Podlaha do technické místnosti
Často se vedou diskuse o tom, jaká podlaha je nejlepší do kuchyně, do obýváku či do koupelny. Na tato témata už bylo napsáno mnoho článků, ale jakou podlahu zvolit do technické místnosti?

Nejdříve bychom si měli ujasnit, co si pod tímto pojmem vůbec představit. Většinou se takto označuje místnost, kde bývá technické a technologické zázemí domu, což je např. kotel, bojler, pohon vzduchotechniky apod. A právě na konkrétním použití místnosti závisí i její vybavení, včetně podlahy. Poněkud jiné budou požadavky u kotle na tuhá paliva s navazujícím skladem uhlí, než u místnosti obhospodařující tepelné čerpadlo.
Obecně se však dá říci, že podlaha v technické místnosti by měla být především praktická, tzn. trvanlivá a snadno udržovatelná, už méně záleží na vzhledu. Vhodná je rovněž alespoň částečná odolnost proti požáru, zejména u místností s kotlem, ve kterém opravdu hoří oheň – plynový, tuhá paliva apod., ze stejného důvodu by podlaha měla být antistatická. Jinými slovy, luxusní koberec s vysokým vlasem není nejvhodnější.
Můžeme použít dlažbu, která všechny požadavky splňuje, z hlediska pracnosti a ceny je však relativně náročná. Mnoho lidí proto volí podlahoviny z PVC, jejichž pokládka je jednoduchá a cena příznivá. Ovšem ne okolo starého kotle na uhlí, ze kterého občas vypadne nějaký ten žhavý uhlík a vyletí jiskra (ne že by PVC podlaha nějak obzvláště snadno chytla, ale určitá rizika existují).
Minimalisté zvolí jednoduché řešení – obyčejný betonový potěr bez dalších úprav. Proč ne, jeho nevýhodou (kromě nepříliš estetického vzhledu) je však to, že povrch se přece jen obrušuje a drolí, takže prašnost je poněkud zvýšená. Zda to je na závadu, záleží opět na konkrétním užití technické místnosti.
Sofistikovanějším řešením je použití samonivelační anhydritové podlahy, což je v podstatě litá podlaha na bázi sádry. Aplikuje se tekutá a vytváří naprosto rovný a hladký povrch beze spár, po němž lze už po 24 hodinách chodit a kde se nevytvářejí žádné trhliny. Kromě klasické šedé barvy existuje už rovněž v dalších odstínech. Anhydritová podlaha se nehodí do nadměrně vlhkých prostor, ve starém provlhlém sklepě na ni proto zapomeňte.
Další možností je jiný druh lité podlahy s využitím pryskyřic. Existuje více typů na bázi epoxidu, metylmetakrylátu nebo polyuretanu, které se nanášejí v tloušťce 2 až 3 mm, většinou na betonový podklad.
Samozřejmě, že za určitých podmínek se i v technické místnosti může použít podlaha dřevěná, plovoucí či jiná. Například v půdním prostoru s elektrickým kotlem tomu nic nebrání. Výběr tedy záleží na umístění místnosti a s tím souvisejících vlhkostních, teplotních a větracích poměrech, na instalovaném zařízení a také na případném dalším využití místnosti (sušárna, dílna, sklad...). Výběr dále ovlivňuje frekvence využití místnosti, přímo ovlivňující zatěžování podlahy. Teprve po stanovení těchto předpokladů je možné zvolit nejvhodnější řešení.
Autor: Michal Hamšík