Trh nabízí hned několik variant vinylových podlah – lepené v roli nebo v dílcích, plovoucí (neboli zámkové) a také samolepící či volně položitelné. Všechny tyto typy najdete u prodejce podlah, společnosti Plancher, kde mají i zkušenosti s jejich pokládkou. Pro každý typ se totiž hodí jiný způsob instalace. Celou nabídku vinylových podlah této společnosti si pak můžete prohlédnout zde.
Základem pokládky je podklad
Důležitou roli při výběru nové vinylové podlahy hraje podklad, na který chcete podlahu položit:
Nerovný podklad – jde například o původní dlažbu s většími spárami. Na tento podklad lze položit pouze silnější a vysoce pevné vinylové podlahy Rigid nebo plovoucí podlahy s integrovanou HDF deskou. Případně PVC role se speciální vyrovnávací podložkou, které najdete například u výrobce Gerflor.
Podklad s malými nerovnostmi – původní podlaha s menšími spárami. Na tento typ podkladu už můžete zvolit klasické plovoucí vinylové podlahy.
Hladký podklad – vyrovnaný podklad v podobě stěrky. Dokonale vyrovnaný podklad se hodí jak pro pokládku plovoucích podlah, tak pro pokládku lepených vinylových podlah nebo samolepících podlah, které bývají tenčí a pokud by podlaha nebyla dokonale rovná, mohly by se nerovnosti prokreslit na povrch podlahy.
Výhody a nevýhody různých typů pokládky
Každý typ vinylové podlahy a charakteristický způsob pokládky nabízí jiné výhody, a samozřejmě i nevýhody. Pojďme si tedy říci, jakými způsoby probíhá pokládka vinylové podlahy.
Lepené vinylové podlahy
Prvním typem jsou lepené vinylové podlahy, které můžete mít ve formě rolí nebo jednotlivých dílců. Obojí se k podkladu přilepuje speciálním lepidlem a pokládku by měl provádět odborník. Pokud jste ale zruční, můžete si na ni troufnout také. Práce s lepidlem ale vyžaduje jisté zkušenosti.
Podklad by měl být dokonale vyrovnaný, aby se spáry nebo hrbolky neprokreslily na povrch podlahy, protože lepený vinyl je velmi tenký a zpravidla se lepí přímo na podklad, bez umisťování podložky. Nutnost vyrovnání podkladu a cena lepidla také zvyšuje náklady za podlahu, ale na druhou stranu samotný lepený vinyl patří k levnějším typům vinylu.
Díky své malé tloušťce je lepený vinyl velmi dobře tepelně propustný a pokud si pod něj položíte podlahové topení čeká vás příjemné teplo od nohou. S lepeným vinylem si navíc můžete být jisti, že získáte 100% voděodolnou podlahu, kterou můžete s klidem položit i do koupelny nebo do kuchyně. Jeho nevýhodou je vyšší kročejový hluk.
Lepení vinylových podlah patří k nejnáročnějším způsobům pokládky a je lepší přenechat ji raději na zkušeném podlaháři.
Plovoucí vinylové podlahy
Další variantu představují plovoucí vinylové podlahy. Ty jsou tvořeny dílci, které se k sobě zaklikávají pomocí zámkového systému. Plovoucí podlahy mohou mít integrovanou podložku nebo se pod ně pokládají podložky tlumící kročejový hluk. Podklad by měl být rovný, ale nevadí odchylka +/- 2 mm na 2 m. Celkově jsou plovoucí vinylové podlahy silnější než ty lepené. Naopak jejich cena je vyšší, ale nemusíte dál investovat do lepidla. Velikou výhodou plovoucích vinylových podlah je možnost snadné renovace poškozeného dílu. Podlahu jednoduše rozeberete, vadný díl nahradíte novým a opět celou podlahu složíte. Toto není u lepených podlah možné.
Pokládku plovoucí podlahy z vinylu zvládnete určitě i sami. S jednoduchým zámkovým systémem se pracuje rychle a pohodlně. Zámkovou podlahu můžete položit do všech místností. Pokud si pohlídáte, aby byl zámkový spoj voděodolný, hodí se tyto podlahy i do koupelen, kuchyní nebo místností, kde se občas něco rozlije. Pod plovoucí vinyl můžete také položit podlahové topení. Propustnost tepla ale není tak dobrá jako u lepeného vinylu.
Samolepící vinylové podlahy
Mezi méně častou variantu podlah z vinylu patří samolepící vinylové podlahy. Jedná se o vinylové dílce, které jsou na spodní vrstvě opatřeny samolepícím materiálem. Stačí tedy jen strhnout ochranný papír a díly nalepit, což zvládnete sami. Samolepící vinyl je určen především pro prostory s menším provozem. Povrch podkladu musí být dokonale hladký, bez nerovností, protože díly jsou tenké a stejně jako u lepeného vinylu by se mohlo stát, že nerovnosti by se skrz díly prokreslily.
Volně položitelné vinylové podlahy
Poslední možností mohou být volně položitelné vinylové podlahy. Dílce, které mají na spodní straně speciální vysoce přilnavou vrstvu, která po podkladu neklouže a díly tak pevně drží na svém místě. Díly jsou silné a pevné. Nebo můžete zvolit volně položitelnou podlahu v rolích, která se ale doporučuje pro menší místnosti s rozlohou do 20 m². Role se přilepují pomocí oboustranné lepící pásky.
Vinyl do domu i kanceláře
Všeobecně jsou vinylové podlahy odolnou a všestrannou podlahovou krytinou. Své místo mají jak v obytných, tak komerčních prostorách, kde důstojně čelí vysokým nárokům. Lepené vinylové podlahy jsou určeny spíše do míst s nižším provozem, plovoucí vinyl si hravě poradí i s náročnými podmínkami vysoce frekventovaných interiérů.
Přečtěte si také článek
Podlahy a dveře Plancher aneb 6 tipů pro vaši vysněnou domácnost
- PR článek -