Při příjezdu a odjezdu z domu nemusíte vystupovat z auta a sami otevírat těžká křídla vrat, jednoduše zmáčknete tlačítko dálkového ovládání a automatika vše vyřeší za vás. Výsledkem není samozřejmě pouze úspora času, ale také pohodlí, čistota a při nepřízni počasí také záchrana suchého oděvu.

Jestliže se rozhodnete vybavit svůj vjezd pohonem, zjistíte, že nabídka na trhu je poměrně široká a firem zabývajících se tímto oborem velké množství.

Pohony vrat a bran pracují obvykle na elektromechanickém nebo hydraulickém principu, přičemž obecně se dá říci, že prvně jmenovaný systém se hodí spíše pro menší brány (ačkoliv dnes už to tak úplně neplatí). Hydraulické pohony se používají většinou na velké brány a zvládnou i široké vjezdy do průmyslových areálů.

Co se týče typů vrat a bran, dají se pohony namontovat jak na obyčejná garážová vrata (klasická dvoukřídlá, sklopná i jiná), na jedno- i dvoukřídlé vjezdové brány a také na posuvné brány. To je také hlavní kritérium při výběru pohonu – musí totiž pochopitelně odpovídat typu otevírání. Dále je důležité zvolit vhodný výkon pohonu dle hmotnosti otevíraného křídla, aby motor nebyl příliš slabý, nebo naopak zbytečně předimenzovaný. Ohled berme rovněž na potřebu údržby – moderní systémy bývají prakticky bezúdržbové, takže není nutné nic promazávat apod. Jestliže máte pohon na bráně k pozemku i na vratech do garáže, je výhodné mít dálkové ovládání sjednoceno v jediném (vícekanálovém) ovladači. Samozřejmě platí, že za sofistikovanější a kvalitnější systémy zaplatíte více. To se týká i kvality použitých materiálů, např. pojezdových hřebenů, spojovacích prvků, závěsů, krytů atd. Výslednou cenu i možnosti a schopnosti celé sestavy ovlivňuje do značné míry i řídící jednotka a její čidla.

Když už jsme nakousli cenu, kolik že tedy tato záležitost stojí? Nejlevnější elektromechanické pohony se dají koupit zhruba od 5 až 6 tisíc korun včetně ovladače, čidel a montážní sady (ale bez montáže), „průměrná“ sestava pak stojí kolem 10 až 20 tisíc. Horní hranice leží ovšem mnohem výše, záleží na náročnosti zákazníka. Jestliže nejste kutilové a necháte si pohon namontovat specializovanou firmu, samozřejmě to bude také něco stát. Obecně je jednodušší montáž pohonu na stávající křídlová vrata / bránu, kterou při použití pístového pohonu zvládne většina svépomocí. O něco těžší je to u posuvných pohonů, jež rovněž bývají samy o sobě dražší. Na druhou stranu se však tyto systémy mohou použít i tam, kde jsou stísněnější podmínky a vjezdová křídla by zabírala při otevření moc místa.

Více si připlatíte za pohony, nenápadně ukryté pod zemí. Na první pohled nejsou patrné a brána se tak otevírá jako pohádkovým kouzlem.

Ve všech případech je lepší, když je s pohonem počítáno už od začátku při navrhování brány nebo vrat a konstrukce je tomu uzpůsobena, než když montáž probíhá dodatečně na starý vjezd. Ani to však není vyloučeno.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem Hörmann, Montex CZ