Fáze předcházející budování základů
V první řadě tedy musíte koupit vhodný pozemek. Na něm je proveden geologický průzkum (složení zeminy, hladiny podzemních vod) a průzkum radonového záření na pozemku. S těmito údaji se pracuje již při projektování stavby. Po dokončení projektu je pak nutné získat stavební povolení. Poté probíhají první práce na pozemku – v první řadě dojde k odstranění ornice. Jde o úrodnou část půdy, kterou je lepší využít pro následné budování zahrady, než aby padla vniveč. Poté obvykle následuje vyrovnání pozemku a případně odvoz další zeminy, která pro podklad základové desky není vhodná.
Jak vlastně budou základy vypadat?
Setkáváte-li se se stavbou domu poprvé, možná vás zajímá, jak vlastně samotné základy vypadají a k čemu slouží. Základy slouží k ukotvení domu do základové půdy. Jejich prostřednictvím je rovnoměrně přenášena váha celého domu – zdí, střechy, nábytku a dalšího vybavení a samozřejmě i obyvatel domu – do půdy. Dle typu podloží, charakteru pozemku a velikosti a konstrukční složitosti celého domu se může podoba základů značně lišit. Zcela jinak tak základy vypadají v případě malého bungalovu na malém pozemku s jílovitou půdou a nízkou hladivou podzemních vod a jinak v případně několikapatrového domu s podsklepením na svažujícím se pozemku s vyšší hladinou spodních vod.
V každém případě je ale hlavní složkou základů beton, na jehož kvalitě byste neměli šetřit. Výsledkem několika fází je vybudování betonové základové desky, na jejímž základě následně rostou zdi a další části domu. Před jejím započetím je však nutné nechat beton několik týdnů zrát.
Součástí této základové desky ale není jen beton, před vybetonováním je nutné vyřešit ještě spoustu dalších věcí. Součástí základové desky jsou již také odpadní trubky (tedy kanalizace) a vodovodní přípojky. Zde je přitom nutné se ujistit, že vše je správně umístěno, že nic neprotéká a nenastane tak žádný problém, který by bylo již velmi složité řešit.
- PR článek -