Stáří vpřed!

Moderní člověk žije v neustálém shonu a stresu, proto se chce alespoň doma obklopovat věcmi, které jej uklidní a zpomalí. Tím jsou právě staré věci spadající do obecného trendu návratu k tradičním hodnotám. Přestože jde o věci staré, jsou v jistém smyslu nadčasové. Zatímco v případě nábytku naše domovy vybavujeme skutečně starými kusy, které jsme nechali renovovat, aby na nich zůstal patrný zub času, ale zároveň, aby dokázaly sloužit ke svému účelu ještě po mnoho let, v případě podlahy je starý vzhled navozován moderními materiály. Za jejich vznikem stojí skutečně moderní technologie, podlaha je tak „stará“ jen na oko.

Proč si pořizovat „staronovou“ podlahu?

V současnosti jsou podlahy mající starý vzhled skutečně módní, nejlepší je, když jsou na nich vidět stopy po červotočích, hřebících, nejrůznější praskliny či výrazné nerovnosti. Vyhledávané jsou rovněž podlahy mající jistou patinu, na nichž jsou vidět známky opotřebení i krása přírodních materiálů. Kromě toho, že perfektně vypadají, mají také své výhody – pokud dojde ke skutečnému poškození podlahy užíváním (škrábnutí, důlek po pádu předmětu), je tím patina povrchu ještě více znásobena. Takováto podlaha je tak téměř nesmrtelná, pokud budete chtít někdy krytinu vyměnit, rozhodně to nebude z důvodu jejího opotřebení.

Kam se taková podlaha hodí?

Takzvaný zub času je tedy nejen krásný, ale dnes také velice ceněný. Nová podlaha starého vzhledu se hodí jak do klasických, tak i moderních interiérů, do venkovských domů i industriálních prostor. Využití se meze nekladou, velmi vkusně vypadá opravdu kdekoliv. Vzhled staré podlahy nejenže dodá prostoru jistou jedinečnost, ale také vyvolá příjemný a hřejivý pocit domova.

Návrat k minulosti a přírodě

Moderní podlahy mající starý nádech jsou obecně považovány za nadčasové, protože se tak brzy neokoukají a jsou vyráběny v neutrálních barvách, které v interiéru působí uklidňujícím dojmem. Tyto „ostařené“ podlahy jsou nejčastěji inspirovány vzhledem exkluzivních exotických i domácích dřev. Velké oblibě se těší například dub, ořech a kaštan, nebo jejich imitace. Kaštan má typickou barvu, která dodává podlaze výjimečně teplý vzhled a celý interiér tak působí opravdu útulně. Imitace přírodních materiálů jsou žádané jak u laminátových, tak i vinylových nebo keramických podlah.

Tento trend, kdy se při vybavování domů a bytů vracíme v čase nazpátek, je všeobecně nazýván mnoha způsoby. Je možné se v souvislosti s ním setkat s pojmem jako je recyklovaná podlaha, vintage styl (vintage je anglickým výrazem pro starý, historický či klasický), nebo ostařená podlaha. Je třeba si tento styl neplést se stylem retro, protože ten se vztahuje ke konkrétním historickým obdobím, například tedy k 30., 50., nebo 70. létům. U vintage stylu však nejde o návrat do určité doby, ale důležitá je spíše tradice, letitost, syrová krása a přirozenost. S tímto trendem je dnes možné se setkat u všech druhů podlah bez ohledu na materiál.

Jak je to s barvami?

Na plné čáře dnes vítězí přírodní barevnost, která bývá zvýrazňována například mořením. Setkat se můžete také s podlahami, které byly při výrobě nejdříve natřeny barvou, poté přebroušeny a nakonec přetřeny lakem. Jsou tak sice barevné, ale jejich barevnost je tlumená, poklidná a neagresivní. Tmavší barvu je možné podlaze dodat tzv. okuřováním, což je speciální technika pro ostařování dřeva. Co se týče finální úpravy povrchů, nejčastěji je využíván osvědčený lak nebo olej.

Vintage u dřevěných podlah

Starý styl je nejvíce patrný u dřevěných podlah, které nabízí nepřeberné možnosti, jak dodat interiéru nádech tradičnosti a klasiky. Povrchy nových dřevěných podlah mají v sobě různé vrypy, dolíky a dírky po červotočích, v nichž ale samozřejmě tento dřevokazný brouk nepřebývá. Podlaha tak působí velmi autenticky a vytváří dojem, že pamatuje mnoho generací. Vypadá jako léty opotřebovaná, nebo jako by byla vyrobena z již použitého materiálu. Prkna jsou vyšoupaná, plná prasklin, suků a známek po ručním opracování – najdete na ní tedy i stopy po hoblíku, pile či dlátě.


Dřevěná podlaha Quick•Step® Livyn Essential

Pokud si na prkna sáhnete, zjistíte, že mají velmi hrubý povrch a jsou výrazně reliéfní, což je dáno nejrůznějšími prohlubněmi, suky a prasklinami. Není to však pravidlem, jiné podlahy mohou být znatelně jemnější. Prkna některých dřevěných podlah se opracovávají ručně, výroba jednoho prkna tak může trvat i deset hodin. Pro řezání dřeva se využívá nejmodernějších technologií, aby byla zachována plastičnost povrchu prkna. Každé prkno působí díky prasklinám a zářezům po pile opravdu jedinečně.

Vintage u laminátových podlah

U laminátových podlah se letitosti dosahuje jinak. Povrch může vypadat jako zčernalý kouřem a v tmavé ploše mohou vystupovat světlá místa. Laminát může imitovat zvětralé dřeviny, které jsou časem používání dosti opotřebované a jsou v nich rovněž patrné praskliny, stopy po hřebících nebo červotočích. Může se objevit bílá či šedivá patina, ale stále vítězí přírodní krása dřeva. Jistou starobylost mohou na laminátové podlaze dodat i různé vzory či motivy, jako je například motiv orientálních perských koberců či atraktivní novinový vzor.

Neunikla ani dlažba

V dnešní době se se stylem vintage setkáme také u dlažby, která vychází z původních hliněných podlah, ale nabízí nové formáty i barevné odstíny. Dlažba tak může připomínat třeba staré cihlové nebo stájové podlahy. U klasické keramické dlažby je možné se setkat s designem zkamenělého dřeva, které je doplněno kovovými prvky. Také dlažba imitující dřevo může mít širokou paletu úprav – nabízí se v matu i lesku, může mít kartáčovanou strukturu, jemně reliéfní patinovaný povrch i vytvářet iluze hrubého řezu po pile. Zajímavě působí také lapování, což je lehké přeleštění plastické struktury dlažby. Rozleštění bývá někdy záměrně nerovnoměrné, aby byl vyvolán pocit sešlapaného, opotřebovaného nebo ručně opracovaného materiálu.

- jpa -

Foto: Quick-step