Skutečné linoleum je v podstatě přírodním materiálem na bázi lněného oleje. Přitom je zajímavé, že náš přední tuzemský výrobce plastů Fatra Napajedla označuje jednu ze svých řad PVC podlahovin jako „Lino Fatra“, takže vlastně toto nesprávné pojmenování dále rozšiřuje…
Podlahy z měkčeného PVC mohou mít mnoho podob, nejen z hlediska vzhledu, ale i konstrukce. PVC bývá kombinováno s různými nosnými, tlumícími a izolačními vrstvami, také samotný polyvinylchlorid mívá různé vlastnosti dle stupně měkčení, přísad atd. Výsledkem tak může být podlahovina mechově měkká, nebo naopak tuhá a poměrně tvrdá. Povrch PVC podlahovin bývá zpravidla opatřen nášlapnou vrstvou umožňující snadné ošetřování a zároveň bránící uklouznutí.
Co se týče vzhledu, na trhu je téměř nepřeberné množství vzorů a motivů. Příkladem mohou být produkty řady Novilon. Při výrobě se používá technika tištěného fotomotivu, umožňující např. naprosto věrnou imitaci dřeva a dalších přírodních materiálů. V nabídce jsou tak oblíbené PVC podlahoviny připomínající plovoucí podlahu, parkety nebo dlaždice, ale i podlahoviny jednobarevné, s různými abstraktními vzory a další. Kromě podlahovin s hladkým povrchem se vyrábějí také varianty strukturované, čehož je dosaženo přimícháním vhodné drti.
Výhodou PVC podlahovin je poměrně snadná pokládka, která se dá zvládnout i svépomocí. Díky dostupnosti rolí různých šířek (zpravidla 2, 3 či 4 metry) se dá často dosáhnout bezešvého povrchu, díly PVC se dají k sobě navíc svařovat. K dispozici jsou i různé okrajové a zakončovaní lišty. Z praktického hlediska oceníte především snadnou údržbu, k plusům rovněž patří dobré zvukově- a termoizolační vlastnosti a teplý povrch. Nevýhodou je relativně nízká odolnost proti mechanickému průrazu ostrým předmětem, zvláště u variant s mechově měkkou nášlapnou vrstvou. Takže pozor, když vám třeba v kuchyni spadne nůž, nebezpečí hrozí i při stěhování těžších předmětů (např. lednička) apod.
V tisku i na internetu se pravidelně objevují polemiky o zdravotní závadnosti PVC, respektive změkčovadel v něm obsažených. Že na tom asi něco bude je potvrzeno zákazem hraček z měkčeného PVC v některých zemích. Naopak jiní lidé odporují, že podobná tvrzení spadají do říše pohádek a bludů. Nestrannost těchto názorů je ovšem poněkud zkalena faktem, že jsou prezentovány lidmi z Vědeckotechnické společnosti Spolany Neratovice, tedy vlastně instituce spadající pod výrobce PVC. Jak to tedy doopravdy je? Rozhodnutí je na vás…
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Novilon