Vinylové podlahy získali oblíbenost hlavně kvůli jejich skvělé imitaci a také jejich nižší ceně oproti ostatním podlahovým krytinám. Mimo jiné je vinyl oblíbený také pro svojí odolnost, proto ho lidé často volí do namáhavějších a frekventovaných prostor.
Proč zvolit tento druh krytiny?
Důvodů je hned několik. Vinylové podlahy lze pořídit jako pro domácí použití, tak i do komerčních objektů. Hlavním důvodem, proč lidé volí tento druh krytiny, je jeho elegantní vzhled a design za poměrně nízkou cenu. Vybírat můžete z velkého množství dekorů (např. imitace různých druhů dřeva, kamene, mramoru či dlažby). Díky velké nabídce vyberte přesně takový vzhled podlahy, který perfektně zapadne do interiéru.
Jak už bylo výše zmíněno, lidé podlahu z vinylu volí také kvůli jejich odolnosti vůči opotřebení a poškození. Vinylová podlaha totiž disponuje kvalitní ochrannou vrstvou, která dokáže odolávat jak mechanickému poškození, tak i vyblednutí nebo poškrábání. Je tedy vhodnou alternativou, pokud máte doma nějakého domácího mazlíčka.
Výhody vinylových podlah:
• měkký povrch podlahy = vysoký komfort při chůzi
• odolnost vůči vlhkosti a vodě
• skvělé akustické vlastnosti
• rozměrově stálá podlaha
• vysoce zátěžová krytina
• snadná udržovatelnost a opravitelnost
• výborná prostupnost tepla
• vhodná pro podlahové vytápění
Položení vinylové podlahy
Vinylové podlahy se nalepují do místnosti celoplošně. Díky tomuto celoplošnému lepení se docílí dobré akustiky a při jejím poškození lze vyměnit pouze poškozený díl. Při položení vinylu je zapotřebí, aby byl podklad dokonale rovný, hladký, čistý a bez přítomnosti jakýchkoliv mastnot či chemických látek.
V dnešní době se můžete setkat také se zámkovými vinylovými podlahami, které se pokládají plovoucím způsobem. Při výrobě je na pevnou podložku nalepena tenká vrstva vinylu, čímž vznikne vinylová plovoucí podlaha. Tato podlaha nemá takové nároky na rovinnost podkladu jako je tomu u položení vinylových dílců. Kvůli nosné podložce takto vyrobená krytina ztrácí svoji odolnost vůči vlhkosti.
Před jejich pokládkou by se měla teplota v místnosti pohybovat kolem 18 ºC a podlaha by měla být v konkrétní místnosti uskladněna alespoň 24 hodin před samotnou pokládkou. Povrch, na který se bude podlaha pokládat, by měl být pevný, stabilní, suchý a dokonale očištěný od veškerých lepidel.
Kam lze vinylovou podlahu položit?
Díky jejich vysoké odolnosti proti vlhkosti jsou vinylové podlahy vhodné do kuchyní i koupelen. Lze je využít i do frekventovaných místností.
Snadná údržba
Obecně je tato podlahová krytina rezistentní proti prachu a dalším nečistotám, díky čemuž je vinyl antibakteriální a nenáročný na údržbu. Vinylová podlaha je díky těmto vlastnostem vhodná pro alergiky. Kromě toho je podlaha opatřena tzv. PUR fólií, která zabraňuje vniknutí nečistot do podlahy. Rozlité nápoje či jídla jednoduše setřete, aniž by to zanechalo nějaké stopy na podlahové krytině.
Na co si dát při výběru pozor
Pokud jste se rozhodli pro vinylovou podlahu, tak myslete hlavně na její rozpínavost a na základě toho ji vybírejte. Při výběru proto pročítejte vždy technické listy a volte takovou, která má co nejnižší roztažnost. I když však vyberte podlahu s nejnižší roztažností, i tak dodržujte při pokládce dilatační spáru u stěn.
- PR článek -