Linoleum je čistě přírodní materiál. Obsahuje lněný olej, vápenec, korkovou moučku, přírodní pryskyřici, dřevitou močku, pigmenty a jutu, která tvoří podkladovou vrstvu linolea.
Výhody linolea
Linoleum má mnoho výjimečných užitných vlastností. Díky přírodním surovinám se jedná o materiál ekologický a také velmi trvanlivý. Linoleum lze bez obav použít i do pracovny nebo kuchyně – je odolné vůči opotřebení i vysokým teplotám. Vzhledem k tomu, že probarvená vrstva linolea dosahuje až na podkladovou jutu, neublíží vzhledu podlahy ani nepříliš šetrné zacházení. Mimořádné jsou jeho hygienické vlastnosti, protože přírodní linoleum omezuje šíření bakterií a mikroorganismů.
Linoleum lze použít v bytech, pracovnách i veřejných budovách. Dodává se v mnoha barevných odstínech i vzorech. Vybrat si lze linoleum v rolích o různých šířkách, ve čtvercích nebo v lamelách podobně jako plovoucí podlahu. Jednotlivé části se mohou spojovat svařovacími šňůrami, což umožňuje kombinování barev vzorů i vznik zajímavých obrazců a intarzií.
Linoleum je ideální podlahovou krytinou i z hlediska údržby. Z hladkému povrchu se velmi snadno odstraňuje prach i nečistoty a hlavně povrch nepřitahuje prach tak jako například laminátová plovoucí podlaha. Přírodní linoleum je již od výrobce napuštěno voskem na ochranu před poškozením při transportu. Doporučuje se proto úklid spíše na sucho a vytírání pouze čistou vodou. V případě použití chemikálií by měly být pH neutrální. Použitím agresivních čistících prostředků bychom mohli povrch linolea naleptat a usazování špíny spíše pomoci.
Přírodní linoleum se vyskytuje na trhu pod několika obchodními názvy – Marmoleum (obchodní značka společnosti Forbo), Artoleum apod. Jednotlivé výrobkové řady se od sebe většinou liší vzory, tloušťkou a pochopitelně také cenou. Ceny linolea se pohybují od 450 Kč za metr čtvereční (tloušťka 2,5 mm) až po zhruba 1 200 korun za metr čtvereční.
Foto: archiv firmy Forbo