ohon a dálkové ovládání se dají namontovat téměř na jakýkoliv typ brány či vrat. Ideální samozřejmě je případ, kdy je už od začátku při návrhu oplocení a brány s tímto počítáno, ale po úpravách je možné zařízení instalovat i na starší vrata. Pohon a převody se samozřejmě liší podle toho, zda se brána klasicky otevírá (má jedno nebo dvě křídla), posouvá do strany, případně otáčí uprostřed aj.

Při stavbě nové brány se nejčastěji používají posuvné systémy. U nich se ještě řešení liší v tom, zda je brána samonosná, nebo se pohybuje v kolejnicích. První typ má tu výhodu, že není nutné udržovat a čistit spodní kolejnici, ve druhém případě je zase snadnější vyrobit vrata větší délky, celé uchycení a závěsy nemusí být tak robustní a není nutný přesah konstrukce pro vyvážení.

Většina automaticky otevíraných bran je vybavena bezpečnostním majákem, který se uvede v činnost chvíli před pohybem křídla a pracuje, dokud se brána nezastaví. Světelným, případně i zvukovým signálem upozorňuje kolemjdoucí, že se brána otevírá nebo zavírá.

U ovládání existují poměrně široké možnosti. Nejběžnější je prostý dálkový ovladač s tlačítkem, který máte u sebe v autě nebo doma. Kromě toho existují i ovladače, kde je možné nastavit aktivaci otevření jen při přiblížení do určité vzdálenosti (přijetí k bráně), po projetí kolem fotobuňky nebo jinými způsoby. Doplňkově se dá do prostoru poblíž brány instalovat další spínač, nejlépe klíčový nebo s kódovou klávesnicí, či domácí spínač pro otevírání. Jestliže máte pozemek tak velký, že na bránu nevidíte, je vhodné systém doplnit o kameru a mikrofon, umožňující vizuální kontrolu prostoru a rozhovor s příchozím. To však zřejmě zatím nebude úplně běžné…

Dalšími komponenty jsou různá bezpečnostní čidla. Za normálních okolností brána „neví“, že např. najela na překážku. Díky tomu může dojít až k poškození nebo zničení zařízení, v horším případě pak ke zdravotní újmě lidí nebo domácích zvířat. Tomu mohou zabránit právě nejrůznější tlakové spínače, infračidla apod.

Při výběru komponentů dbejte na to, aby splňovaly vaše požadavky, co se týče funkce, životnosti a údržby. Například pohon musí být dostatečně dimenzovaný pro hmotnost a rozměry brány, aby se motor nespálil a zvládl otevření/posun/otočení v požadovaném rozsahu. Je třeba počítat s určitou rezervou, protože panty či pojezdy mohou jít časem ztuha, své vykoná i hromada sněhu nebo padající listí, vaše dítě se může chtít na bráně „svézt“… Roli pochopitelně hraje i vzhled a možnost nenápadného umístění.

Při volbě řídící jednotky zase zvažte možnosti budoucího rozšíření systému o další prvky. Třeba časem zjistíte, že vám jednoduché ovládání nestačí a chcete přidat doplňkové spínače nebo čidla.

U všech součástí existuje poměrně široký výběr. Jestliže jste tedy zruční a máte dostatek času, můžete si bránu sestavit sami. V opačném případě stačí oslovit některou z firem, která dle vašich požadavků dodá kompletní zařízení na klíč.

Text: Michal Hamšík

Foto: archiv firmy Miloš Jelínek Vrata-Brány-Pohony