Rozměry klasických modulových domů se pohybují od 3 do 4 metrů na šířku a od 7 do 15 metrů na délku, výška dosahuje mezi 2,4 až 3,7 metru. Co se týká hmotnosti, sezónní varianty mají 2-3 tuny, zatímco celoroční modely mohou vážit až 8 tun.

Trend mobilheimů dorazil také do České republiky. S mobilními domy se mnohdy setkáváme jako s netradičním řešením pro krátkodobé nebo trvalé bydlení na vlastním pozemku bez nutnosti výstavby chaty nebo rodinného domu. Uplatnění mohou najít rovněž jako zahradní chatky, klubovny, provozovny pro živnostníky, ubytovny, alternativní ubytování v kempech, venkovní kanceláře pracovníků bezpečnostních agentur, dočasná bydlení pro oběti živelných katastrof, přechodné bydlení před dokončením stavby rodinného domu apod.


Mobilheim jako plonohodnotná chata.


Mobilní dům, který už připomíná spíše menší bungalov.

Druhy mobilních domů

Obecně můžeme rozdělit mobilní domy na dva druhy. Prvním typem jsou klasické obytné přívěsy či karavany, jež mají vlastní nápravu, aby se daly snadno připevnit za automobil a odvézt na jiné místo. Druhý typ představuje spíše menší domy bez kol, které je nutné na pozemek dovézt na nákladním voze a umístit pomocí jeřábu. Tento druh obydlí se nepovažuje za typický mobilheim, jelikož je opatřen základy nebo základovými patkami, nicméně z hlediska dlouhodobého bydlení jsou vhodnější než domy na kolečkách. Mobilní domy pro trvalé bydlení jsou na první pohled často nerozeznatelné od klasických dřevostaveb nebo zděných domů.

Dále rozlišujeme sezónní a celoroční mobilní domy. Jak napovídá samotný název, sezónní mobilheimy jsou určeny pouze pro rekreaci v teplém počasí, neboť nemají zateplovací systém, který by disponoval odpovídajícími tepelně izolačními vlastnostmi pro příjemné bydlení i v zimním období. Sezónní mobilní domy jsou tak zajímavou volbou pro ty, kteří v létě rádi tráví čas v přírodě anebo někde u vody. Na druhou stranu celoroční mobilhomes s dostatečnou izolací v celém domě jsou vhodné pro trvalý pobyt po celý rok.


Vnitřní vybavení je vzhledem k omezenému prostoru maximálně účelné, ovšem komfortní a útulné.

Přečtěte si také
Účinné zabezpečení domů a chat - bezpečnostní kování, petlice a zámky
Zahradní domky pojmou nářadí, zahradní techniku i jízdní kola
Vybíráme garážová stání a garážové přístřešky

Cena mobilních domů

Mobilheim není levná záležitost. Průměrná cena nového mobilního domu je stanovena v rozmezí od 70 tisíc až do 350 tisíc korun v závislosti na jeho velikosti, vybavení a dalších vlastnostech. V nabídce specializovaných prodejních center najdete i luxusní designové kousky mobilheimů v nadstandardním provedení, které si můžete nechat upravit na míru vašim potřebám. Cena výroby na zakázku může překročit i jeden milion korun.

Na cenově nejvýhodnější nabídky použitých mobilheimů můžete narazit na různých internetových stránkách bazarů. U soukromých inzerátů bývají ceny ještě o něco nižší, avšak někdy nemusí popisovaný stav staršího obydlí odpovídat skutečnosti, proto si u tohoto druhu nabídek dávejte pozor, abyste nenaletěli podvodníkovi. Stejně tak buďte obezřetní u firem, které na objednávku zprostředkovávají dovoz mobilních domů ze zahraničí. Může se totiž stát, že objekt nebude určen k bydlení, i když bude splňovat požárně bezpečnostní evropskou normu. Některé mobilhomes mají nedostatečné zateplení, jelikož byly určeny pro země s mírnějšími klimatickými podmínkami, než panují v České republice.

Podle čeho vybírat prodejce mobilních domů?

Jestliže si chcete pořídit mobilheim k okamžitému bydlení, měli byste se svěřit do péče skutečných odborníků v oboru. Jednou z indicií, podle níž poznáte kvalitního obchodníka, je délka jeho působení na trhu. Většinou platí jednoduché pravidlo - čím déle je prodejce na trhu, tím má více zkušeností. Seriózní obchodník by měl mít na výběr z více typů mobilních domů (sezónních i celoročních), aby uspokojil představy každého zákazníka. Firma by měla vědět o svém sortimentu všechny důležité informace, aby vám byla schopna doporučit odpovídající model dle vašich požadavků.

Kvalitní společnost prodávající mobilheimy poznáte také podle počtu poboček. Úspěšnější a větší prodejci jich mají po České republice více, případně vlastní celou prodejní síť, kam můžete přijít a podívat se na zpracování mobilních domů osobně. Zaměstnanci prodejen by vám měli ochotně poradit s výběrem konkrétního typu bydlení, v lepších obchodech můžete dostupné možnosti konzultovat se zákaznickou podporou i telefonicky nebo elektronicky prostřednictvím e-mailových zpráv. Profesionalitu mnohdy odhalí zpracování webových stránek, na nichž by měly být uvedeny všechny důležité informace o dodavateli, nabídka zboží s fotografiemi nebo také reference zákazníků.

Pokud nemáte dostatečně velký finanční obnos na koupi mobilního domu, poohlédněte se po prodejcích, kteří nabízejí financování na splátky. Při koupi se rovněž informujte, zda je součástí ceny doprava na místo určení a usazení mobilheimu. Solidní obchodníci se postarají o kompletní převoz domu, včetně jeho umístění na pozemku, ale najdou se i takoví, kteří vám zaplatí pouze dopravu a zbytek práce poskytují za další nemalý poplatek. Zajímavou možností může být pro případné zájemce služba zpětného odkoupení mobilního domu, kterou nabízí někteří prodejci. Zakoupíte-li si dům a nejste s ním spokojení, nebo jej již nechcete užívat, jednoduše jej vrátíte a získáte peníze zpět.


Interiér mobilních domů může být velmi vkusně a stylově zařízen.

Inženýrské sítě a mobilní domy

Aby bylo možné v mobilních domovech plnohodnotně žít, je nutné na pozemku vyřešit napojení na inženýrské sítě. Potřebné rozvody si majitel zajišťuje sám, nikoliv prodejce.

Topení - Mobilní domky z dovozu mají většinou plynová topidla s keramickou vložkou, která mohou mít rozvod vzduchu, ale nemusí. České mobilheimy jsou zpravidla opatřeny elektrickým vytápěním. Může se jednat o základní přímotopné panely nebo lepší ústřední topení s elektrokotlem. Dalšími možnostmi vytápění jsou podlahové topné fólie doplněné o krbová kamna nebo klimatizační jednotku s vytápěním, solární kolektory a tepelná čerpadla.

Voda - Přívod pitné vody se řeší nejjednodušeji napojením na vodovodní řád nebo přivedením vody potrubím ze studny.

Odpady - Pokud na pozemku není možnost napojení odpadů přímo do kanalizace, odpadní vody se z domu odvádí do žumpy, případně čističky odpadních vod.

Plyn - Pokud je v mobilním domu kupříkladu plynový sporák, zavedení plynu se řeší nejčastěji přes plnitelné propanbutanové lahve.

Autor: Olga Kolková

Foto: Euromobilnidomy.cz, Mobilheimcentrum.cz