Jak postupovat při krátkodobém kontaktu podlahy s vodou?

Krátkodobým kontaktem se znečištěnou vodou se rozumí zaplavení v řádu několika hodin. To většinou pro celoplošně nalepenou PVC podlahovinu nepředstavuje problém. Podlahu je však třeba důkladně omýt vodou a následně vydesinfikovat. Musíme se vyvarovat používání jakéhokoliv nářadí s ostrými hranami, jako jsou lopaty, hrabla a podobně, kterými bychom mohli podlahoviny jakkoliv mechanicky poškodit.

 

Lištování

Lišty se musí vždy demontovat. Pokud jsou plastové, je možná jejich opětovná montáž, ostatní však mohly být kontaktem s vodou poškozeny. Totéž se týká i dilatačních a přechodových lišt. Po jejich demontáži je nutné provést vyčištění spár a desinfekci. Podlahoviny tvořené jednotlivými dílci umožňují výměnu konkrétních poškozených míst.

Jak postupovat při dlouhodobém zaplavení?

Dlouhodobý kontakt s vodou způsobí nevratné poškození PVC podlahovin. Vlhkost se dostala do podkladních konstrukcí, kde způsobuje nabobtnávání podlahoviny. Začínají vznikat spáry, boule, dochází ke zvlnění, barevným změnám a vzniku zápachu. Všechny vady a poškození ovšem nemusí být zřejmé hned, ale mohou se objevit třeba až za několik týdnů. Jako nejvhodnější se v takovém případě jeví výměna celé, dlouhodobě zaplavené podlahoviny. Mnohdy je výměna více než nezbytná.

Jakmile dojde ke stržení podlahoviny, je nutné podklad vysušit. Právě suchý podklad je totiž nezbytnou podmínkou pro pokládku podlahoviny nové. Orientační vlhkost můžeme měřit příložným vlhkoměrem, pro přesnější zjišťování vlhkosti je zapotřebí použít karbidovou metodu (CM přístroj). Těmito odbornými měřeními se zabývají podlahářské firmy.

Zkušenosti ukazují, že pokládka PVC krytiny po zaplavení je možná zpravidla až za 3 měsíce. Po tuto dobu je nutné věnovat dostatečnou pozornost intenzivnímu vysoušení podkladu.

- jpa - ve spolupráci s firmou Fatra

Ilustrační foto: Fatra