Foto: stará očištěná podlaha
U většiny rekonstrukcí podlah ale bohužel nestačí vyměnit jen vrchní vrstvu za nový a modernější povrch. Podlahu je obvykle nutné vyrovnat a dobře izolovat. V tomto momentu napadne většinu investorů klasický způsob rekonstrukce podlahy betonem či cementovou stěrkou - litá podlaha. Tento způsob s sebou nese ale relativně dlouhou technologickou přestávku na vyschnutí a také riziko prasklin. Je však možné zvolit rychlejší a snadnější způsob a podlahu rekonstruovat suchou cestou.
Foto: aplikace podsypu z Liaporu
Vyrovnání podlahy suchou cestou se realizuje pomocí lehkého keramického kameniva Liapor (keramzitu) a podlahových desek. Kromě již zmíněných pozitiv s sebou tento způsob nese i další výhody:
- Kamenivo Liapor má skvělé izolační vlastnosti.
- Instalace je snadná a rychlá.
- Nejsou nutné žádné technologické přestávky.
- Podlaha je ihned pochozí.
- Lze použít pro rekonstrukce i novostavby
- Jedná se o čistě přírodní a 100% nezávadný materiál.
- Kamenivo Liapor má nízkou objemovou hmotnost - zbytečně nezatěžuje nosnou konstrukci a lze tak použít třeba i pro střešní nástavby.
- Umožňuje také bezpečné uložení rozvodů topení a elektroinstalací
Foto: zpracování podsypu z Liaporu
Video z rekonstrukce podlahy pomocí Liaporu
Postup pro rekonstrukci podlahy Liaporem
1.) Nejprve je nutné odstranit starou podlahu včetně starého násypu a podklad důkladně očistit.
2.) Následuje položení separační vrstvy (např. netkané geotextilie).
3.) Poté následuje položení vyrovnávacího podsypu z kameniva Liapor, doporučená je frakce 1-4mm. Je vhodné jej aplikovat při nerovnostech podkladu nad 20 mm, výše násypu není v podstatě omezena.
4.) Liapor se při ukládání hutní pouze ručně, obvykle pomocí dřevěných latí a hladítka.
Na připravené vrstvě suchého podsypu z Liaporu nelze přímo chodit, ale pohyb je možný po provizorním zakrytí dřevěnými nebo polystyrénovými deskami v místě pohybu a manipulace.
Foto: detail zpracování podsypu z Liaporu
5.) Na zhutnělou vrstvu Liaporu už můžeme pokládat podlahové desky všech dnes na trhu běžných typů (KNAUF, Rigips, OSB, Cetris atd.).
- K zajištění správné funkce plovoucí podlahy musíme oddělit podlahové desky od stěn a ostatních stavebních konstrukcí pomocí dilatačních obvodových pásků.
- Podlahové desky klademe na připravenou vrstvu vyrovnaného a připraveného podsypu z Liaporu a měly by být vždy kladeny v systému pero/drážka. Pokud klademe vícevrstvý systém, musíme dbát na dodržení překrytí spár jednotlivých vrstev.
- Při větší ploše podlahy je vhodné podsyp a podlahové desky pokládat postupně. Ideálně si vždy připravit plochu podsypu větší o 30 % než bude plocha kladených desek. S pokládkou se obvykle začíná v rohu protilehlé stěny dveří.
- Dokonalého spojení desek, tuhosti a rovinnosti podlahy zajistíme nanesením lepidla do spar desek a jejich následným prošroubováním dle doporučení výrobce desek.
Foto: zpracování podsypu z Liaporu
6.) Na závěr spáry přetmelíme. Podlaha je hotová a na takto připravený podklad lze pokládat jakoukoliv finální nášlapnou vrstvu (laminátovou podlahu, dlažbu, koberec atd.).
Foto: hotová suchá podlaha s vytmelenými spárami čeká na finální nášlapnou vrstvu
Jak a kde koupit keramické kamenivo Liapor?
Keramické kamenivo Liapor můžete zakoupit on-line na adrese obchod.liapor.cz a v prodejní síti Liapor.
- PR článek -