Princip pasivního domu
Vývoj energeticky úsporných objektů dospěl až k pasivním domům (tzv. nulové domy), jejichž měrná potřeba tepla na vytápění je menší než 15 kWh/m2 vytápěné plochy objektu za rok. Vytápění pasivního domu je zpravidla zajištěno pouze přihříváním čerstvého vzduchu, který do domu dodává mechanický větrací systém, pomocí vzduchu znečištěného, jenž odvádíme ven. Další část potřebného tepla na vytápění získáváme slunečním zářením, které přichází ve dne okny s vysokou propustností, a dále z provozu elektrických spotřebičů a od osob nebo zvířat, které v domě pobývají. Budova musí být vzduchotěsná: při rozdílu tlaku mezi vnitřkem a vnějškem 50 pascalů nesmí být větší intenzita výměny vzduchu než 0,6 Pa za hodinu.
Zkušenosti sousedů
V sousedním Rakousku postavili řadu pasivních domů.
Nedávno jsem měl možnost na vlastní oči shlédnout jak pasivní rodinný dům ve výstavbě, tak také po dokončení. I když byl každý dům řešen jinak dispozičně a jejich velikost byla také rozdílná, jedno měly společné: jednalo se o dřevostavby s tepelnou izolací, která u zdí dosahovala úctyhodných 40 cm, u střechy 45 až 50 cm a v podlaze byla položena tepelná izolace o tloušťce 32 cm. Okna byla dřevěná s tepelně izolačním trojsklem.
U dokončeného domu (obytná plocha 106 m2 + 12 m2 zimní zahrada) obsahují vnitřní zdi a stropy 1500 kg štěrku, který slouží k akumulaci tepla, jež je větší měrou získáváno pasivními solárními zisky z jižních oken a z nevytápěné zimní zahrady.
Potřebné teplo pro vytápění domu (v zimním období údajně jen 1 kW) se získává jak rekuperací tepla z odváděného znečištěného vzduchu, tak také solárními zisky okny, z pobytu osob a z domácích elektrospotřebičů.
Dále je teplo pro vytápění domu a na ohřev užitkové vody dodáváno ze solárního teplovodního zásobníku, který ukládá teplo získávané ze slunečního zařízení prostřednictvím slunečních kolektorů osazených na jižní střeše domu. Čerstvý vzduch je přiváděn do domu zemním kolektorem a řízené větrání a odvětrávání domu se stará o příjemné klima v domě. Dle majitelů domu byl jejich pasivní dům dražší pouze o 15 až 20 %, než kdyby postavili dům nízkoenergetický.
Text: Lubomír Klobušník, ECČB
Ilustrační foto: archiv firmy Karon