Pokud si opravdu srovnáme nový byt v Praze se čtyřmi až pěti pokoji a třeba ještě terasou a garáží, pak vychází stavba stejně velkého domu včetně pořízení pozemku rozhodně výhodněji. Nemusí se přitom jednat o tu nejlevnější variantu bydlení, jakou je stavební firma schopna nabídnout.
Cena rodinného domu se odvíjí od mnoha faktorů – těmi základními jsou velikost domu a použité materiály. Zapomenout bychom neměli ani na terén pozemku, který do značné míry určuje cenu základové desky a také na vzdálenost inženýrských sítí, které je potřeba k základové desce přivést. Propastný rozdíl v ceně vzniká při volbě mezi variantami – nechat si postavit dům na klíč, vybírat firmy na jednotlivé etapy stavby nebo dokonce stavět svépomoci.
Velikost rodinného domu
Velikost domu samozřejmě záleží na tom, kdo bude v domě bydlet a jaké jsou jeho nároky a představy. Klíčovým problémem je odhadnout vše dopředu reálně. Pětičlenná rodina, která do té doby bydlela v 3-pokojovém bytě, bude chtít dopřát všem svým členům dostatečný komfort. Každý člen aby měl tedy svůj vlastní velký pokoj (nejlépe s šatnou), v domě by měla být pracovna, dvě až tři velké koupelny, sklad, prádelna a samozřejmě velká kuchyň a obrovský obývací pokoj. Pravděpodobně ale taková rodina brzy zjistí, že nejstarší dítě se odstěhovalo na kolej nebo do vlastního bytu, že mladší děti si hrají spolu v obýváku, že hlava rodiny je do večera v práci a o víkendech na zahradě a dům zeje prázdnotou, přestože uklízení ani nákladů na provoz neubylo.
Senioři, kteří si bydlení pořizují takříkajíc na důchod, mohou zase podlehnout pocitu, že jsou stejně spolu celý den v obývacím pokoji nebo na zahrádce a vnoučata, která přijela na prázdniny pak nemají kam ubytovat.
Řešením je tedy zlatá střední cesta – nemít velké oči, ani nepodlehnout přílišné skromnosti.
Sklep a garáž
Dům dále může prodražit podsklepení, garáž a případně další přístavby na pozemku. Podsklepení domu je opravdu přežitek (a dosti luxusní!), který v dnešní době nemá opodstatnění. Uskladnění několika metráků jablek a brambor dnes většina lidí neřeší a taky už není potřeba zásobit se na tuhou zimu uhlím. Zbývá snad jedině využití suterénu jako společenské místnosti, ale tu je lépe z hlediska nákladu vybudovat v podkroví.
Garáž je pro stavebníky opravdovým oříškem. Buď se musí vzdát části obytného prostoru nebo musí investovat do samostatné garáže přibližně dalších 200 tisíc korun. Na druhou stranu je v garáží auto v suchu, v teple a v bezpečí, prodlužuje se jeho životnost a odpadá ranní škrábání námrazy během zimy. Garáž lze navíc také využít k uschování jízdních kol, kočárku, zahradních hraček, nářadí apod.
Více o garážích se dočtete v článku Přemýšlíte o garáži?
Cena projektu
Každý, kdo plánuje stavbu rodinného domu, jistě zná desítky firem, které se specializují pouze na prodej typových projektů. Ceny těchto projektů se pohybují většinou mezi 20 a 40 tisíci korun. Nákupem typového projektu samozřejmě výdaje nekončí. Dům je potřeba „zasadit“ na konkrétní pozemek a vyřešit připojení vody, odpadů, elektřiny a plynu. To vše může být otázkou dalších zhruba 20 tisíc korun. Jednotlivé firmy se v nabídce služeb liší, a tak je potřeba vše důkladně prověřit a porovnat s konkurencí. Že by si někdo mezi typovými projekty nevybral, je velmi málo pravděpodobné. Jsou jich na trhu stovky, ne-li tisíce.
Výsledná cena individuálního projektu může být mnohdy obdobná, většinou je však vyšší než u projektu typového. Pokud nám však není líto si připlatit, budeme mít dům zcela podle našich představ. Kvalitní architekt nám navíc také doporučí vhodné rozložení místností a pravděpodobně také rozmluví mnohé nesmyslné rozmary a záměry.
Co znamená cena na klíč?
Pokud se domníváte, že cena domu na klíč uvedená v katalogu je konečná, jste na velkém omylu. Každá firma počítá při kalkulaci ceny na klíč s jinými materiály a jiným vybavení. Zatímco u jedné firmy mohou být v ceně na klíč dřevěná eurookna, komín, krb, dřevěné plovoucí podlahy, obklady v ceně 400 Kč/m2, dýhované vnitřní dveře a vybavení kuchyně apod., u jiné firmy to mohou být okna plastová, nejlevnější laminátové podlahy a obklady, v kuchyni místo linky jen holé zdi a za komín, krb a střešní okna je potřeba si připlatit. V podstatě je kromě materiálu zdiva nebo konstrukce domu vše na stavebníkovi. Vše od omítek až po vypínače na zdech lze pořídit v základním nebo kvalitnějším a luxusnějším provedení.
Foto: archiv a firma RD styl