Správně zvolený orientální koberec působí přirozeně v jakémkoliv prostoru – moderním či poněkud staromilském. Perský koberec je stále důkazem dobrého vkusu, stylu a svým způsobem také známkou luxusní leč výborné investice. Každý z nich je originálem a odráží jediněčný rukopis svého autora.

Díky své odolnosti jsou orientální koberce velmi trvanlivé a snesou při užívání poměrně velkou zátěž. Podmínkou těchto vlastností je ovšem prvotřídní kvalita. Vzor konkrétního koberce bychom měli volit dle individuálního vkusu a stylu interiéru, do kterého jej pořizujeme. K jednotvárnému a barevně ucelenému stylu interiéru můžeme zvolit dominantní květinový nebo třeba geometrický vzor. Pokud jsou zdi, nábytek i čalounění samy o sobě dosti výrazné, zvolíme raději jednodušší a méně nápadný vzor. Koberec s příčnými nebo šikmými pruhy prostor místnosti opticky zkracuje, lze jej tedy využít k rozšíření úzké místnosti. Koberec s podélnými pruhy zase prostor opticky zvětší, respektive prodlouží.

Orientální koberce jsou svým způsobem doplněk a klenot. Nikdy se nepokládají od stěny ke stěně, ale měly by mít proporčně odpovídající rám ze základní podlahové krytiny (parkety, dlažba, apod.). Pro větší prostor je vhodnější použít více menších koberců, pomocí kterých prostor harmonicky rozčleníme.

Použité materiály

Nejčastěji používanými materiály pro výrobu koberců jsou ovčí vlna, velbloudí vlas, bavlna, kozí srst a hedvábí.
Ovčí vlna je nestarším používaným materiálem. Její kvalitu ovlivňují klimatické podmínky, v nichž se ovce chovají. Nejjemnější jsou koberce vázané z ramenní „kork“ vlny, jejíž vlas je nejdelší a nejlepší. Rozdíl je potom také mezi střižní vlnou (z živých zvířat) a tříslovou vlnou (z jatečních nebo uhynulých zvířat) a mezi vlnou stříhanou v létě a na podzim.
Velbloudí vlas jen velmi těžko přijímá barvy, a vyrábějí se z něj tedy koberce pouze v přírodních odstínech. Velbloudí rouno nepropouští vlhko, stejné vlastnosti má pochopitelně i koberec.
Bavlna slouží většinou k výrobě osnovy a vazebního útku. Kozí srst se při nedostatku jiného materiálu používá jako základ vazby. Hedvábí tvoří základ vazby nebo vlastní materiál pro manufakturní tkaní jemných koberců, které jsou velmi pevné a hodí se díky tomu také k zavěšení na zeď.

Že je koberec ručně vázaný poznáme také podle třásní. Jsou-li součástí osnovy koberce a vycházejí tedy přímo z koberce, jedná se o pravý nomádský koberec. Manufakturně vyráběné koberce mají třásně z bavlny a jsou ke koberci přišity dodatečně.

Orientální koberce pocházejí nejčastěji z Íránu, Indie, Afganistanu, Pákistánu, Číny, Nepálu a Turecka. Cena orientálního koberce se odvíjí samozřejmě od kvality zpracování, země původu, použitého materiálu a velikosti. Cena většího ručně vázaného koberce z ovčí vlny se může vyšplhat i přes částku 150 tisíc korun.

- pah -

Foto: Orientální koberce Palacka