Pro uchování stále krásné dřevěné podlahy je důležité mít na paměti, že jedním z rozhodujících vlivů, které ovlivňují její trvanlivost a optický vzhled, je teplota a vlhkost v místnosti. Dřevo při klimatických změnách pracuje, a tak by se nám při nedostatečném větrání mohly na podlaze časem objevit vybouleniny a další nerovnosti. Na druhou stranu, příliš nízká vlhkost způsobuje tvorbu spár. Optimální teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo 18 - 22oC.

Nepřítelem číslo jedna je písek a další nečistoty, které mohou podlahu poškrábat či jinak   poškodit. Proto rozhodně neprohloupime, umístíme-li před dveře rohožku, která nám tyto nečistoty zachytí. Ze stejného důvodu bychom měli opatřit veškerý nábytek filcovými podložkami a vyvarovat se posunování těžkého nábytku po podlaze.  

Běžná údržba

Při běžné údržbě stačí setřít podlahu suchým hadrem nebo vysát vysavačem. Občasné použití vlhkého mopu také neuškodí avšak pouze za předpokladu, že jej dobře vyždímeme a použijeme pouze čistou vodu bez agresivních saponátů. Podle typu povrchové úpravy můžeme do vody přidat speciální přípravky určené pro údržbu dřevěných podlah. Při vytírání je nutné vyvarovat se úplnému promáčení podlahy, aby nám voda nezatékala mezi spáry a nedocházelo tak k jejich začernání. Pokud je podlaha silně znečištěná nebo potřebujeme-li odstranit skvrny, postačí ve většině případů mýdlová voda či roztok vody a octa. Po ošetření doporučujeme postižené místo opět přetřít vlhkým hadříkem a nechat vysušit.  

Něco málo navíc

V závislosti na zatížení podléhá nalakovaná dřevěná podlaha přirozenému opotřebení, a proto je potřeba ji po několika letech přebrousit a znovu nalakovat. Abychom zvýšili a prodloužili její odolnost, můžeme používat speciální leštěnky na lakované parkety. Nanášejí se ve dvou vrstvách zhruba ve dvouměsíčních intervalech.

Voskovanou podlahu je vhodné ošetřit alespoň jedou ročně tak, že její povrch rovnoměrně potřeme voskovým olejem. Musíme dbát na to, aby se nám na povrchu nevytvořil film, který by nám podlahu poškodil. Také nesmíme nanést příliš velké množství voskového oleje, neboť by se nám mohl smísit s prachem a dalšími drobnými nečistotami. Po nanesení oleje je třeba podlahu nechat vyschnout alespoň 12 hodin a poté ji vyleštit.    

Autor: Ing. Kateřina Maňasová