Dříve byly dřevěné podlahy naprostou samozřejmostí, zejména v suchých místnostech. Dubová prkna byla v každé venkovské chalupě, v městských domech a vilách převládaly parkety. V druhé polovině 20. století přichází boom umělých hmot a výrobky chemického průmyslu se objevují ve všech oblastech lidského života, bydlení nevyjímaje. Zprvu přiznané syntetické materiály se výrobci snaží co nejvíce přiblížit těm přírodním a tak je trh nyní doslova zaplaven imitacemi přírodních materiálů s dekory dřeva, kamene, cihel apod. Otázkou však zůstává, proč si vůbec pořizovat imitaci, když můžete mít doma kvalitní dřevěnou podlahu, které neubírá na kráse ani čas a opotřebení, a kterou lze po letech velmi úspěšně renovovat.

 
Mozaiková dřevěná podlaha - parkety

Dřevěné podlahy mají spoustu výhod a i na jejich zdánlivé nevýhody lze pohlížet jako na přednosti.

V prvé řadě se jedná o materiál, který vytvořila příroda a každý jeho kus je originál s neopakovatelnou barvou a kresbou. Z tuzemských dřevin je nejvhodnější pro výrobu podlah dub, který je extrémně odolný a trvanlivý. Odolnost dubových parket dokládá i jejich použití v tělocvičnách a sokolovnách, kde je zatěžuji malí i velcí sportovci a tanečníci.

Každý přírodní materiál se postupem času a léty používání mění. Ovšem to, co na umělých materiálech působí jako opotřebení nebo poškození, je na přírodních materiálech vítanou patinou. Navíc je možné v případě skutečného poškození dřevěnou podlahu zrenovovat – přebrousit a znovu nalakovat nebo naolejovat. Podlaha po takové opravě vypadá jako nová. Toto např. u laminátové nebo vinylové podlahy není možné. Tam je nutné v případě poškození vyměnit celé díly.

Dřevo je na pohled i na omak velmi příjemný materiál, dodává interiéru pocit útulnosti a tepla. Dřevěné parketové i prkenné podlahy lze použít i na podlahové vytápění. Výhodou zejména pro alergiky je nevodivost materiálu. Dřevo nevytváří statickou elektřinu, a tudíž na podlaze neulpívají tolik nečistoty a prach.

Důležitým kritériem při rozhodování každého stavebníka nebo majitele bytu je cena. Ceny dřevěných podlah jsou samozřejmě vyšší než levné laminátové podlahy nejasného původu, ale také si v podobě dřevěné podlahy kupujete úplně jinou kvalitu a hodnotu. Navíc ty nejkvalitnější laminátové podlahy jsou se dřevem cenově srovnatelné.

O odolnosti a trvanlivosti kvalitní dřevěné podlahy už jsme se zmínili. Doklady najdeme všude kolem nás – v historických budovách, na zámcích, panských sídlech, v měšťanských domech, galeriích a muzeích. Tam všude vydržely parketové podlahy desítky let a dnes stále slouží svému účelu a vypadají překrásně.

Pokud se rozhodnete pro dubovou dřevěnou podlahu, můžete si vybrat:

- klasické parkety,

- mosaikové parkety v některém z oblíbených vzorů (anglický, rybinový, tabulový),

- průmyslovou podlahu tzv. kantovku vyráběnou z úzkých dřevěných lamelek, stažených papírovou páskou. Lamely jsou sestaveny do obdélníků nebo rošády bez konstrukčních spojů a bez lepení. Vzhledem k tomu, že má kantovka větší tloušťku než klasické parkety, je možné ji mnohokrát vybrousit a prodloužit tak její životnost.

- podlahová prkna jsou dnes velmi trendy a populární.

Bližší informace najdete přímo na stránkách tradičního českého výrobce dřevěných parket firmy MOSAIC http://www.parketymosaic.cz/. Dubové parkety MOSAIC můžete vidět také v Národním muzeu v Praze.

Další články o dřevěných podlahách
Dubová podlahová prkna Mosaic
Klasické dřevěné parkety a mozaiky – návrat k přírodě nebo vkusné retro?

- PR článek -