kovu nebo betonu. Je to takový mini-základ zapuštěný v zemi, do kterého se sloupek nasadí nebo přišroubuje. Jistě, je to dražší, ale prodlouží se životnost a usnadní opravy. Z toho důvodu je lépe používat kotvy i do podezdívek. Když totiž dřevěný sloupek pevně zabetonujete, jeho pozdější výměna je prakticky nemožná.

Co se týče samotného plotu, máte na výběr vlastní konstrukci z různých latí („plotovek“), nebo zakoupení hotových, sériově vyráběných plotových dílců, které se dají pořídit v hobbymarketech nebo u specializovaných dodavatelů. Některé vzhledově připomínají tradiční ploty, jiné jsou modernější, např. různě proplétané a mohou být navrženy jako neprůhledné. Určité druhy plotů jsou zamýšleny pro použití v kombinaci s popínavými rostlinami.

Nejdražším řešením bývá nechat si vyrobit plot firmou přesně na míru. Jestliže finance nejsou limitující, mohou být latě různě zdobené frézováním apod.

Výhodou dřevěného plotu je možnost použití prakticky jakékoliv barevnosti a odstínu. Velmi dekorativní jsou lazury, zvýrazňující přirozenou kresbu dřevu, někdo dá raději přednost krycím nátěrům. Před nějakou dobou bylo v módě použití více opakujících se barev, kdy se například střídaly latě červené a žluté, nebo jiné 2 až 3 barvy. Dnes sice taková úprava není zrovna v kurzu, ale kdoví, móda je vrtošivá i v tomto směru…

Dřevěný plot každopádně působí přirozeně, je velmi variabilní a jistě z našich zahrádek a pozemků hned tak nezmizí.

Autor: Michal Hamšík

Foto: Rig-time, brany-ploty.cz