Dřevěné podlahy vypadají velmi elegantně a dokáží posloužit na velmi dlouhou dobu. Umělé materiály jsou však výrazně levnější a přitom dokáží dřevo uspokojivě imitovat. Lze je beztrestně omývat vodou (kromě laminátu), aniž by se poškodila jejich struktura, takže dlouho vydrží i ve velmi namáhaných místech jakým je například kuchyně.
PVC
PVC je vícevrstvá syntetická krytina vyrobená polymerací z vinylchloridu. Je dostupná ve formě rolí či vinylových dílců. PVC je materiál, který slouží jako základ pro další umělé krytiny. Mezi druhy PVC patří podlahy vinylové, zdvojené, antistatické, kaučukové, umělé lino a sportovní PVC podlahy. PVC se používá jak v obytných prostorech, tak v průmyslových objektech. Nejvíce poptávaným PVC materiálem je takzvané „měkčené“ PVC (linoleum).
PVC podlaha, foto: Supellex
Mezi hlavní výhody PVC patří nízká cena v kombinaci s dlouhou životností, dále široký výběr vzorů, snadná montáž a údržba. PVC je použitelné v nejrůznějších typech objektů, pocitově je teplejší než laminát. Dá se využít v kombinaci s podlahovým vytápěním a jsou odolné proti poškození a pádu předmětu. PVC splňuje hygienické a bezpečnostní standardy. Již nevyužívaná podlahová krytina se dá rovněž bezproblémově a ekologicky zlikvidovat. PVC je také vyhledávanou krytinou pro svou „tichost“ při chůzi. Je měkčí a pružnější než dřevo.
Umělé podlahy bývají navržené tak, aby se minimalizovaly jejich negativa. Přesto PVC neocení zejména milovníci přírodních materiálů, které vytvářejí útulnější prostředí. шалфей
Údržba PVC je velmi jednoduchá. Dílce se nejčastěji lepí přímo k podkladové vrstvě. Dále se dají udržovat běžnými čistidly určenými na podlahu. Nedoporučují se domácí čisticí prostředky na nádobí, protože obsahují odmašťovače, které můžou poškodit ochranou PUR vrstvu vyrobenou z polyuretanu, která usnadňuje a zlevňuje údržbu. Podlaha se pak rychleji zašpiní, což znamená častější vytírání. душица
Cena se u PVC pohybuje od 140 do 800 korun za m2. Záleží na povrchové úpravě a způsobu zpracování.
Laminát
Laminátové podlahy jsou levnější a někdy i odolnější variantou dřeva. Skládá se z více vrstev. Vrchní vrstva je průhledná, protože se pod ní nachází dekorační papír – fototapeta s libovolným vzorem dřeva, mramoru či žuly. Laminátové podlahy se převážně pokládají jako plovoucí, čili se k podkladové vrstvě nelepí (vyjma montáže na schody). Na spoje mezi lamelami se používají zámky, aby podlaha byla v budoucnu rozebíratelná, což umožňuje eventuální výměnu poškozených lamel. Nosná část laminátových plovoucích podlah špatně snáší vodu, ta by se proto neměla dostat zejména do spár. Zákazník si může vybrat z hladkého či jemně hrubého povrchu a provedení vysoce lesklé, lesklé, nebo matné.
Laminát, který rozhodně na první pohled nevypadá jako laminát. Foto: Quick-step
Kromě nižší ceny a snadné údržby je výhodou laminátu extrémní odolnost, velké množství dekorů a jejich neměnnost (ani nebledne). Používat se dají ihned po montáži, dají se rychle a jednoduše rozebrat a opravit výměnou dílce. Jsou vhodné na podlahy se zabudovaným vytápěním.
Mezi nevýhody laminátu patří citlivost na vlhkost (hlavně v oblasti spár). Z toho vyplývá, že laminátové podlahy se nesmějí čistit za mokra. Mají mírně vyšší hlučnost oproti dřevu, rovněž jsou tvrdší a chladnější. Nedají se přebrousit jako dřevěná podlaha.
Laminát je vhodné udržovat polosuchým mopem nebo hadrem, lze ji vysát i zamést. Na mokré čištění je nutno použít speciální přípravek (například značku Dr. Schütz), který zabraňuje vsáknutí vody do spár.
Cena laminátové desky se pohybuje kolem 300 korun za m2, nejdražší se prodávají za 1 500 korun, čímž se vyrovnají dřevu.
Vinyl
Další umělou podlahovou krytinou, která je vysoce odolná vůči zátěži, je vinyl. Materiál vyrobený z PVC nabízí širokou škálu vzorců, například imitaci suků a vláken, kamene, korku či dlažby. Prodává se pouze v dílcích a je vhodný pro instalaci podlahového vytápění.
Výhodou vinylu je snadná pokládka, dobré protihlukové vlastnosti, přijatelná cena i teplejší a útulnější vzhled (například oproti laminátu). Podlaha je velmi odolná, čili se nemusíte bát poškození například při pádu ostrého předmětu na zem. Lze ji snadno opravit – stačí vyměnit poškozený dílec.
Vinylová podlaha FatraClick, foto: Fatra
Nevýhodou může být tendence materiálu časem se rozpínat, kterou ovšem můžeme zmírnit již při výběru. Provedení s co možná nejnižší roztažností je sice cenově náročnější, ale investice se časem rozhodně vyplatí. Roztahování lze zabránit také při pokládce. Použitím speciálních lepidel s vlákny roztažnost omezíme. Rovněž lze využít speciální fixační podložky, na kterou se dílce lepí. Podložka zajišťuje i větší komfort a stabilitu. Vinylové podlahy rovněž nesmějí přemrznout. Mráz totiž narušuje molekulární skladbu materiálu.
Vinyl lze ošetřovat běžně dostupnými čisticími prostředky na podlahy, a to i namokro. Neměli bychom však vodu přímo vylévat na podlahu, pouze používat například navlhčený hadr na vytírání či mop.
Za m2 zákazník zaplatí od 350 do 840 korun. Jako u všech typů podlahových krytin, i zde platí, že s cenou stoupá kvalita.
Litá podlaha
Lité podlahy se pro svou odolnost používají nejčastěji v průmyslových objektech a kancelářích, kde dostanou pořádně zabrat. Díky rychlé aplikaci však stále více pronikají i do domů a bytů. Jak už název napovídá, litá podlaha se aplikuje v tekutém stavu. Posléze se sama vyrovná a po vytvrdnutí vytvoří naprosto hladký povrch bez trhlin a deformací. Práce s ní vyžaduje odborný přístup a zkušenosti. Povrch se dá použít čistý, ale lze na něj položit plovoucí podlahu či koberec. Dobře imituje beton. Litou podlahu lze ošetřovat běžně dostupnými čisticími prostředky určenými na podlahy.
Její výhodou je absolutně rovný povrch, který lze barevně tónovat. Výsledkem je odolná a vodoodpudivá plocha, která je vhodná pro podlahové vytápění. Proces realizace je relativně nenáročný (ačkoli vyžaduje odborný dozor) a po podlaze se dá chodit již druhý den. Naproti tomu je litá podlaha dražší a nevytváří pocit útulnosti a pohodlí. Výběr vzhledu je omezený.
Za m2 zákazník zaplatí kolem 500 korun.
Autor: Martina Gillichová