Vinylové podlahy byste měli vždy vybírat s ohledem na jejich plánované zatížení. Pro místa, kde se po podlahách nebude moc chodit, stačí vinyl s nižší třídou zátěže. Naopak v místech, kde je provoz největší, je lepší, když si necháte položit podlahu s vyšší zátěžovou třídou. Přihlédnout byste měli i k tomu, zda podlahu pokládáte do bytového, komerčního nebo průmyslového interiéru.
Poškození a oprava vinylu
Mezi nejčastější poškození vinylových podlah patří, podle zkušeností podlahářů ze společnosti Plancher, rýhy a škrábance vzniklé například při přesouvání těžkého nábytku. Vinylové podlahy se naštěstí dají poměrně snadno opravit a mnohdy to zvládnete i sami, případně si můžete pozvat šikovné podlaháře.
Oprava drobnějších škrábanců a vad
Pokud se na podlaze objevily jen drobné škrábance, je oprava plovoucí nebo lepené vinylové podlahy poměrně snadná a můžete se do ní pustit sami. Doporučujeme ale poradit se o správném postupu a použití konkrétních prostředků se zkušenými podlaháři.
Oprava větších rýh a poškození
Pokud je poškození větší a nelze využít opravnou sadu, nezbývá, než se pustit do výměny poškozených částí podlahy.
Oprava lepené vinylové podlahy v rolích
Pokud máte na podlaze lepený vinyl v rolích a zbyl vám kousek podlahy právě pro účely oprav, přiložte uschovanou (nebo dokoupenou) nepoškozenou podlahu na místo, kde je stávající podlaha poškozena. Novou podlahu pokládejte tak, abyste zakryli celou plochu s vadou. Poté ostrým nožem (ideálně zalamovacím) prořízněte obě vrstvy podlahy (novou i starou) podle toho, jaký kus podlahy potřebujete vyměnit. Vyjměte vyříznutý poškozený díl a odstraňte zbytky lepidla, aby byl podklad rovný a bez nečistot. Zkontrolujte, zda nový dílec bude sedět ve vyříznutém místě, natřete dílec lepidlem a přiložte ho na vyříznuté místo v podlaze. Zbytky lepidla pečlivě setřete a nezapomeňte opravenou část zatížit, aby se podlaha dobře spojila s podkladem a nezkroutila se.
Oprava lepené vinylové podlahy v dílcích
U lepených vinylových dílců nebo samolepících vinylových dílců je oprava o něco jednodušší, protože se zpravidla vyměňují celé dílce. Pomocí lámacího nože díl odřízněte a s využitím hořáku nebo horkovzdušné páječky opatrně odlepujte celý dílec tak, abyste nepoškodili ty okolní.
Může se stát, že dílec odlepit nepůjde. V tom případě sáhněte po dlátu a paličce a od středu ke krajům díl odsekejte. Jakmile je poškozený díl pryč, je nutné odstranit i zbylé lepidlo a všechny nečistoty. Teprve potom se může přilepit díl nový. Místo opravy je nutné dostatečně zatížit, ideálně tak, že celé místo překryjete prknem nebo jiným plochým materiálem tak, aby došlo k přesahu přes opravované místo, a prkno zatížíte. Vyhnete se tak zkroucení okrajů nově lepeného dílce.
Oprava plovoucí vinylové podlahy
V případě plovoucí vinylové podlahy je oprava ještě jednodušší a můžete si vybrat hned ze dvou možností. Protože je vinylová podlaha opatřena click systémem, není nijak spojena s podkladem a dá se rozebírat.
Pokud se poškozený díl nachází u okraje podlahy, je nejsnadnější podlahu rozebrat až k místu poškození a vadný díl vyměnit za nový.
Může se ale stát, že k poškození dojde uprostřed plovoucí podlahy a to je, zejména v případě velkých místností, problém, protože rozebírat velkou plochu podlahy zabere hodně času. Je tedy lepší, když poškozený díl vyříznete a opatrně ho nahradíte novým. To se provádí odříznutím zámkového spoje z nového dílce (pokud byste zámkový spoj na dílci nechali, nepůjde vám zaklapnout, protože nebude místo na jeho zasunutí). Aby nový dílec držel na místě i bez drážky spoje, opatřete ho zespoda oboustrannou lepící páskou.
Pokud si nejste jisti, že byste si vinylovou podlahu zvládli opravit vlastnoručně, obraťte se na specializovanou firmu, která vám ráda s opravou pomůže.
Doporučujeme: Rigidní vinyl – podlahy nové generace
Přečtěte si také články
Je do vašeho interiéru vhodnější plovoucí vinylová podlaha, nebo lepená?
Vinylová podlaha v koupelně je boží! Poznejte její největší výhody
Seznamte se s pokládkou vinylových podlah
Podlahy a dveře Plancher aneb 6 tipů pro vaši vysněnou domácnost
- PR článek -