Člověk tak nějak pudově očekává, že podlaha je vždy tmavší, než strop. V přírodě je totiž taky modré nebe světlejší, než země, tráva. Opačná situace (zatažená obloha) znamená nebezpečí. V místnosti, kde je tedy strop tmavší, než-li podlaha, jsme automaticky ve střehu.
Barvy vůbec mají na člověka velký vliv. A to nejen na jeho psychiku. Pomocí optických efektů a správně zvolenou kombinací barev, můžete zakrýt různé nedokonalosti.
Použijete-li na strop a horní část stěn vysokých místností tmavou barvu, automaticky se celkový dojem z nich sníží. Všeobecně intenzivní a teplé tóny, v ideálním případě odstíny červené barvy, činí místnost útulnější, zatímco světlé barvy se jeví jako chladné a prostor opticky zvětšují.
Z rozumového hlediska je pochopitelně lepší, když každá místnost jasně dává najevo, k jakému účelu bude pokoj sloužit. Dnes již není problém sladit barevný obraz místnosti tak, aby nás povzbuzoval v tom, co v ní hodláme dělat. Vhodnou kombinací barev a jejich odstínů lze docílit mnohdy až neuvěřitelných optických efektů. Zapomínat přitom nesmíme ani na dlážku.
Vždy lze dělat zázraky
Obdivujeme magické obrazce na podlahách zámků a kostelů. Ale ani nás nenapadne, pokusit se o podobný výtvor doma. Zvláště, pokud patříme k těm, jejichž volba padla na materiál v současné době nejpreferovanější, laminát. A lze vůbec čarovat s podlahovou krytinou, jakou je laminát?
Lze a dnes již docela snadno. Možná to bude o něco málo složitější, než nákup koberce či linolea s pečlivě vybraným vzorem, přesto se vynaložená námaha a čas vyplatí. A nemusíme se vůbec bát, že naše peněženka nějak výrazně ztratí na objemu. Naopak.
Příznivá cena, vyšší odolnost a další výhodné vlastnosti laminátu zkrátka přestaly být dostačující. Stále více se do popředí zájmu, a to nejen designerů a architektů, dostává vliv barev. A laminát v tomto směru nezůstává pozadu.
Optické efekty v praxi
V současné době si na trhu s laminátovými podlahami můžeme vybrat z široké palety dekorů a to od imitací tvrdé klasiky, jakou je buk, javor a dub, přes měkkou třešeň nebo třeba olši, až po exotiku, jako jsou mahagon nebo teak. Povrch laminátu už dávno není čistě hladký. Prvotní podélné mělké vrypy (jen vzdáleně připomínající vzhled dřeva a navíc zcela nevhodné na čištění) postupem času nahradilo o něco přijatelnější gravírování (tzv. kartáčování v případě dřeva). A vývoj jde dál nezadržitelně dopředu.
Na optické efekty na svých webových stránkách láká například firma Tarket. Nabízí produktové řady „…s originální matnou povrchovou úpravou a s optickými efekty…“, které dodávají jejím laminátovým podlahám údajně „…nevídanou stylovou úroveň…“. S využitím 3D efektu dokonce slibuje dojem opravdových ručně vyráběných parket.
Podobně vyzdvihuje originální dekory i další výrobce laminátových parket Alloc. Se systémem „Wood Struktur“ nabízí rovněž vzhled skutečného dřeva. S řadou Alloc Originál, nebo Chateau udává snadno dostupné vytvoření moderních vzorů.
Ornamenty z laminátu
Svůj návrat v posledních letech slaví bordury. Ozdobné pásky s dekorativním vzorem. A to nejen u dlaždic v koupelnách, ale i třeba v kuchyni, nebo v obývacích místnostech. Markety pro kutily nabízejí již hotové šablony, podle kterých si můžete vytvořit dekorativní vzor na svých parketách i sami. Můžete se samozřejmě také nechat pouze inspirovat a vytvořit si pak doma vlastní originální šablonu.
Pokládáním jednotlivých parket v různém směru lze na podlaze vykreslit nejrůznější obrazce. Vezmete-li v úvahu rovněž umístění oken, a tedy vliv dopadajícího světla, lze i v případě parket využít až neuvěřitelných kouzel optických efektů a libovolně si „upravit“ rozměry místnosti podle našich představ.
Šikovní podlaháři umí s parketami doslova čarovat. A přidá-li se k tomu ještě ta správná povrchová úprava - broušení, moření a napouštění parket nejrůznějšími speciálními oleji či voskem, můžete mít doma na zemi doslova umělecké dílo.
Autor: sup