Velké dlaždice - to je první trend, kterého si při návštěvě prodejního studia všimnete. Velké formáty dlaždic (40x40 cm, 30x60 cm i více) totiž místnost opticky zvětšují a prostor provzdušňují a odlehčují. Navíc minimalizací spár se podlaha stává ještě praktičtější. Kombinace obdelníkových tvarů ve svislém i vodorovném směru nebo spojení malých i velkých formátů místnost zajímavě modeluje a člení. Výborným prvkem pro nejrůznější kombinace je i mozaika, která získává nové tvary, barvy i povrchy.

Vůbec kombinace sama je významným současným trendem. Šířící se novinkou je kombinace matných a lesklých dlaždic, či reliéfních s hladkými. Samotná keramika se v poslední době stále směleji kombinuje s dalšími materiály jako je kov, sklo a dřevo. Takové spojení vytváří   přirozený a velmi příjemný vzhled interiéru.

Velkými úspěchy pokračuje zdokonalování imitace přírodních materiálů. Napodobeniny   kamene - nejčastěji mramoru, žuly, břidlice, vápence či pískovce jsou k nerozeznání. I „keramické“ dřevo, dokonce v podobě parket, již dnes rozeznáte pouze velmi z blízka nebo na dotek. Absolutní novinkou je imitace kovu. Například v kuchyni jako matný nerez či v obýváku v podobě efektní rezavé podlahy.

Dynamiku nových trendů doplňuje i množství ozdobných prvků. Už se nejedná jen o tradiční rozety a bordury v historickém stylu. Stále více se objevují moderní organické či geometrické kresby odvážných barev a kontrastů nebo drobné výřezy fotografií přírody. Opět i zde se využívá reliéf či hra s matem a leskem.

Barevné tóny dlaždic každoročně kopírují módní vlny. Stále v popředí zájmu jsou pastelové barvy, čím dál jemnější a světlejší. Experimentuje se s růžovou či vínovou. V kurzu jsou barvy ovoce – kiwi, mango, lemon. Zajímavé jsou variace tyrkysové nebo zelenošedé. U velkých místností se volí nenápadné lehké a přirozené barvy – slonovinová kost, variace bílé až béžové. Antracit nebo tmavě hnědé odstíny tvoří zajímavou opozici.

Předností současné nabídky jsou ucelené sety pro podlahy a stěny. Právě design dotažený do konce v celém interiéru vytváří tu pravou atmosféru. Navíc obklady stěn už nejsou jen výsadou koupelen. Velmi moderní se stávají obložené stěny obývacích pokojů, korespondující s podlahou. Keramika se tak stává designovým nástrojem, který pomáhá utvářet výjimečné interiéry.

V záplavě designu se nesmí zapomenout na některé praktické vlastnosti keramické dlažby. Obecně je keramika velmi odolná, zvláště proti tlaku a poškrábání. Snadná omyvatelnost ji činí hygienickou a v neposlední řadě je to ideální krytina pro podlahové vytápění. Na základě různých výrobních technologií a kvalitě materiálu se mohou parametry dlažby v těchto i dalších vlastnostech značně lišit.

Proto je třeba vybírat dlažbu nejen podle vzhledu, ale také podle místa jejího použití. Do zatěžovaných místností jako haly, chodby nebo kuchyně je důležité vybírat dlažbu s vyšší odolností nebo-li otěruvzdorností. V koupelně nebo i kuchyni je navíc dobré zamyslet se nad bezpečností proti uklouznutí a vybírat protiskluzné povrchy. Pro exteriér je zase klíčové zajímat se o nasákavost dlaždice, která určuje mrazuvzdornost. Tyto důležité vlastnosti dlaždic lze rozlišovat pomocí stupnic a symbolů, které jsou uvedeny v katalozích a na obalech. Určitě je moudré poradit se s prodejcem nad konkrétním záměrem.

Zatímco designéři a výrobci využívají možnosti materiálů opravdu vyčerpávajícím způsobem, prodejci se zase snaží orientaci v obrovské nabídce co nejvíce usnadnit pomocí počítačových vizualizací a kvalitního servisu. Relativně náročný stavební projekt se tak stává v profesionálních studiích zábavným zážitkem.

Text: Dalibot Mašek

Foto: archiv firmy Philkeram-Johnson