Bydlení ve finském srubu

14.9.2009

U nás si mnoho lidí stále myslí, že správný dům musí být z cihel. Jsou ale země, kde na to mají jiný názor. V některých oblastech je nejoblíbenějším materiálem na stavbu domů dřevo. A zdaleka nejde jen o místa s příznivým klimatem. Třeba takové Finsko – dřevo je zde tradičním materiálem pro stavbu domů a Finové na něj nedají dopustit. Ostatně, tzv. „finský srub“ se stal světovým pojmem.

Bydlení ve finském srubu

Tento výraz se přitom nevztahuje na jakýkoliv dřevěný dům. Finský srub označuje konkrétně stavbu z kulatiny nebo lepených trámů, kde materiálem je výhradně vysušené dřevo severské borovice. Pro srovnání, existuje také tzv. kanadský srub (zhotovený z nevysušených kulatin smrkových a modřínových kmenů), alpský srub (z vysušeného dřeva, obvykle rouben z masivních hoblovaných smrkových trámů) a další.

Finské sruby si však – byť prozatím v menším množství – našly cestu i do České republiky. Mají totiž nejen specifické severské kouzlo, ale také řadu praktických výhod. Abychom pochopili některé z výborných vlastností finského srubu, musíme si nejdříve něco říci o zmíněné severské borovici. Jde o dřevinu, která roste nad a pod polárním kruhem v pásu širokém zhruba 100 km. Díky zdejším extrémním klimatickým podmínkám roste velmi pomalu, má husté letokruhy a patří mezi nejhouževnatější a nejtrvanlivější měkké dřeviny. Z hlediska stavby je důležité, že vyniká skvělými tepelněizolačními vlastnostmi, vysokou objemovou stálostí, trvanlivostí, odolností vůči rozmarům počasí a v neposlední řadě i příjemnými estetickými vlastnostmi, jako jsou omak a vůně.

Při bydlení ve finském srubu jistě oceníte příjemnou a v podstatě stabilní relativní vzdušnou vlhkost, pohybující se v rozmezí 30 až 55 %, což jsou pro člověka optimální hodnoty. Je to dáno tím, že dřevo vlhkost váže do sebe a během suchého období ji naopak uvolňuje. Nemusíte se ani bát, že by snad v zimě bylo v domě příliš chladno. Tento typ staveb vykazuje překvapivě dobré parametry z hlediska nákladů na vytápění, a to dokonce i bez zvláštní tepelné izolace. A když srub vydrží dlouhé finské zimy, co by nevydržel ty naše... Navíc, vnitřní teplota je, ve srovnání se zděnými stavbami, lépe rozložena a člověk se cítí v interiéru velmi příjemně v každém ročním období. Zkrátka, budova tohoto typu uvnitř poskytuje optimální mikroklima. Náklady na vytápění se navíc dají ještě snížit použitím řízeného větrání a rekuperace.

 

Finský srub není žádná prostá, sekerou opracovaná roubenka. Metody jeho konstrukce byly dovedeny k dokonalosti a jde o velmi sofistikovanou stavbu. Finsko sruby vyváží do mnoha zemí a na jejich výrobě se zhusta uplatňují moderní technologie, jako jsou CNC stroje, robotické linky atd. Výborně je vyřešena izolace proti vodě a všechny další praktické problémy.

V rámci této technologie je tak možné vytvořit jak cenově dostupné, tak vskutku luxusní bydlení. Domy mohou být v libovolných velikostech, přízemní i patrové. Dražší stavby využívají masivního dřeva, levnější (avšak rovněž velmi kvalitní) dřeva lepeného. Hodně financí a zejména času se ušetří při výstavbě. Dřevostavba se dá zhotovit velmi rychle, vyhneme se zdlouhavým mokrým procesům a technologickým přestávkám, dá se stavět i v chladném počasí. Není divu, že se s finským sruby u nás začínáme setkávat častěji.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firmy Honkamajat