Dlaždice musí mít takové vlastnosti, aby odolaly podmínkám, kterým budou v daném prostředí během používání vystaveny. Při rozhodování o koupi dlaždic vám pomůže, když budete znát informace o jejich následujících fyzikálních vlastnostech.
Nasákavost
Jedná se o schopnost keramického materiálu přijímat kapalinu. Tato vlastnost ovlivňuje mrazuvzdornost dlaždic. Čím nižší je nasákavost, tím více jsou dlaždice mrazuvzdorné. Pokud si vybíráte dlaždice do koupelny, můžete použít dlaždice s nasákavostí až 10 procent. Pokud hledáte dlaždice, které by odolaly náročným povětrnostním podmínkám, kupte takové, které nemají nasákavost vyšší než 0,3 procenta.
Mrazuvzdornost
Tato vlastnost umožňuje vydržet opakované zmrznutí a rozmrznutí bez toho, aby dlaždice praskla a došlo k poškození její glazury. Pokud je nasákavost dlaždic nižší než 3 procenta, můžete si být jisti relativně vysokou mrazuvzdorností. Pro použití ve venkovním prostředí vybírejte dlaždice s co nejnižším procentem nasákavosti.
Tepelná vodivost
Je to vlastnost, která udává schopnost materiálu vést teplo. Pokud máte místnost s podlahovým vytápěním, vybírejte mezi dlaždicemi z materiálů s vysokou tepelnou vodivostí, např. z keramiky.
Odolnost změnám teploty
Dlaždice s touto vlastností zaručují neporušení glazury i při změnách teploty.
Hydrotermální nárůst
Hydrotermální nárůst znamená zvětšení objemu látky za současného působení vody a teploty. Pokud si ale necháte dlaždice profesionálně položit, je nepravděpodobné, že byste s tímto měli potíže.
Odolnost proti vzniku trhlin
Dlaždice, které mají tuto vlastnost, nepoškodí ani působení teploty, vlhkosti nebo tlaku. Doporučuji je využívat především v namáhaných prostorách.
Antistatičnost keramických materiálů
Takové materiály nejsou elektricky vodivé, jenom ve vlhkém stavu. Na povrchu keramiky dochází ke shromažďování statické elektřiny, a proto se vyhýbejte jejich využití v místnosti s počítači nebo v nemocnici.
Předpokladem pro správný výběr dlaždic jsou i mechanické vlastnosti.
Otěruvzdornost (PEI)
Pokud vybíráte dlaždice na podlahu, je tato vlastnost při výběru velmi důležitá. Odolnost proti opotřebení je u glazovaných dlaždic rozdělena mezi stupně1 až 5.
Nejnižší stupeň 1 využijete tam, kde nehrozí velké riziko poškrábání dlaždic, např. v koupelně. Stupeň 2 doporučuji pro kuchyně, stupeň 3 pro chodby v domech, stupeň 4 až 5 pro všechny veřejné prostory.
Protiskluzovost
Podle povrchu rozdělujeme dlaždice na hladké a zdrsněné. Protiskluzovost je vyjádřena úhlem skluzu R 10 až R 13. Pro menší kuchyně vám postačí využití dlaždice s hodnotou R 10. Pro využití v jídelnách nebo školách dejte přednost R 11, pro velké kuchyně zvolte R12, pro zařízení např. pro výrobu uzenin použijte dlaždice s hodnotou R 13. Tato hodnota není jediným ukazatelem protiskluzovosti. Ta se navíc pro prostory, kde lidé chodí bez bot, vyjadřuje označením A, B, C. V bazénech s max. hloubkou 80 cm se využívá dlaždice s protiskluzovostí A, ve sprchách nebo v saunách se využívá B a v nejrizikovějších oblastech, jako jsou schody vedoucí do bazénu, se využívá C. Protiskluzovost lze také vyjádřit statickým a dynamickým koeficientem smykového tření.
Rázová pevnost
Určuje maximální zatížení, při kterém dojde k lomu dlaždice. Je vyjádřena koeficientem odrazu (e). Obecně charakterizuje pružnost materiálu, a tím odolnost dlaždic proti úderům těžkého předmětu.
Tvrdost
Vyjadřuje odolnost proti poškrábání nebo proti poškození vlivem přesouvání těles po dlaždicích. Tvrdost se vyjadřuje ve stupních Mohse. Pokud vybíráte dlaždice na podlahu, doporučuji u glazovaných materiálů zvolit minimálně 5 stupňů tvrdosti. U neglazovaných pak alespoň 6 stupňů Mohse. U dlaždic na stěnu si vystačíte s tvrdostí 3 stupňů.
Dlaždice, které si vyberete, vám budou sloužit několik desítek let. Proto berte v úvahu jejich fyzikální a mechanické vlastnosti v souvislosti s místem, kde je chcete použít. O dobrém výběru nesvědčí pouze estetické přednosti dlaždic, ale především jejich kvalita.
Autor: Irena Ševelová
Foto: archiv firem