Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy patří mezi nejoblíbenější podlahové krytiny vůbec. Po krátkém období, kdy nad nimi vládla lina, se vrací zpět na výsluní. Ovšem péče o ně není zrovna jednoduchá. Zvláště pak, jsou-li na místech, kde chybí hydroizolace. Vlhkost pak snadno proniká do dřeva a to napadají houby a pomalu, ale jistě podléhá hnilobě. Nepříjemné je, že v první fázi hnilobu nepoznáme, neboť probíhá na spodní straně prken, což komplikuje včasné odhalení a při tom pozdějším už renovace není možná, ale je nutná výměna celého prkna, popřípadě celé podlahy. Zjistit, jak jsou na tom vaše prkna, můžete jednoduchým testem a to poklepem kladívkem. Prkna bez poškození znějí jasně, prkna poškozená vydávají spíše dutý zvuk. Přijdete-li na hnilobný proces včas, je nezbytně nutné prkna již napadená vyhodit a ostatní vyndat, podlahu důkladně odizolovat proti vlhkosti následně znovu položit. Ovšem to až po té, co všechna prkna důkladně naimpregnujete proti hnilobě některými z volně dostupných prostředků na chemické bázi. Nově položená prkna nikdy ihned nenatírejte, je potřeba, aby si nejprve takzvaně sedla a přizpůsobila se vlhkosti prostředí.

Máte-li co do činění s dřevokaznými houbami, pak je problémem především čas, který hraje proti vám. Houby mají totiž jednu velmi nepříjemnou vlastnost a tou je poměrně rychlé rozmnožování. Je nezbytně nutné vyndat z podlahy všechna napadená prkna i ta sousední, včetně všech dřevěných konstrukcí i násypu pod podlahou, neboť i to vše může být infikované. Než se pustíte do pokládky nové podlahy je nezbytně nutné okolí důkladně asanovat a samotná prkna naimpregnovat proti dřevomorce.

Pokud podlaha nepodlehla ani houbám, ani hnilobě, ale je jednoduše opotřebovaná běžným užíváním a chozením, je nutné jí nejprve srovnat. Pomocí hoblíku srovnáme zvýšené části prken s těmi prošlapanými a poté celou podlahu namoříme nebo nalakujeme. V případě, že jsou prkna prošlapaná moc, je možné je jednoduše otočit spodní stranou nahoru.

 

Pokud máte podlahu vlysovou a jeden z vlysů je poškozený, je nejjednodušší jej vyměnit za nový. Mezeru vyplňte voskem nebo tmelem z klihu s dřevěnými pilinami, který vám poslouží stejně dobře i k vyplnění širších spár. Vlivem vlhkosti dochází velmi často k vyboulení podlahy, to zpravíte buď výměnou vybouleného kousku, nebo vysušením místnosti a zatížením vlýsky. U parket bývá velkým problémem také porušení vzhledu nejrůznějšími škrábanci, ať už menšími nebo většími. Těch menších se zbavíte vcelku jednoduše, postačí je vydrátkovat, přičemž je důležité často vlhčit podlahu a pravidelně zametat piliny. U hlubších rýh vám však drátky nepomohou. Tady je na místě použít škrabku pro tento účel speciálně určenou. Jakmile zbavíte podlahu rýh, je potřeba jí celou přebrousit a následně povrchově upravit.

Další nepříjemností, která je velkou vadou na kráse vaší dřevěné podlahy, je docela jistě skvrna od čehokoliv. Pokud se vám je nepodaří odstranit běžnými prostředky na mytí podlah, pak bude nutné sáhnout k razantnějšímu řešení, kterým je bezesporu vybroušení a následná povrchová úprava.

Dřevěné podlahy mívají velmi dlouhou životnost, teda za předpokladu, že jim věnujete také dostatečnou péči. Podlahy z tvrdého dřeva nesmí přijít do styku s vodou, neboť se dřevo roztahuje a zase vysychá, a vznikají mezi jednotlivými kousky nevzhledné široké spáry. Některé typy dřeva mohou při styku s vodou měnit svou původní barvu. Základním druhem úklidu by tedy mělo být drátkování a následné ošetření speciální k tomuto účelu určenou pastou, nebo voskováním, které vám zajistí jednolitý vzhled podlahy. Podlahy lze ošetřit speciálními laky, díky nimž je možné následně podlahu jednoduše vytírat.

Dlažba

Dlažba je stále více oblíbenou podlahovou krytinou. Ti, jež jí doma mají, si nemohou vynachválit snadnou údržbu i dlouhou životnost, v neposlední řadě je pak příjemné obrovské množství druhů a designů, ve kterých je k dostání. Nejčastěji se využívají keramické, terakotové, ale také kamenné, cihelné nebo betonové, oblíbené jsou také korkové desky. Pořídit si můžete imitaci dřeva, mramoru, pro děti pak jsou k dostání dlažby ve veselých barvách, pro milovníky klasiky zase v nejrůznějších imitacích kamene, či cihel. Čas od času se může stát, že některá z dlaždic praskne. Nejde většinou o špatné zacházení s nimi, ale ve většině případů spíše o špatné původní položení.   Ať tak či tak, vždy je nutné poškozenou dlaždici vyndat. To je nutné provádět s maximální opatrností, aby nedošlo k poškození okolních dlaždic. Dlaždici vysekejte od středu za pomoci zednického dláta. Vzniklé místo důkladně očistěte, aby po přilepení nové dlaždice nevystupovala nad ostatní. Samotná údržba dlaždic není nikterak náročná. Na trhu je k dostání celá řada přípravků, která vám s péčí o ně pomůže. Na velkou špínu platí tříprocentní roztok kyseliny chlorovodíkové, ovšem při dlouhodobém užívání nebo při používání na větší plochy by mohly dlaždice ztratit svůj pěkný lesk.

Podlahy z PVC

Tyto podlahy jsou velmi oblíbené již dlouhá léta, nejen pro svou jednoduchou údržbu, ale také pro svůj vzhled, který se pyšní širokým výběrem barev a vzorů. Některé typy už mají na rubové straně také izolační vrstvu, díky níž je nášlap měkčí. Tento typ podlah je však oproti ostatním poněkud méně odolný proti mechanickému poškození. Můžete je poškodit ostrými předměty, těžkými předměty, ale i chůzi na jehlových podpatcích. Takové poškození se opravuje pomocí záplat. Pokud se stane, že se pod krytinu dostane vzduch, máte dvě možnosti, jak se vzduchové bubliny zbavit. První možností je vstříknout do ní pomocí stříkačky lepidlo a zatížit. Pokud se srovnat bublinu nepodaří, budete muset lino naříznout, vyčistit pod ním podklad a nanést novou vrstvu lepidla. Chcete-li, aby vám lino vydrželo dlouho pěkné, pak se o něj musíte také náležitě starat. K umytí vám postačí voda se saponátem, zapomeňte na čistící písky s drobnými částečkami, které by mohly porušit strukturu krytiny, i na agresivní přípravky, které by povrch naleptaly.

Koberce

Koberce jsou další velmi oblíbenou krytinou, která je nejen příjemná a měkká na chůzi, ale také třeba na hraní pro děti. Ovšem je také velmi náchylná k nejrůznějšímu poškození. Může dojít k jejímu proříznutí nebo natržení, což se opraví velmi jednoduše. Postačí zespodu slepit obě strany k sobě kobercovou páskou. Pokud se vám koberec podaří propálit cigaretou nebo prskavkou, pak vám nezbude nic jiného, než poškozené místo nahradit záplatou. Skvrny, které vás asi budou trápit nejčastěji, odstraníte k tomu speciálně určenými prostředky, na některé platí jen čistá voda, na jiné postačí saponát, na některé si budete muset vzít k ruce chemii. Jednou za čas je vhodné koberce nechat vyčistit odborně mokrou cestou.

Připravila: Petra Martišková

Foto: Podlahy-skrine.cz, Podlahářství Klíma s.r.o. DŮM PARKET PLZEŇ, BONA ČR