Dřevěné fasádní obklady lze instalovat na jakýkoliv typ budovy – na dřevostavbu i zděný dům. Využívají se tedy nejen jako provětrávaná fasáda u rodinných domů, ale také u obchodních a kancelářských budov. Velmi často se s nimi setkáváme na moderních veřejných budovách i stavbách v horských oblastech, kde je kladen důraz na soulad architektury s přírodou.

Výhody dřevěných fasád

Fasády ze dřeva působí přirozeně, ale zároveň se velmi úspěšně uplatňují v moderní architektuře. Lze je bez problémů kombinovat s jakýmkoliv jiným materiálem – betonem, kovem i sklem. Instalují se na různé typy budov – montované dřevostavby, zděné domy, betonové prefabrikáty apod.

Dřevěná fasáda má životnost několik desítek let. Fasády z exotických dřevin nebo z dřeva Thermowood® jsou i bez ošetření ochrannými nátěry vysoce odolné proti povětrnostním vlivům, jako jsou vítr, déšť, mráz a UV záření, odolají i dřevokaznému hmyzu, mikroorganizmům, plísni či hnilobě. Je potřeba počítat s tím, že bez ochranného nátěru postupně všechny dřevěné fasádní obklady ztrácejí svou původní barevnost a získávají šedou patinu. Pokud chcete, aby si vaše fasáda udržela svou barevnost, je potřeba pravidelné ošetřování nátěrem.

Dřevěné fasádní obklady
Dřevěná fasáda z exotického padouku.

Provětrávaná fasáda umožňuje odvod přebytečné vlhkosti ve venkovních stěnách a přispívá ke zdravějšímu vnitřnímu prostředí v domě.

Dřevěná fasáda vytváří další izolační vrstvu domu, čímž se snižuje energetická náročnost budovy – v zimě nedochází k nežádoucím únikům tepla a v létě se dům nepřehřívá.

V případě poškození lze fasádní obklad ze dřeva rychle opravit a vyměnit třeba i jediné prkno.

Způsoby uchycení dřevěné fasády

Dřevěnou fasádu je možné uchytit dvěma způsoby:

1. Klasická montáž viditelnými vruty skrz prkno – hlavičky vrutů zůstávají na fasádě a tvoří pravidelné řady. Nejčastěji se pro tento typ montáže využívá sibiřský modřín nebo tepelně upravené dřevo finské borovice a severského smrku, tzv. ThermoWood®.

Dřevěné fasádní obklady
Dřevěný fasádní obklad z termoborovice montovaný na vrutech přes prkno.

2. Uchycení skryté za prkny - systém Techniclic©

Dřevěné fasády Techniclic® přináší systém uchycení dřevěného fasádního obkladu zespodu, bez nutnosti provrtávání prken. Dřevěné fasádní palubky jsou již z výroby vybaveny přesně vyfrézovanými drážkami, které dokonale zapadají do klipů Techniclic®, přidržujících prkno na fasádě.

Na rozdíl od dřevěných fasád instalovaných "klasicky" chybí viditelné vruty, které by snižovaly životnost fasády a narušovaly hladký a čistý dojem z dřevěného obkladu domu.

Montáž systémem Techniclic® je jednoduchá, rychlá, velmi přesná a otevírá možnosti kreativitě a originalitě. Prkna lze instalovat horizontálně i vertikálně a lze navíc střídat prkna různých šířek a oživit tak vzhled fasády.

Dřevěné fasádní obklady Dřevěné fasádní obklady

Dřevěné fasádní obklady Dřevěné fasádní obklady

Dřevěné fasádní obklady Dřevěné fasádní obklady
Postup montáže dřevěné fasády systémem Techniclic®.

Dřevěné fasádní obklady
Hotová fasáda z tropické dřeviny ayous uchycená systémem Techniclic®

Systém uchycení Techniclic® lze navíc použít také pro dřevěné obklady stěn v interiéru, obklady stropů nebo pro stavbu dřevěného plotu, zábradlí apod.

Mezerníky Techniclic® vytváří přesné a pravidelné rozestupy mezi fasádními palubkami, přičemž je na výběr z více velikostí. Použití větších mezerníků vzhled fasády opticky odlehčí.

Ať už se jedná o klasické nebo skryté uchycení, vždy je fasádní obklad uchycen na nosném roštu, díky kterému je mezi obkladem a stěnou mezera zajišťující odvětrávání.

Nejčastěji používané dřeviny

Oblíbeným materiálem pro stavbu dřevěných fasád je pro svůj dobrý poměr cena – výkon sibiřský modřín.

Dále jsou to dřeviny ošetřené speciální tepelnou úpravou pod označením ThermoWood®. Zejména se jedná o tepelně upravené dřevo finské borovice a severského smrku, ale můžete se setkat i s jinými takto ošetřenými dřevinami. Proces úpravy spočívá v zahřátí dřeva na teplotu až 212°C za pomoci vodní páry, která má ochrannou funkci. Takto vylepšené dřevo je rozměrově a tvarově stabilní, lépe izoluje, je odolnější proti hnilobě a živočišným škůdcům a je flexibilnější při úpravě do různých tvarů a forem. Během zpracování získává ošetřované dřevo rovnoměrné hnědé zabarvení v celém svém průřezu. Jedná se o zcela ekologický výrobní postup.

ThermoWood® má v exteriéru minimální životnost 30 let.

Mezi další materiály, které se používají na dřevěné fasádní obklady, ale také na dřevěné terasy, jsou dřeviny tropické, v tomto případě padouk, jaya, teak, merbau nebo ayous. Ayous je velmi oblíbeným materiálem i z toho důvodu, že je v podstatě bez suků a povrch je tak krásně hladký a opticky čistý. Tato dřevina je také dodávána v provedení termo.

Fasádní obklady z WPC jako bezúdržbová alternativa ke dřevu

Podobně jako u teras jsou trendem posledních let bezúdržbové fasádní obklady z dřevoplastu (WPC). Jedná se o kompozitní materiál vyrobený ze dřeva a plastu, který kombinuje vlastnosti obou materiálů. WPC fasády jsou stálobarevné, odolné, trvanlivé a i po letech budou vypadat jako nové. Prkna jsou dostupná v různých šířkách a také barevných provedeních. Některá prkna relativně věrně imitují dřevo, ovšem už se nejedná o zcela přírodní materiál.

Dřevěné fasádní obklady
Dřevoplastová fasáda granitově šedá

- PR článek -