Jak na pokládku dřevěné podlahy

Příprava podkladu

Ať už jde o novostavbu nebo rekonstrukci, vždy věnujte pozornost přípravě podkladu. Doporučujeme litý anhydrit nebo beton, musí být rovný a před pokládkou dřevěných dílů dostatečně suchý. Z toho důvodu je nutné počítat s větší časovou rezervou (někdy i několik týdnů), protože schnutí podkladu může trvat opravdu dlouho. Výslednou vlhkost nelze odhadovat od oka, je potřeba se řídit normou ČSN 74 4505. 

Samotná pokládka by měla probíhat při vzdušné vlhkosti 45 - 60 % a teplotě od +18 do +24 °C.

Podlahové topení

Pod dřevěnými třívrstvými podlahami můžete mít instalované podlahové vytápění, nic tomu nebrání. Jen se v takovém případě doporučuje pokládka podlahy lepením nikoli plovoucím způsobem a to proto, že přilepením minimalizujete tepelné ztráty. Nezapomeňte, že součástí předepsaného postupu je i nátopná zkouška. 

Podložka pod plovoucí podlahu

Tenkovrstvá podložka pod plovoucí podlahou tlumí kročejový hluk, což je nezbytné především v obytných místnostech činžovních a rodinných domů. Dále podlahu zpevňuje a stabilizuje, čímž prodlužuje její životnost. Naproti tomu není pravda, že by podložka vyrovnávala nerovnosti podkladu, jak se často říká, proto na ni v tomto smyslu nespoléhejte. Na trhu jsou podložky z různých materiálů, ale pod dřevěnou podlahu, od níž očekáváme dlouhou životnost, doporučujeme použít stejně trvanlivou a kvalitní podložku. Optimální materiál je korek.

Jak na pokládku dřevěné podlahy

Plovoucí nebo lepená?

Dřevěné třívrstvé podlahy s drážkou a perem mohou být pokládány plovoucím způsobem. Výhodou takové pokládky je jednoduchost a rychlost a zkušenější domácí kutilové ji často provádějí vlastními silami. 

Lepení je, jak zmiňujeme výše, doporučeno v případě, že máme instalované podlahové topení, ale lepená podlaha má v mnoha ohledech lepší parametry, než plovoucí. Je stabilnější, pevnější a to určuje i její delší bezproblémovou životnost. Je tichá, ani časem, vlivem změn teplot a vlhkosti, nezačne skřípat. K lepení musí být použita výhradně jednosložková polyuretanová lepidla anebo syntetická lepidla doporučovaná výrobci.

Dilatační spáry

Změnami teploty a vlhkosti v místnosti dochází k mírným objemovým změnám položené podlahy. Proto je potřeba ponechat mezi podlahou a stěnou po celém obvodu místnosti 1 cm širokou dilatační spáru. A dále vytvořte dilatační spáru i v případě, že rozměry podlahy překročí 8 × 20 m. Oddělené spárou by měly být i jednotlivé místnosti a to i v případě, že kladete jednotnou podlahu v celém bytě. 

Jak na pokládku dřevěné podlahy

Podlahová lišta

Obvodová lišta je jednak estetický prvek, který korunuje celé dílo, a jednak má i praktickou funkci: zakryje dilatační spáru a do její vnitřní drážky lze skrýt kabely. Lišty se montují pomocí drobných držáků, které v odstupu 25 až 50 cm přišroubujeme ke stěně. Vnitřní a vnější rohy vyžadují seříznutí lišty pod úhlem 45° a následné slepení. Využijete-li lištu ke skrytí kabelů, nezapomeňte je protahovat průběžně. 

Podrobné rady a návody hledejte na blogu Barlinek.cz.

Přečtěte si také článek 
Kvalitní dřevěná podlaha za rozumné peníze

- PR článek -