Každý plot vypovídá něco o svém majiteli i tvůrci. Měl by ladit s okolím a zároveň vyjadřovat jistou osobitost. Z hlediska bezpečnosti a ochrany majetku by asi bylo nejlepší obehnat pozemek třímetrovou zdí opatřenou nahoře ještě ostnatým drátem. Plot by měl však plnit také funkci estetickou, rovněž jeho údržba a případné opravy by měly být nenáročné a zvládnutelné.

Stavba plotu spadá pod tzv. drobné stavby, tudíž není potřeba vyřizovat stavební povolení, záměr stačí pouze ohlásit příslušnému stavebnímu úřadu. V každém případě platí, že stavba plotu musí probíhat na pozemku stavebníka, plot by neměl bránit okolním vlastníkům při vstupu na jejich pozemky, ani by neměl bránit řidičům při rozhledu, natož ohrožovat zdraví kolemjdoucích.

Výška plotu by se měla pohybovat okolo dvou metrů, živé ploty mohou být vyšší vzhledem k použitým dřevinám, výška dekorativních plotů je potom obvykle okolo metru a půl. Příliš vysoký plot může v nenechavcích a zlodějích vyvolat otázku, co asi za plotem tak cenného schováváte a také touhu jej překonat. Nic nezkazíte tím, pokud se váš plot nebude příliš lišit od plotu sousedů.

Sloupky
Cena plotu se odvíjí od použitého materiálu a rozlehlosti pozemku. Plot budovaný svépomoci bude vždy levnější než stavba odbornou firmou. Záleží ovšem na tom, zda se zdánlivá úspora v tomto případě vyplatí. „Jádrem“ celého plotu jsou sloupky. Na jejich pevnosti a odolnosti závisí výsledná kvalita plotu. Jako materiál na stavbu sloupků lze použít dřevo, beton, železo, ocel, cihlu, tvárnice nebo kámen. Velmi důležité je potom rozmístění sloupků a jejich ukotvení do betonu, zejména v rozích pozemku. Základy sloupků se betonují do nezamrzné hloubky (80 cm). Poté následuje kvalitní podezdívka. Až po úplném zatvrdnutí se začínají osazovat plotové výplně.

Materiál

Drátěný plot
Výběr materiálu zaleží na finančních možnostech a také na vkusu. Kdo chce ušetřit a pořídit plot co možná nejlevněji, poohlédne se po plotu drátěném. Běžný metr pletiva z pozinkovaného drátu pořídíte okolo 50 korun, pletivo potažené plastem potom za zhruba 80 korun. Pletivo potažené plastem již není třeba dále natírat a také déle vydrží. Pozinkovaný drát je třeba pravidelně natírat, což může být při rozloze pozemku dva tisíce metrů čtverečních a více slušná brigáda pro celou rodinu.

Dřevo
Dřevěným plotem nezkazíte nikdy nic. Jeho finanční náročnost je ještě přijatelná a lze si s ním doslova vyhrát. Stavebníkovi se nabízí široká škála dřevin, barev i stylů. Lze tak vytvořit plot velmi masivní a neprůhledný, stejně jako plot subtilní, působící lehce a vzdušně. Ceny dřevěných plotů se pohybují od stokoruny za metr.

Kovové ploty
Pokud nejste umělecký kovář, pak si sami s výstavbou kovového plotu určitě neporadíte. Jejich výroba je velmi náročná, což se promítá také do jejich ceny. Kovové ploty jsou na pomyslném žebříčku stavebníků nejvýše, záleží ovšem opět na vkusu. I kovový plot je potřeba udržovat a chránit před povětrnostními vlivy.

 

Zděné ploty
Zděné ploty zaručují největší soukromí a intimitu, ne všem se líbí a ne do každého prostředí se hodí. Staví se zejména z přírodního kamene, cihel a tvarovek.

Nesmrtelný plast
Móda plastů pronikla i do světa oplocení. Plastové dílce nejsou příliš finančně náročné a jsou poměrně trvanlivé.

 

Živý plot
Ploty z okrasných keřů a dřevin jsou sice velmi krásné, nutno však dodat, že také málo bezpečné. Pro nikoho není vcelku velkou překážkou se plotem nějak „prokousat“, sousedovic domácí zvířectvo nevyjímaje. Výhoda, která se živému plotu nedá upřít, je dostatek soukromí a intimity. Chcete-li být za zelenou stěnou i zimě, použijte jehličnaté druhy nebo stále zelené listnaté odrůdy. Při rozhodování o živém plotu však nezapomínejte na pravidelnou údržbu v podobě stříhání, která vás každoročně čeká.

Foto: archiv firem Ploty Hýl, Ploty – Pletivo Kanclíř, Aluminco, Coop