V panelových bytech postavených v dobách socialistické výstavby bydlí, a i přes všechny jejich nedostatky ještě dlouho bydlet bude, značná část obyvatel. Je to totiž z finančního hlediska jediný, relativně dostupný způsob bydlení ve městech, a to zejména v Praze. Je tedy snahou omezit tyto nedostatky a zkvalitnit, pokud možno co nejvíce úroveň užitných vlastností těchto bytů. Brzy se proto ujal výraz „panelákový luxus“.

Samozřejměže původní pověstná jádra jsou již dávno za zenitem své životnosti. Ostatně nikdo při výstavbě těchto domů zřejmě vůbec nepočítal, že by tak dlouho mohla sloužit. Totéž samozřejmě platí i o oknech a dalších stavebních prvcích. Utěšovat nás může to, že nosné panely jsou povětšinou ve velmi dobrém stavu. Pokud byste se zeptali naší „těžké“ party, která se zabývá jejich řezáním, pak by vám zajisté potvrdila, že opravdu „drží“.


Takto to vypadá, když s prací začínáme..

 Jak tedy na hezké „panelákové“ bydlení?

Máte-li již vyřešenou výměnu bytového jádra a oken, přistupuje se k dalším problémům. Často se řeší nevyhovující dispoziční uspořádání bytu.

Limitujícím faktorem při změně dispozice je umístění stoupaček, tzn. že při této změně budeme vycházet od umístění koupelny, WC a kuchyně. Stále častěji se při řešení dispozičního uspořádání uplatňuje užití posuvných dveří „do stěny“, a to jednokřídlých nebo vícekřídlých.

 

Při dispoziční změně, kdy je nutno zasáhnout do nosných panelů procházejících bytem, musíme mít na paměti, že je nutné vyjádření statika a stavební povolení. U ostatních úprav nenosných příček, ať již siporexových, sádrokartonových, či dřevotřískových, to nutné není, zajistěte si však včas souhlas majitele nebo správce budovy, a to i v tom případě, že máte byt v osobním vlastnictví. Od 1. ledna loňského roku totiž došlo ke změně stavebního zákona. Z našich zkušeností víme, že v případech, kdy si uživatelé bytu zákon špatně vyložil, dostávali se správci či majiteli objektů do velmi svízelných situací.

Pokud jsme tedy již vyřešili i dispoziční uspořádání bytu, dochází na řešení dalších prvků, jako jsou podlahové krytiny, výměna litinových radiátorů za deskové, ke slovu přichází velice oblíbená výměna ocelových zárubní za obložkové včetně výměny dveří. Hlavní ja však výměna dnes již naprosto nevyhovující elektroinstalace.

U podlahových krytin se dá řici, že se již s oblibou používají dřevěné plovoucí podlahy v kombinaci s keramickou dlažbou, často temperovanou topnými rohožemi.

V neposlední řadě se realizuje výměna štuků, resp. Stěrek, které povětšinou nejsou vzhledově na úrovni, odchlipují se od panelu či praskají. Dochází ale i ke složitějším úpravám panelových stěn a stropů. Podhledy ze sádrokartonu na stropech v celém bytě a to včetně osvětlení bodovými světly nebo s tepelně-akustickou izolací, nebo obložení stěn sendvičovými panely s efektem odstranění praskajících spojů panelů a odhlučnění panelových konstrukcí.

Další fází je nová malba. Tytam jsou doby, kdy jsme vystačili téměř po celý rokn s bílou malbou. Dnes vidíme jiný trend – pestrobarevné pokoje či jen jednotlivé stěny, a to v lehkých i sytých odstínech celé barevné škály.

Samostatnou kapitolou jsou dnešní možnosti vybavení koupelen a WC. Stává se pravidlem instalovat závěsný klozet, bidet či umývátko včetně bidetové spršky. Zdobných i funkčních prvků včetně koupelnového nábytku je opravdu bezpočet, a tak jsou jediným limitujícím faktorem finanční aspekty.


A takto to vypadá, když jsme s prací hotoví...

Hezké panelákové bydlení jsme připraveni Vám zrealizovat kompletně a podle Vašich představ.

- PR článek -