Laminátovou podlahu je dobré vybírat nejen podle jejího praktického využití, ale je potřeba věnovat pozornost také estetické stránce. Konkrétní barvu pak volíme podle toho, co od místnosti očekáváme, jaký si přejeme, aby byl konečný výsledek.

Chci zvětšit prostor

Pokud jste majitelem malého bytu, nebo si přejete nějak opticky zvětšit jednu konkrétní místnost, měli byste na podlahu jednoznačně volit světlou barvu. Světlá barva odráží světlo, tudíž místnost prosvětlí a ta pak působí prostornějším dojmem. Světlá barva je navíc i symbolem čistoty, klidu a působí relaxačně. K výhodám patří také nadčasovost světlých barev, které se také skvěle kombinují se studenými barvami stěn. Jsou tedy velmi elegantní a nepodléhají času. Dokonalého rozšíření prostoru je možné dosáhnout například kombinací světlé podlahy odstínu „bílý dub“ a světlých stěn. Obecně řečeno, čím bude podlaha i stěny světlejší, tím se bude místnost zdát větší.

Opticky zvětšit prostor můžeme ještě výběrem vhodného vzoru podlahy. Pro tento účel se skvěle hodí například velké světlé dlaždice, které místnost rozšíří do všech stran. Pokud ale nefandíte dlaždicím kvůli chladu, který při chůzi po nich pociťujete, je lepší zvolit teplejší podlahovou krytinu s takovýmto vzorem. Vhodný je třeba laminát, který se dnes vyrábí se vzhledem opravdových dlaždic, ale vlastnostmi laminátu.

Chci prodloužit prostor

Jestliže chcete například chodbu nebo předsíň udělat opticky delší, než ve skutečnosti je, sáhněte po pruhovaném vzoru. Ten se dá vytvořit například z laminátových prken, která nasměrují pohled potřebným směrem. Prkna jsou opatřena gumovými pásky proti uklouznutí na podélné straně, které jsou nejen praktické, ale dodávají zároveň prostoru i potřebnou hloubku. Laminátová prkna se hodí nejen do klasických obytných prostor, ale díky svým jedinečným vlastnostem také do vlhkých místností, jako jsou koupelny.

Opticky je možné prostor rozšířit nejen pomocí barvy podlahy nebo vzoru, ale důležité jsou také spoje mezi jednotlivými prkny. Pokud jsou spoje viditelné na dlouhé straně prken, místnost se opticky prodlouží a prostor získá na hloubce. Dále je třeba se zaměřit i na barevnou kombinaci podlahy a ochranných lišt. Když má podlaha stejnou barvu jako lišty, působí větší než ve skutečnosti je. Naopak, pokud jsou lišty ve stejné barvě jako stěny místnosti, zdá se být prostor menší. Ke každému typu podlahy je tak třeba vybrat odpovídající lišty.

Chci prostor zútulnit

Spousta lidí řeší také problém, jak dodat prostoru na útulnosti. Zejména u velkých místností je třeba věnovat velkou pozornost zařízení interiéru, aby nepůsobil chladně a neosobně. Zútulnit a zateplit prostor mohou pomoci barvy. V místnosti tak nemusí být ani velké množství nábytku a bude i přesto vypadat příjemně zabydleně. Pocit tepla můžeme navodit například kombinací tmavé podlahy se zdmi v tmavších teplejších tónech. Dobrou volbou jsou teplé odstíny hnědé doplněné tóny červené, které mohou působit i lehce rustikálně. Kdo by chtěl, aby místnost vypadala luxusně, moderně a stylově, měl by zvolit černou podlahu v kombinaci se světlou zdí.

Potřebuji sladit podlahu s nábytkem

Podlaha by neměla nikdy splývat s vybavením interiéru, působilo by to fádně a nudně. Tato varianta je možná pouze v případě, že je mezi podlahou a nábytkem koberec v odlišné kontrastní barvě. Vždy proto volíme podlahu o dva odstíny světlejší, nebo o hodně tmavší, než je nábytek. Rozhodně se nemusíte bát kontrastů. Elegantně vypadá podlaha v neutrální barvě, jako je například přírodní lakovaný dub, která je doplněna nábytkem z velmi tmavého dřeva – nejvhodnější je wenge nebo ořech. Kdo by chtěl dosáhnout výrazného barevného rozdílu, může zvolit i opačnou variantu, tedy zkombinovat tmavou podlahu se světlým nábytkem. Ne všichni však patříme mezi milovníky takovýchto kontrastů, proto kdo touží spíše po klidném prostředí, měl by zvolit světlý nábytek a bledší stěny. U této varianty však hrozí, že sklouzneme do monotónnosti a prostor začne působit mdlým dojmem.

Chci navodit atmosféru

Jak je známo, barvy působí na člověka a vyvolávají v něm určité pocity. Proto je důležitá správná volba barev do interiéru. Barvy mají vliv nejen na estetický dojem z dané místnosti, ale zároveň ovlivňují i psychiku lidí, kteří prostor obývají. Optimistickým dojmem působí teplé a útulné barvy jako je nažloutlá či béžová. Teplý pocit ve vás tedy vyvolají podlahy s dekorem dubu, buku a javoru. Hnědá barva vyjadřuje naše spojení s půdou, a proto by v porovnání se stěnami měla zůstat vždy v pozadí. Jelikož se hnědá skládá z několika dalších barev, je možné ji kombinovat i s jinými barvami. Navíc nepůsobí nudně, je univerzální a skvěle se hodí do mnoha interiérů – ovšem pouze za předpokladu, že do místnosti proniká dostatek denního světla.

Pestré možnosti využití nabízí i šedá barva, která působí velice elegantně a v současné době se těší velké oblibě. Velmi populární jsou zejména její teplé odstíny, které vypadají skvěle hlavně s výraznými barvami, jež samy o sobě mohou působit až agresivním dojmem. Pokud jsou však utlumeny tmavšími tóny, je to jen ku prospěchu. Velice osobitou barvou je červená, která vyvolává silné emoce. Z tohoto důvodu se ji doporučuje používat jen opatrně a s rozmyslem. Přesně opačný vliv má na člověka modrá barva, z níž vyzařuje klid a harmonie. Podobně uklidňující dojem vyvolává barva zelená, která odkazuje k přírodě.

Kdo má rád extravaganci, je pravděpodobně milovníkem fialové, která je netradiční a působí až luxusním dojmem. V některých interiérech se kombinují doplňkové, neboli komplementární barvy na stěnách a podlaze. Jde o dvě barvy stojící v barevném kruhu přímo naproti sobě, které při správném použití mohou vytvořit jak rovnováhu, tak zajímavý kontrast. Jinde se zase upřednostňuje kombinace tón v tónu, tedy že se kombinují odstíny stejné barvy v tmavším a světlejším provedení. Tím je možné vytvořit velice harmonické a klidné efekty, i zde je však třeba dávat pozor, abychom nesklouzli k monotónnosti.

- jpa -

Foto: Quick-step