Těžba i zpracování korku jsou velmi šetrné k přírodě, proto jej ocení zejména ti, kteří neradi pořizují vybavení interiéru ze syntetických materiálů. To však není jediná výhoda korkové podlahy, je jich mnohem více.
Hlavní předností korku jsou jeho nenahraditelné vlastnosti - je lehký, pružný, odolný a je především výborným izolátorem tepla, hluku i vlhkosti. Testy prokázaly, že takzvaný "kročejový hluk" se u korkové podlahy snižuje až o několik desítek decibelů. Proto je tato podlaha velmi vhodná do panelových domů, kde je slyšet téměř každé spadnutí špendlíku.
Vedle izolace hluku korek výtečně udržuje teplo. Chození po takové podlaze je něco naprosto jiného než chození po studené a tvrdé keramické dlažbě. Dalším plusem je odolnost vůči mokru - korek je nenasákavý, proto jej ocení třeba ti, kteří plánují pořídit si štěně. Díky pružnosti a stlačitelnosti se korek dobře brání i mechanickému poškození, ovšem při stěhování dávejte samozřejmě pozor na škrábance od nábytku a u kolečkových židlí používejte podložku.
Dalším plusem netoxičnost korku - při jeho hoření nevznikají nebezpečné škodliviny. Odolný je také vůči chemikáliím a vůči plísním. A velmi špatně se korek "zašpiní"; například inkoust nebo tuš z něj snadno odstraníte, proto se nebraňte korek položit ani do dětského pokoje nebo do pracovny.
Obecně se tento typ podlahy hodí v podstatě kamkoliv. Nejčastěji se doporučuje tento materiál pro podlahy obývacích a dětských pokojů či ložnic, ale jsou i tací, kteří jej mají v koupelně či v kuchyni; a často se s ním setkáme také v komerčních objektech.
Přestože je korková podlaha téměř dokonalá, několik drobných mínusů má. Jedním z nich je fakt, že materiál má tendenci na sluníčku blednout. Po čase zjistíte, že je pod nábytkem tmavší. Po případných přesunech nábytku v rámci pokoje se však barva zase časem srovná.
Pro mnohé je pak hlavní a zásadní nevýhodou korku jeho cena, která je o něco vyšší než u nejvíce rozšířených podlahových krytin. Ovšem vzhledem k nadprůměrné dlouhověkosti korku (pokud však zvolíme kvalitní povrchovou údržbu) se počáteční investice rozhodně vyplatí.
Pokud se pro korek rozhodnete, vybrat si můžete ze dvou druhů: existují buď korkové dlaždice, které se dále dělí na sendvičové a masivní, anebo korkové plovoucí podlahy. Vedle rozsáhlé nabídky vzorů i barev u všech těchto typů vám některé firmy dokonce na zakázku v grafickém počítačovém programu navrhnout vzor podlahy podle vašich představ, takže se nebojte experimentovat.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Podlaha z PVC - minulost nebo módní trend
Dlažba ze dřeva
Kam a proč položit keramickou dlažbu