Pokud jste majitelem jakékoliv nemovitosti a potřebujete provést rekonstrukci, začněte rovnou jak se říká „od podlahy“. A to doslova. Poradíme vám, jak provést rekonstrukci podlahy co nejlevněji a nejjednodušeji. Navíc, dobře položená a odizolovaná podlaha zabrání značným ztrátám tepla, které mohou tvořit až 25 % z celkového objemu ztrát. V budoucnu tak ušetříte nemalé peníze.
Nejprve je potřeba vzít v potaz, jakou skladbu podlahy chcete mít. Zda půjde o podlahu betonovou neboli tzv. mokrou skladbu, nebo preferujete podlahu dřevěnou, tzn. skladbu suchou. Za druhé byste měli zvážit, jakým materiálem chcete izolovat a v neposlední řadě záleží také na tom, co se nachází pod podlahou, kterou chcete izolovat. Zda jde např. o podlahu nad sklepem, nebo nevytápěným přízemím, nebo naopak jde o podlahu, která se nachází na stropě s malou únosností. Od toho všeho se odvíjí zvolený materiál i postup.
Mokrá skladba - rekonstrukce podlahy s použitím pěnového skla
Suchá skladba - rekonstrukce podlahy s použítím pěnového skla
Na trhu je spousta izolačních materiálů, ale poslední době se začíná etablovat pěnové sklo. Jde o materiál, který je vyroben ze 100 % recyklovaného skla. Je tedy ekologické, zdravotně nezávadné a znovu recyklovatelné. Jeho nespornou výhodou je nehořlavost, nenasákavost vodou a velmi nízká hmotnost. Díky tomu, že kubík pěnového skla váží pouhých 150 kg, se při rekonstrukci podlahy vůbec nenadřete. Navíc skladba pomocí pěnového skla nepotřebuje již žádnou hydroizolaci, neboť voda po pěnovém skle nevzlíná. Díky tomu také nedochází k tolik častému jevu jako je opadávání omítky z důvodu vlhkosti ve stěnách.
Jak tedy postupovat při rekonstrukci podlahy na pěnovém skle? Prvním krokem je odstranění stávajícího materiálu. Nejčastěji to bývá škvára, hlína, nebo jiná navážka. Poté rozprostřete separační vrstvu z geotextilie. Doporučujeme, aby měla plošnou hmotnost alespoň 200 g/m2. Geotextilii ukládejte tak, aby u stěn vznikl dostatečný přesah a v místnosti utvořila tzv. vanu. Na geotextilii naneste pěnové sklo. Například společnost Refaglass, český výrobce pěnového skla, jej prodává buď volně ložené, nebo v tzv. Big Bag pytlích po jednom kubíku. Vzhledem k nízké hmotnosti tohoto pórovitého lehčeného kameniva, unesou jeden kubík jen tři muži a materiál lze uhrabat obyčejnými hráběmi. Poté zhutněte pěnové sklo vibrační deskou tak, aby se jednotlivé kusy do sebe „zakously“ a vyrovnaly se. Pokud na materiál šlápnete, měla by vrstva pružit, ale neměli byste se propadat. Na zhutněné sklo položte další vrstvu geotextilii a následně plastové distanční podložky a kari sítě. V případě mokré skladby (beton podlaha) doporučujeme vložit podél zdi dilatační spáru v podobě MIRELON distančního pásku o síle minimálně 1 centimetr. Docílíte tím odvětrávání vlhkosti. Pásek poté, co nalijete betonovou mazaninu, odstraňte.
V případě suché skladby postupujete zpočátku stejně. Jen místo kari sítí si připravíte rošt pro základ dřevěné podlahy. Na rozdíl od jiných materiálů se vám zde nebudou držet škůdci. A to ani hlodavci, ani hmyz. Pěnové sklo myším prostě nechutná. Vyhnete se tak problémům, které zaznamenalo mnoho investorů v případě zateplování dnes již zastaralým polystyrenem.
A máte hotovo. Díky ultra lehkému materiálu nepotřebujete žádnou těžkou techniku. Vše zvládnete svépomocí a pěnové sklo si v Big Bag pytlích dovezete domů i obyčejnou dodávkou, na kterou stačí řidičský průkaz skupiny B.
Pěnové sklo Refaglass koupíte ve stavebninách, nebo přímo od výrobce Refaglass na www.refaglass.cz.
Přečtěte si také
Jak ušetřit peníze při stavbě a izolaci rodinného domu
Unikátní návrh kontaktní podlahy vyrobené z ultralehkého betonu na bázi pěnového skla REFAGLASS
- PR článek -