Syntetické produkty mají samozřejmě mnoho výhod, které řada spotřebitelů ocení a dává jim proto přednost. Jedná se zejména o příznivou cenu, snadnou údržbu, zajímavé barevné i vzorové variace a dobré technické parametry.

Také přírodní materiály mají spoustu výhod a vynikajících užitných vlastností, zároveň mají svá specifika, která je při jejich používání a údržbě nutno respektovat. Při údržbě je klíčová rychlost zásahu. Skvrnu je potřeba co nejrychleji alespoň provizorně odstranit. V žádném případě nečekat několik hodin nebo dokonce dnů. Potom nepomohou ani zázračné přípravky z televizních reklam. Každá tkanina se chová trochu jinak a s konkrétními zásadami nás seznámí prodejce.

Vlna
Vlněné koberce není potřeba nijak zvlášť představovat, protože právě tento materiál v našich domovech v minulých letech zastoupen byl. Velmi oblíbené byly zejména dvojplyšové koberce s velurovým povrchem. Dnes můžeme vybírat z celé řady technologií a hlavně povrchů a vzhledu. Setkat se můžeme s hladkým velurem, hrubším zrnitým povrchem s řezaným vlasem, s různými typy taženého vlasu (smyčky) od velmi jemných až po hrubé odolné ripsy nebo s vlasem dlouhým několik centimetrů.

Sisal
Základní surovinou pro výrobu sisalových koberců jsou listy agave sisana, přičemž nejkvalitnější sisalová vlákna pocházejí z Tanzanie a Keni. Pro rubovou úpravu koberců se většinou používá přírodní latex, který je prodyšný a neklouzavý. Sisalové koberce jsou velmi odolné a hodí se také do prostor se silným provozem. Právě proto jsou tyto koberce v nejrůznějších barevných odstínech a vzorech hojně zastoupeny také v českých domácnostech. Podrobnější informace o sisalu se dočtete v článku Kus přírody do domácnosti s mořskou trávou nebo sisalem.

Kokos
S vlákny z kokosových ořechů se můžeme setkat, i v případě že žádný „kokosák“ doma nemáme. Po sklizni se slupky řadu měsíců namáčejí a poté se uvolněná vlákna perou, suší a vypřádají. Kokosové vlákno je ve srovnání se sisalem hrubší a také pevnější. Proto se z kokosových vláken vyrábějí zejména rohože a rohožky. Více o kobercích a dalších doplňcích z kokosových vláken se dočtete v článku Kokos a banán nejsou pouze k jídlu.

Papír
Surovinou pro papírové podlahoviny je celulóza získávaná z jehličnatých stromů. Papír se dále zpracuje do příze, ze které se tkají velmi odolné podlahové krytiny.

Bambus
Z bambusu se vyrábějí jak koberce, tak tvrdé podlahoviny. Nejčastěji se setkáme s kusovými koberci lemovanými textilní bordurou a umístěnými na dřevěnou podlahu nebo dlažbu. Bambusové koberce jsou rovněž velmi odolné a snadno se udržují.