Bezpečné a pohodlné schodiště

16.8.2007

Při překonávání výškových rozdílů v domě se bez schodů neobejdete. Schodiště musí být účelné, bezpečné, ale i hezké, protože se stane dominantou vašeho domova. Zároveň platí, že jej budete využívat každý den, a to nejen teď, v produktivním věku, ale třeba i jako senioři. Proto byste měli vybírat schodiště především tak, aby bylo pohodlné a co nejvíce bezpečné.

Na výběr máte hned z několika druhů:

Schodiště jednoramenné

Jednoramenné schodiště   je velmi pohodlné a bezpečné pro děti, dospělé i seniory. Oceníte jej zvláště při stěhování nábytku, kdy se vyhnete složité manipulaci při otáčení se. Stavební norma   vyžaduje schodiště   široké min. 90cm. Ale pokud vám to prostor dovolí, nebojte se postavit ještě širší schodiště, protože čím širší schodiště, tím větší záruka pohodlného a bezpečného pohybu po něm. Šířka jednotlivých schodů by   měla být asi 30 cm a výška asi 15 až 18 cm.

Zakřivené schodiště

Tento druh schodiště je velmi atraktivní, ale má slabiny v oblasti zajištění pohodlí a bezpečnosti. Zakřivené schodiště se většinou staví tam, kde je v půdorysu omezený prostor, který je navíc ve tvaru písmene L nebo U. Při jeho výstavbě se neobejdete bez pomoci zkušeného projektanta.

Točité schodiště

Točité schodiště působí elegantně a bude ozdobou vašeho interiéru. Stupně jsou většinou kotveny do středového nosného prvku nebo jsou zavěšeny do ocelových lanek, které působí jako kovová pavučina. Z estetického hlediska je to skvost, ale nedovedu si představit, jak přes toto schodiště budete stěhovat např. skříň. Proto ho doporučuji   využít   jako propojení s podlažím, které používáte pouze na spaní.

Stejně jako tvar je důležitý i materiál ze kterého je schodiště vyrobeno.

Dřevěné schodiště

Schodiště ze dřeva vám dá pocit tepla a útulnosti. Nejčastěji se využívá dub, jasan nebo javor.   Pokud chcete ušetřit zvolte borovici. Zlatou střední cestou kvality a ceny   je buk.

Kovové schodiště

Schodiště z kovu může působit jako šperk. Jako materiál pro něj zvolte hliník, ocel nebo nerez. Tyto materiály jsou navíc ještě upravovány žárovým pozinkováním či nátěrem. Plechy schodů se profilují a tím se eliminuje riziko uklouznutí.

Betonové schody

Betonové schody doporučuji zvláště pro velké prostory. Mají hned několik výhod- jsou stabilní, požárně odolné a trvanlivé. Obložit jej můžete dřevem, kamenem, PVC, dlažbou. Pokud zvolíte dlažbu, věnujte pozornost jejím konkrétním vlastnostem. Dlažba musí být hlavně protiskluzová. Nevýhodou betonového schodiště   je jeho vysoká cena.

Pokud je schodiště vyšší než 500 mm nebo má více než dva stupně, je nutné ho opatřit zábradlím.

Zábradlí

Nejen pro   schodiště, ale i pro zábradlí platí hodnoty, které musíte dodržovat. Příčky zábradlí by měli být od sebe vzdáleny asi 13 cm, madlo by mělo být ve výšce asi 10 cm nad jednotlivým schodem. Pokud chcete maximální bezpečnost, zvolte vyplněné zábradlí. Zábradlí musí být s výjimkou madel vyrobeno z nehořlavého materiálu. Madla bývají většinou vyrobena z dřeva, ale můžete si také vybrat z ocelového nebo plastového materiálu. U dřevěného schodiště si můžete pořídit dřevěné madlo, ale pouze v případě, že máte dvojpodlažní rodinný dům. Vzhled zábradlí musí ladit se vzhledem schodiště.

Estetická stránka schodiště je velmi důležitá, aby ladila s celkovým interiérem. Nezapomeňte ale,   že mnohem důležitější   je vaše pohodlí a bezpečnost.

Autor: Irena Ševelová

Foto: archiv firmy SmiPe