Koberce z Tibetu či Nepálu, pro jejichž výrobu se používá vlna ovcí pasoucích se vysoko v chladných horách, jsou těmi nejkvalitnějšími výrobky. Hustá a mastná srst zaručuje výbornou ochranu proti zašpinění. Vylité víno či kávu jen setřete, a nemusíte se ani bát sáhnout po vysavači klidně den poté, kdy si koberec pořídíte. Navíc koberec z takové vlny je antistatický, nepřitahuje prach a je dokonce nehořlavý. Profesionální vyčištění koberce můžete klidně odložit třeba až za deset let. Vlněné koberce sice patří do kategorie luxusních materiálů, ale je to investice pro několik budoucích generací.
Ručně vázaný nebo strojový?
Při výrobě vlněných koberců se využívá různých technologií, proto mají koberce odlišný vzhled i povrchovou úpravu. Vybírat můžete z hladkého veluru, nízkých či velkých smyček až po několik centimetrů dlouhý vlas. Rozdíly mezi ručně a průmyslově tkaným vlněným koberce m laik pouhým okem těžko rozezná, protože strojově tkané koberce jsou věrnými imitacemi ruční práce. Kvalitu ručně tkaných koberců z vlny (používá se však i hedvábí) určuje kromě jiného i počet uzlíků na metr čtvereční. Ty nejlepší se pyšní i číslem sto tisíc, ale tomu také odpovídá cena - i několik set tisíc korun. Rozdíly jsou však nejen v kvalitě použité příze, ale i způsobu jejího barvení. Ručně vázané mohou obsahovat více barev než strojově tkané výrobky. V klasických dezénech převládají tradiční červená a béžová, které se v letošním roce posouvají do tmavších tónů. U moderních je patrná stále větší jednoduchost a designová čistota patrná ve stylu pop-artu s ostrou a jasnou barevností. Mezi stálice pak patří přírodní stylizované motivy v pastelových i zemitých odstínech a nejnovější trendy pak představují abstraktní reliéfní dezény, jakoby vystřižené z nekonečného pásu koberce . Předností ručně vázaných nebo tkaných koberců je originalita a jedinečnost dezénu, která se odrazí v ceně koberce. V poslední době se na trhu objevuje velký výběr cenově dostupných ručně vázaných orientálních koberců - kelimů, s tradičními vzory se současným trendem ke světlejším přírodním barvám.
Speciální úpravy šetří koberec i váš čas
Výrobci průmyslově tkaných vlněných koberců používají protimolovou (informaci vám poskytne příslušný symbol), případně i protišpinivou či antistatickou úpravu. Pro vlněné koberce hovoří i výsledky švédských výzkumů, v nichž bylo prokázáno, že v bytech vybavených vlněnými koberci žije o čtyřicet procent méně alergiků než v domácnostech, kde dali přednost jiným materiálům. Prevencí proti alergiím je však zejména a hlavně čistota, která zabrání roztočům a prachu se na koberci usadit. Dobrým důvodem může být už jen snížení efektu statické elektřiny, kterou vlněné koberce samozřejmě zvládají, takže je špinivost zcela minimální.
Koberec, který vás přežije
Předpokladem pro dlouhou životnost vlněného koberce je šetrná a kvalitní péče. Střižní vlna je díky přirozenému obsahu tuku elastická, čímž se vlas opět narovnává. Chraňte tuto vlastnost koberce tím, že pod tenké nohy nábytku připevníte ochranné podložky. U ručně tkaných koberců může velmi teplá podložka, např. podlahové vytápění, poškodit vysušením zadní povrchovou vrstvu z bavlny a speciálních lepidel na bázi přírodního kaučuku. A jak koberec z vlny čistit? Odborníci jej doporučují vysávat hned od prvního dne, a to co nejčastěji. Tím jej zbavíme zbytků vláken, které zůstaly v koberci při výrobě a získáme jasnější vzhled a hlubší tón barev. Koberec se vysává jednoduchou hubicí po povrchu po směru vlasu. Určitě se vyhneme používání klepací hlavice, jinak doporučujeme čištění výhradně chemickou cestou, nejlépe u profesionální čistírny.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Omikron nábytek