Cenu betonu ovlivňuje především cena použitého písku. V závislosti na ceně ovšem roste nebo naopak klesá kvalita betonu. Pokud tedy chcete mít jistotu, že vám vybraná firma dodá kvalitní beton, vybírejte firmu, která si beton míchá sama a pro výrobu používá jen kvalitní písky a cementy pro výrobu vhodné.

Prvním varovným ukazatelem by měla být cena betonové podlahy. Nápadně nízká cena, bude s největší pravděpodobností dána nízkou kvalitou použitého písku. Průměrná cena za metr čtvereční betonové podlahy se pohybuje v rozmezí 320 až 370 Kč, pokud se bavíme o rozloze betonované plochy zhruba do 100 metrů čtverečních. Při větších plochách se na nižší cenu dostat můžete. Pokud tedy narazíte na nabídku výrazně „výhodnější“ můžete si být téměř jisti, že úspora bude vykoupena nižší kvalitou. Což je v případě nového rodinného domu opravdu nepříjemná věc.

Realizace strojově hlazené betonové podlahy (neboli cementového potěru) je proces náročný na kvalitu použitých materiálů (cement, písek a další příměsi) a dodržení technologického postupu. Pokud podlahu dělají odborníci, můžete se těšit na hladký beton, který vydrží mnoho let. Pokud ne, dá se očekávat degradace betonu, praskliny a vydrolování, které se bohužel nedají opravit jinak, než kompletním odstraněním nekvalitní podlahy a pokládkou nové.

Beton versus anhydrit

Anhydritové lité podlahy zaznamenaly v posledních letech velký boom a mnoho stavebníků je žádá, aniž by znali veškeré výhody a nevýhody. Ve prospěch betonu hovoří především cena, jednodušší realizace a také odolnost vůči vodě

Cena betonové podlahy je oproti anhydritu nižší asi o 40 %. Na anhydritový povrch se navíc používají speciální lepidla, která jsou dražší, než lepidla na beton.

Rychlost realizace je v případě rodinného domu u betonu i anhydritu prakticky stejná. V obou případech je to práce na jeden den. Anhydrit potom vítězí na větších plochách, kdy lze za jediný den vylít až 1500 m2, navíc bez dilatačních spár. Složitější je ovšem příprava. U anhydritu se nejprve musí vytvořit igelitová vana, aby anhydrit nikam nevytekl. Po zatvrdnutí je nutné anhydrit ještě finálně přebrousit a i při této činnost lze mnohé pokazit.

Beton je odolný vůči vodě, neplesniví a lze jej tedy použít i do koupelen, sklepů a garáží. Anhydrit po kontaktu s vodou nabobtná a časem se rozsype.

U podlah je velmi důležitým kritériem také tepelná vodivost a akumulace. Tepelná vodivost je vyšší u anhydritu, ovšem akumulace zase u betonu. Beton do sebe akumuluje teplo a několik hodin jej drží. Oba materiály jsou vhodné pro podlahové vytápění.

Kvalitní anhydrit je samonivelační, ovšem z toho plyne, že jej nelze spádovat. Betonovou podlahu lze spádovat bez problémů.

Betonová podlaha je už po 48 hodinách pochozí a za 3 týdny je beton vyzrálý a může se pokládat podlahová krytina. Při použití urychlovačů, které nijak nenarušují kvalitu povrchu, lze tuto dobu ještě zkrátit.

Betony Ouřada.cz je kvalitní dodavatel strojně hlazených betonových podlah s realizací po celé ČR. Vyrábíme si vlastní betonové směsi z těch nejkvalitnějších materiálů a realizaci provádějí zkušení odborníci s využitím moderní techniky. Více informací najdete na http://www.betonyourada.cz/.

- PR článek -