Přestože je předsíň místem určeným na odkládání bot, kabátů či deštníků, nesmíme zapomínat, že je tím prvním, co každá návštěva při vstupu do interiéru uvidí. Měli bychom proto pečlivě vybrat její zařízení a nejlepší je začít hezky od podlahy. Právě podlaha dostává v tomto prostoru pořádně zabrat. Šlapeme po ní často v botách, které mohou být za nepříznivého počasí zablácené, v zimě mohou být od soli či štěrku, ale podlaha si neuleví ani v případě, že po ní cupitají dámy v lodičkách s ostrými podpatky. A co teprve, když s námi domov sdílí pes, jehož drápky představují pro podlahu také velkou hrozbu. Do předsíně, haly i chodby je tak nutné vybrat opravdu kvalitní podlahu, která veškeré této zátěži odolá.
Všechny nečistoty, které na botách přineseme, se usadí na podlaze v předsíni, proto je dobré vybrat takový povrch, který bude nejen vysoce odolný, ale také snadno udržovatelný. Podlaha do haly, nebo do předsíně vyžaduje pravidelný úklid, ať už venku prší, nebo svítí sluníčko. Při výběru vhodné podlahy však nesmíme zapomínat ani na estetické kritérium. Podlaha by měla ladit s dalším zařízením prostoru, tedy s nábytkem, případně stěnami a vytvářet tak harmonický celek. Vybírat bychom měli raději tmavší a tlumené barvy podlahy, na kterých nepůjdou hned tolik vidět případné nečistoty.
Koberce nejsou vhodnou podlahovou krytinou do předsíně, zejména pokud se zouváme až v předsíni, prochází tudy pes do koupelny apod.
Jaký povrch je tedy do předsíně nejvhodnější?
Dlažba
Jedním z nejoblíbenějších materiálů pro podlahy do předsíně, haly či chodby je dlažba. Ideální je, pokud má protiskluzovou ochranu. Dlažba je velmi praktická především z hlediska údržby. Aby na dlažbě nebyla vidět každá šmouha, je dobré zvolit variantu s mramorováním či jiným lehkým dekorem. Povrch by měl být matný, ideálně mírně profilovaný, zatímco vysoký lesk se pro použití v předsíni příliš nehodí, protože by byl povrch časem poškrábaný od kamínků, které jsme na botách donesli. Dlaždice bychom měli vybírat podle jejich kvality a šetřit se zde rozhodně nevyplatí. Poměrně podstatná je i velikost samotných dlaždic, myslete na to, že čím méně je spár, tím menší jsou starosti s úklidem.
Nejoblíbenější podlahou do předsíně a chodby je stále keramická dlažba.
Slinuté dlaždice
Slinutá dlažba vyráběná ze živce a jílu je vhodná do zátěžových prostor. Dlaždice mají velmi nízkou nasákavost (menší než 0,1 %), tudíž prakticky vůbec neabsorbují vodu ani jiné látky. Jsou také dokonale mrazuvzdorné a nevadí jim ani extrémní a časté střídání teplot pod a nad bodem mrazu. Odolávají také působení chemikálií, je tak možné na ně používat prostředky běžně používané pro čištění a dezinfekci. Jelikož jsou dlaždice probarveny v celé hmotě, jsou vzhledově a barevně naprosto stálé. Jejich tvrdost odpovídá tvrdosti křemene a odolávají i abrazívnímu působení. Pro všechny tyto vlastnosti jsou slinuté dlaždice jako stvořené pro použití na exponovaných místech, jako jsou chodby, haly, předsíně či pasáže. Svým designem mohou slinuté dlaždice připomínat různé druhy kamene, jako je žula, mramor, dioryt, porfyr a další. Lze je také zušlechťovat leštěním.
Linoleum
Linoleum je podlahová krytina vyrobená ze směsi lněného oleje, pryskyřic a dřevěné nebo korkové moučky. Linoleum je trvanlivé, antistatické, ohnivzdorné, odolné proti otěru a prošlapání a navíc je také snadno udržovatelné. Je tak vhodné do mechanicky namáhaných prostor a do prostor udržovaných vlhkými prostředky a saponáty. Pro obytné a středně namáhané prostory se používá tloušťka 2 mm, pro náročnější zatížení pak tloušťka 2,5 mm i více. Současná výrobní technologie zaručuje, že ani částečně opotřebované linoleum neztrácí nic ze své původní barevnosti. Také vzory zůstávají stále stejné, je totiž probarveno v celé tloušťce materiálu. Výhodou linolea je také měkkost a snadná a rychlá pokládka. V současnosti je možné si vybírat z celé řady barev a vzorů, z nichž mnohé napodobují přírodní materiály, jako je dřevo či kámen.
Vinylová podlaha
Vinyl je materiál vyrobený na bázi PVC, ve srovnání s běžným podlahovým PVC je však tvrdý a neohebný. Hlavní výhodou vinylu je tak jeho vysoká odolnost. Snáší vysokou zátěž - odolává nárazu, poškrábání, skvrnám, propálení a UV záření, aniž by došlo k jeho zabarvení. Nemusíte se tak bát poškození, pokud vám na podlahu něco spadne, nebo se na ni něco vylije. Vinylovou podlahu jednoduše otřete a bude opět jako nová. Pro výrobu vinylových podlah se používá navíc ohnivzdorný a protiskluzový materiál. Na výběr je z mnoha různých designů i oblíbených imitací. Odolnost lamel a životnost podlahy záleží na použité nosné vrstvě (dřevotříska – není odolná vlhku, vinyl – odolává vlhku), většinou se však uvádí životnost více než 20 let.
Přírodní kámen
Velmi odolný je přírodní kámen, který působí luxusně, elegantně a je krásně reprezentativní. Jde o tvrdý a pevný přírodní materiál, nejčastěji žulu, opuku, pískovec, vápenec nebo mramor. Jeho velkou výhodou je možnost bezespárové pokládky. Pro někoho však může být nepříjemný na dotyk, je totiž velmi chladný. Dalším negativem jsou pak poměrně vysoké pořizovací náklady. Stává se proto spíše součástí luxusních rezidencí a v běžných domácnostech se s ním příliš často nesetkáme. Tam jej může nahradit kámen umělý, který se skládá ze směsí žuly nebo mramoru a polyesterové pryskyřice nebo cementu. Tím je zajištěna pojivost materiálů. Ať už jde o přírodní nebo umělý kámen, podlaha z těchto materiálů je vysoce odolná a nenáročná na údržbu. Postačí vysavač a čisticí prostředky vyvinuté na kamenné dlažby.
Podlahy nevhodné do předsíně
Dřevo – náročné na údržbu, nutné pravidelné broušení, lakování
Korek – příliš měkký, náchylný na poškození, není odolný proti tlaku ani otěru
PVC – příliš měkké a náchylné k protlačení
Laminát – hlučný, kluzký, není odolný vůči odření, špatná odolnost vůči vodě
Koberec – špatná až nemožná údržba
- jpa -
Foto: IKEA