Hlavními přednostmi klasických dubových parket jsou přírodní vzhled, vysoká odolnost a dlouhá životnost. Pojďme se na jednotlivé výhody podívat podrobněji. V čem tkví kouzlo vysoké obliby klasických parket v době plné moderních materiálů?
Přírodní vzhled
Po několika módních vlnách, kterým vévodily umělé materiály jako je lamino, se řada zákazníků vrací k přírodním materiálům a přirozenému vzhledu interiéru. Krása dřeva je nenahraditelná a i když si vyberete laminátovou podlahu věrně imitující barvy dřeva, nikdy nebude mít stejný vzhled a vlastnosti. Dřevo je totiž teplé nejen svou barvou, ale také na dotek. Je vhodné pro podlahové vytápění a do jakékoliv obytné místnosti.
Parkety jsou odolné
Největším důkazem odolnosti parket je jejich využívání ve sportovních halách s vysokou zátěží nebo sokolovnách a tanečních sálech, kde musí parkety odolávat ještě podpatkům dámských bot. Pokud tedy vybíráte podlahu, která toho snese opravdu hodně, jsou dubové parkety skvělou volbou.
Dlouhá životnost a možnost renovace
Dubové parkety jsou díky tvrdosti dřeva velice odolné a snesou každodenní zátěž. V případě poškození se velmi snadno renovují a i na první pohled velmi zašlá parketová podlaha vypadá po přebroušení a nalakování jako nová. Investice do parket je investicí na dlouhá léta a bez nadsázky lze říci, že pro několik generací.
Parkety se snadno udržují
Dřevěné parkety nepřitahují tolik prachu jako umělé materiály. Může za to statická elektřina, která se na dřevěných površích vytváří mnohem méně než např. na laminátové podlaze. Dřevěné parkety díky tomu vydrží déle čisté a jsou hygieničtější než laminátové podlahy. Mytí a údržba klasických dubových parket je velmi jednoduchá. Na prach a drobné nečistoty je ideální vysavač s nástavcem na dřevěné podlahy. V případě většího znečištění můžeme parkety vyčistit mopem a vodou s mýdlovým přípravkem na dřevěné parkety. Jednou až dvakrát za rok je dobré zvýšit ochranu a životnost nových či starších parket vrstvou přípravku na obnovu i poškrábaných povrchů. Parkety získají nový vzhled a dlouhodobou ochranu proti opotřebení.
Náš tip: Používejte pravidelně leštidlo, které zvyšuje odolnost parketové podlahy proti oděru. Vyberte leštidlo na parkety a aplikujte přesně dle návodu výrobce.
Parkety můžou mít díky různým způsobům pokládky různý vzhled
Způsobem pokládky parket lze ovlivnit výsledný vzhled podlahy. Nemusí být tedy položeny tím klasickým způsobem, na který jsme zvyklí, ale lze vybrat něco trochu netradičního a moderního. Vybrat si můžete také vzhled parket a množství suků – od homogenního vzhledu až po vzhled rustikální nebo industri, na kterých nejlépe vynikne kresba dřeva.
Na co si dát pozor při používání parketové podlahy?
Přestože jsou dubové podlahy velmi odolné a snesou toho opravdu hodně, některé věci jim škodí a je dobré vědět, čeho se vyvarovat.
1. Pozor na poškrábání – dávejte si pozor zejména na písek a kamínky, které by parkety mohly poškrábat. Ideální je se přezouvat a podlahu pravidelně vysávat. V případě míst, kde je to s přezouváním problematické, používejte čistící rohože a rohožky.
2. Pozor na vodu – při mytí používejte dobře vyždímaný mop nebo hadr a při rozlití vody jí ihned vytřete.
3. Nepoužívejte agresivní čistící prostředky a abraziva, které působí jako písek – používejte čistou vodu nebo prostředky určené na dřevěné podlahy.
Tip na rychlou opravu parket: Při drobném poškrábání můžete poškozené místo přebrousit brusným papírem (smirkem) a poté nalakovat nebo navoskovat, podle toho, zda máte podlahu nalakovanou nebo navoskovanou.
Zaujala vás parketová podlaha? Inspirujte se u největšího českého výrobce masivních dubových parket www.parketymosaic.cz a vyberte si novou parketovou podlahu. Kromě klasických dubových parket vyrábí MOSAIC i podlahová prkna, zámecké parkety, mosaikové parkety a kantovku.
Foto: Mosaic
- PR článek -