Parkety nevybíráme jen podle vzhledu anebo proto, aby úklid podlahy nedal moc práce. Nejdůležitějším hlediskem je požadavek na jejich odolnost. Parkety jsou investicí na dlouhá léta a i když je dřevo trvanlivý materiál, neznamená to, že vydrží úplně všechno. Vhodně zvolený materiál na parketovou podlahu záleží na tom, jak bude místnost frekventovaná. Mezi nejméně zatížené se řadí ložnice, do střední třídy obývací pokoj a jídelna a největší intenzita provozu se odehrává většinou v kuchyni. Proto se při výběru parketové dřeviny zaměřme na kritérium zvané zátěžová třída, které označuje parkety podle tvrdosti. Z našich dřevin je nejměkčí borovice, tvrdší třešeň, dub a buk a nejtvrdší jasan. Exotická dřeva, jako palisandr, sucupira nebo merbau, jsou dřeva velmi tvrdá. Nejvyšší odolností proti oděru ze všech dřevin vyniká jatobové červené dřevo s nádhernou kresbou dřeva – žilkováním nebo s různě tónovanými odstíny.
Kromě estetických vlastností má parketová podlaha ještě řadu dalších předností. Jak známo, dřevo není dobrým vodičem elektřiny. Je antistatické, takže na sebe váže prachové částice jen v minimální míře. Rovněž fakt, že se parkety lepí celoplošně na podkladovou plochu, což bráni usazování prachu a šíření různých mikroorganismů, potěší hlavně alergiky. Snadný a rychlý úklid, vynikající tepelná i zvuková izolace, příjemný došlap a možnost renovovat podlahu jsou těmi největšími klady parketové podlahy. Jediný problém může nastat chceme-li skloubit podlahové vytápění s parketovou podlahou. Pak jsme omezeni výběrem dřeviny. Odborníci naprosto vylučují buk a kanadský javor, protože jsou velmi citlivé na výkyvy teploty a vlhkosti. V praxi to znamená zajistit plynulou regulaci teploty podlahového vytápění, která nesmí překročit 27 stupňů Celsia.
Parkety se vyrábějí z tvrdého masivního dřeva bez povrchové úpravy, které se až po pokládce brousí, tmelí a případně lakuje nebo napouští voskem. Klasické parkety se skládají z jednotlivých vlysů, z nichž se při pokládce vytváří různé vzory. Dřevěné parkety z masivu jsou velmi trvanlivé, vynikají vysokou oděruvzdorností a přitom přirozeně „stárnou“, aniž by ztrácely na svém vzhledu. Mezi tradičními je známý vzor cik cak, z moderních dlaždicovité uspořádání vlysů nebo lze využít odlišná barevnost dřevin k vytvoření libovolné mozaiky.
Pár dobrých rad
Při objednávce montáže parketové podlahy počítejme s dostatečnou časovou rezervou. Samotná práce je hotova brzo, ale před tím se musí vlysy v místnosti aklimatizovat alespoň deset až čtrnáct dní. Při nedodržení této zásady dřevo po pokládce ještě pracuje a v ploše vznikají nepříjemné škvíry.
Kvalitně zbroušené parkety s kvalitní povrchovou úpravou stačí vysát a vytřít vlhkým hadrem. Na ošetření parket používáme jen doporučené přípravky k tomu účelu určené.
Podlahy upravené voskovým olejem nejsou kluzké a lépe odolávají oděru než nalakované. Objeví-li se na voskované podlaze nějaký ten šrám, snadno se přetře a opravným olejem. Na lakovaných parketách je podobná oprava náročnější a ve výsledku bývá viditelná. Jediným řešením je pak časem celou podlahu znovu přebrousit a nalakovat.
U parketové podlahy se vyplatí myslet na kvalitu. Proto položení přenechme odborné firmě, která kvalifikovaně posoudí jakou dřevinu vzhledem k zatížení místnosti zvolit a použije odpovídající lepidla a technologii.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Princ parket, BK Továrna na parkety