Pokud se skutečně chcete vyhnout papírování a stavebnímu povolení, musí být váš tiny house s plochou do 25 metrů čtverečních a výškou do 5 metrů. Na první pohled to není mnoho, ovšem jedná se v podstatě o plochu garsonky a výška stavby umožňuje i spací patro nebo úložný prostor. Navíc máte spoustu místa kolem domu, můžete si vybudovat velkorysou terasu s veškerým komfortem, zastřešením, posezením, místem k odpočinku, ke hrám apod.

Základem je výběr místa

Prvotním impulsem k pořízení tiny housu je zpravidla nalezení místa, které vás naprosto uchvátí. Místo v přírodě, místo s překrásným výhledem nebo místo, které má nějaký genius loci – u řeky, na kopci s výhledem do krajiny nebo klidně i nad městem. Výjimkou nejsou ani tiny housy na klidném místě uprostřed města. Je třeba mít na paměti, že i když bude tiny house malý, do 25 metrů čtverečním, nemůžete si ho postavit, kdekoliv se vám zlíbí, např. v CHKO, v ochranném pásmu apod. Vždy je lépe se informovat na místním stavebním úřadě a zjistit, jaké jsou místní regulativy. Podle současného znění stavebního zákona je nejlépe řešit stavbu žádostí o územní souhlas pro výrobek plnící funkci stavby. Každý pozemek je specifický a postup jednotlivých stavebních úřadů se může lišit. A je potřeba si ohlídat soulad s územním plánem, kde také zjistíte, co obec chystá, které pozemky jsou určené pro bydlení a rekreaci a kde se například počítá se stavbou silnice, skladů, průmyslové zóny apod.

Tiny house
Tiny obklopený přirodou

Stavět svépomocí nebo koupit hotový tiny house?

Mezi lidmi je spousta šikovných kutilů i zručných řemeslníků. Pokud patříte mezi ně, máte zkušenosti a čas, pusťte se do stavby tiny housu bez obav sami. Většinou se jedná o dřevostavby, které mohou mít parametry chaty a být nezateplené, a tudíž určené pouze k sezónnímu užívání. Pokud nemáte zkušenosti ani čas a chtěli byste si pořídit v podstatě hotový výrobek, který vám firma přiveze na pozemek, i tato možnost tady je. Nebo můžete zvolit něco jako zlatou střední cestu, objednat si pouze konstrukci, takovou hrubou stavbu. Tu technicky nejnáročnější část za vás udělají odborníci vy se můžete pustit do malování a instalace vybavení a vtisknout tiny housu svůj osobitý rukopis.

Tiny house
Základem vnitřního úspořádání tiny housu je důmyslnost v každém detailu. Na pár metrů čtverečních je potřeba vměstnat všechny funkce - sezení, spaní, vaření i stolování.

Zateplené tiny housy určené k celoročnímu obývání by měl stavět odborník, který odvede skutečně kvalitní práci. Dům je potřeba velmi dobře zateplit, osadit jej izolačními okny a dveřmi, zaizolovat podlahu i střechu. Náklady na stavbu budou pochopitelně několika násobně vyšší než nezastavěný domek stavěný svépomocí, ale výsledkem bude funkční stavba s minimálními náklady na vytápění. Pokud navíc bude stavba doplněna o FVE panely, může být po většinu roku zcela soběstačná. Konkrétní provozní náklady pak závisí na způsobu používání (pouze v létě nebo celoročně), na způsobu vytápění a kvalitě izolace. Pokud budete domek používat pouze během teplejších měsíců, potřebnou elektřinu na vaření a ohřev vody vám vyrobí FVE a přitopíte si dřevem, pak můžou být provozní náklady téměř nulové.

Tiny house
Hotový tiny house českého výrobce Domeczech

Jak financovat tiny house?

Pokud máte dostatek vlastních prostředků nebo budete stavět postupně svépomoci, máte vyhráno. S hypotékou je to totiž trochu komplikovanější. Abyste mohli na tiny house čerpat hypotéku, musí stavba sloužit k trvalému bydlení a mít číslo popisné. Ke stavbě pak bude banka požadovat stavební povolení nebo ohlášení stavby a smlouvu o dílo s dodavatelskou firmou. Na pořízení tiny housu pak lze využít i jiné bezúčelové půjčky, ovšem s vyšším úročením než u hypoték. Banka bude pochopitelně posuzovat příjmy žadatele. Jednodušší je to s pojištěním tiny housu. Pokud má stavba číslo popisné, bude k ní pojišťovna přistupovat jako k jakékoliv jiné stavbě domu nebo chaty. Zajímá jí, jak je dům velký, z jakého je materiálu, jak je vybaven a pochopitelně také jak je zabezpečen. Lidé si běžně pojišťují i rekreační objekty.

Mohlo by vás zajímat
Kontejnerový dům - světový trend v bydlení!
Co obnáší bydlení v mobilheimu aneb mobilní dům místo chaty
Mobilní dům není karavan
Jak chytře zařídit malý byt? I na 27 m² se dá komfortně žít.