Materiálové složení i způsob výroby je tím hlavním, co rozhoduje o životnosti daného kusového koberce. Pokud tedy chceme, aby nám koberec sloužil a dělal parádu po dlouhá léta, je třeba jeho nákup neuspěchat a pečlivě si jej prohlédnout a osahat. Vždyť kusový koberec bude plnit nejen užitnou, ale z velké části také estetickou funkci v našem interiéru. Dokáže skvěle doplnit daný prostor a vytvořit útulnou atmosféru domova. Je třeba proto vybírat kvalitní materiály, které jsou mnohem více odolné proti zašpinění, mají antistatické vlastnosti a jsou barevně stálé.
Kusové koberce dokážou vyhovět všem nárokům, jakémukoliv vkusu, prostorové dispozici a sladit se s bytovým zařízením. Vybírat dnes můžete z moderních, extravagantních, klasických, orientálních, dětských a mnohých dalších dezénů. Variant, barev, velikostí a tvarů kusových koberců je nepřeberné množství. Vždy je třeba ale zohlednit fakt, do jaké místnosti koberec vybíráme, zda do klidové části domácnosti, kde bude spíše ozdobou, nebo do prostoru s vysokým zatížením a čilým denním provozem, kde bude nutná především jeho odolnost.
Pokud máte toto vyřešeno, zůstává si odpovědět ještě na jednu otázku – přírodní nebo syntetický materiál? Obě skupiny mají své výhody i nevýhody.
Koberce z umělých vláken
Syntetické koberce se nejčastěji vyskytují v domácnostech, kde žijí alergici, jsou totiž odolnější proti usazování roztočů. Sehnat se dají v mnoha atraktivních barevných vzorech, ale k jejich nevýhodám patří nepříliš flexibilní vlákno. Není proto dobré na ně pokládat těžší předměty a nábytek, protože na nich zůstanou vytlačené stopy. Umělých vláken, z nichž se koberce vyrábějí, je hned několik – polyester, nylon, polyakryl, polypropylen atd.
PES (polyester)
Koberce z polyesteru se skvěle hodí do domácností a méně namáhaných komerčních prostor. K jejich přednostem patří stálobarevnost, vysoký jas použitých barev a také dostatečná odolnost proti zašpinění. Polyesterová vlákna pro tyto koberce bývají často vyráběna z recyklovaných PET lahví, svou kvalitou tak předčí klasická polyesterová vlákna.
PA (polyamid, nylon)
Tento materiál se pro výrobu koberců používá nejčastěji, polyamidová vlákna totiž zaručují kobercům mimořádnou pružnost a odolnost. Materiál skvěle odolává opotřebení a moc se nešpiní. Vlákna vynikají také vysokou tvarovou pamětí, proto je možné tyto koberce používat i pro dlouhodobou zátěž. Doklady o dřívějším zatížení brzy zmizí.
PAC (polyakryl)
Díky vysoké tvarové paměti se téměř vůbec nedeformují ani koberce vyrobené z polyakrylu. Toto vlákno je tak co se týče kvality srovnatelné s polyamidem.
PP (polypropylen)
K výhodám koberců vyrobených z polypropylenových vláken patří nízká pořizovací cena a také vysoká odolnost proti mechanickému poškození i zašpinění. Bohužel tento materiál má také své nevýhody, k nimž patří velice rychlé opotřebení povrchu vláken. Výsledkem je to, že když se vlákna zmačkají, už se nenarovnají. Zůstanou tak natrvalo poškozená.
Typ vlákna koberce Shaggy a Frise, foto: Podlahy Plotz
Typ vlákna koberce Heatset a Bouclé, foto: Podlahy Plotz
Koberce z přírodních vláken
Koberce vyrobené z přírodních vláken jsou obecně považovány za luxusní výrobky, o čemž vypovídá také jejich vyšší pořizovací cena. Nejsou ovšem tak odolné vůči opotřebení a zašpinění jako koberce z materiálů umělých. Aby si zachovaly svou původní přirozenou krásu, je třeba se jim podstatně více věnovat a pravidelně je opečovávat. Také přírodních vláken, z nichž je možné vyrábět koberce, existuje několik, k těm nejčastěji užívaným patří vlna, bavlna či hedvábí.
Vlna
Nejžádanějším přírodním vláknem je vlna, a to i přesto, že je málo odolná proti nečistotám. Vyniká však svou přirozenou krásou a koberec z vlny má řadu předností – tlumí hluk, skvěle izoluje, zlepšuje akustiku v místnosti a pohlcuje prach. Kvalita každého vlněného koberce je dána počtem vláken na centimetr čtvereční. Navíc, čím vyšší jsou vlákna, tím lepší je odolnost a kvalita koberce. Cena vlněného koberce se odvíjí od řady faktorů a to: jaká je kvalita vlny, jaký je počet uzlíků na metr čtvereční, druh osnovy a také náročnost vzoru. Za nejkvalitnější vlnu určenou pro výrobu kusových koberců je považována vlna novozélandská. Oblíbená je také vlna asijská a asi nejznámější pak vlna anglická, která se odlišuje hrubší strukturou.
Bavlna
Bavlněná vlákna jsou oproti těm vlněným o něco odolnější, ale méně pružná. Díky této vlastnosti je tak možné z bavlněných vláken vázat velice pevné uzly, čímž se jednoznačně zvyšuje celková odolnost a kvalita osnovy koberce.
Hedvábí
Hedvábí je přírodním vláknem, které se těší velké oblibě zejména pro svůj nádherný lesk. Má své nezaměnitelné kouzlo a na povrchu takového koberce vynikne i ten nejdrobnější vzor.
Další materiály
Přírodních materiálů, z nichž mohou být vyráběny kusové koberce, je však mnohem více. V posledních letech se do popředí dostávají také koberce z kokosových, sisalových či bambusových vláken, oblíbené jsou rovněž nejrůznější druhy mořské trávy.
Plstěný koberec od návrhhářky Michelle Mason
Zaměřte se i na techniku výroby
Kvalita koberce je z velké části dána nejen materiálem, ale také technikou výroby. Zda je koberec tkaný, všívaný či vpichovaný má na kvalitu velkou roli a odráží se v trvanlivosti daného výrobku.
Tkané koberce - jsou považovány za nejkvalitnější, vyrábí se buď ručně, nebo strojovou výrobou proplétáním osnovních a útkových nití pomocí různých tkalcovských technik. Tkané koberce mohou být i oboustranné.
Všívané koberce – vyrábí se všíváním příze do nosné podkladové tkaniny. Aby byly takovéto koberce stabilní, je nutné je podlepovat různými typy podkladových vrstev, které odpovídají tomu, k jakému účelu je daný koberec vyráběn.
Vpichované koberce – ze zmíněných technik výroby je vpichování tou nejméně kvalitní. Vlákna jsou strojově vpichována do slisovaného materiálu. Tyto koberce se velmi často vyrábí z přízí z recyklovaných materiálů a při jejich výrobě bývají používána nejrůznější lepidla.
Nášlapná plocha
Při výběru kusového koberce se můžete zaměřit také na konstrukci nášlapné plochy, protože i ta jde ruku v ruce s životností daného výrobku. Poměr výšky jednotlivých vláken k jejich množství na metr čtvereční je odrazem kvality. Pokud chcete, aby váš koberec působil luxusním a komfortnějším dojmem, vyberte si model se střiženým vlasem (konce smyček protažených osnovou se sestříhávají). Do více exponovaných prostor se však hodí spíše koberce typu „smyčka“, jejichž povrch tvoří nestřižené vlákno, které je odolnější. Jestliže vyžadujete jak elegantní povrch, tak i vysoké užitné vlastnosti, vyberte si koberec, jehož nášlapná plocha je tvořena kombinací dvou výše zmíněných - střiženého vlasu a smyčky. Do těch nejnamáhavějších prostor se bude skvěle hodit koberec se strukturovanými smyčkami. Díky nestejnoměrnému stahování smyček se vytváří plastický povrch a koberec je tak velmi trvanlivý a odolný.
- jpa -